27.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ColdFusion).
Na Slovensku sú všetci vodiči na verejných komunikáciách povinní mať zapnuté svetlá. Stačí však mať zapnuté denné svetlá alebo musíte mať zapnuté aj stretávacie svetlá?
V tomto ročnom období spôsobuje motoristom veľa problémov hmla, najmä v skorých ranných hodinách a pri západe slnka. Na cestách viditeľnosť niekedy klesá pod 50 metrov, čo môže byť veľmi nebezpečné.
Ako používať hmlové svetlá
Všetky vozidlá majú svetlomety, brzdové svetlá a signálne svetlá.Všetky vozidlá na verejných komunikáciách musia mať svetlomety, brzdové svetlá a signálne svetlá.
Súčasťou systému osvetlenia sú aj hmlové svetlá a niektoré vozidlá majú hmlové projektory. Sú to intenzívnejšie svetlá so sústredeným svetelným lúčom, navrhnuté pre lepšiu viditeľnosť v sťažených podmienkach na ceste.
Hmlové svetlá sa spravidla ovládajú spínačom, ktorý je oddelený od ovládania hlavných svetlometov. Môže zapínať zadné svetlá a v prípade vozidiel vybavených hmlovými svetlami aj predné svetlá.
Hmlové svetlá sa aktivujú nezávisle od stretávacích svetiel. Keď teda vodič zapne stretávacie svetlá, hmlové svetlá sa neaktivujú.
Musíte zapnúť hmlové svetlá?
Niektorí vodiči zabúdajú zapínať hmlové svetlá a iní ich používajú nadmerne. Hmlové svetlá používame v sťažených cestných podmienkach s nízkou viditeľnosťou. Ich účelom je zviditeľniť vozidlo v premávke z väčšej vzdialenosti.
Preto by sa hmlové svetlá a hmlové stopky mali používať len v hustej hmle, pri silnom snežení alebo silnom daždi. V okamihu, keď sa hmla rozplynie alebo prestane snežiť či pršať, mali by ste tieto špeciálne svetlá vypnúť. V opačnom prípade budú veľmi rozptyľovať pozornosť ostatných vodičov.
Denné alebo stretávacie svetlá, čo máte zapnúť?
Nezáleží na tom, či vodiči zapnú „denné“ alebo „stretávacie svetlá“. Dôležité je, aby mali zapnuté aspoň jedny.
Výber správneho osvetlenia pri jazde je kľúčový pre vašu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.
Základné pravidlo je jednoduché:
- Denné svetlá: Zapíname ich počas dňa, keď je dobré počasie a viditeľnosť je dobrá. Slúžia na to, aby ste boli lepšie viditeľní pre ostatných vodičov.
- Stretávacie svetlá: Zapíname ich, keď je znížená viditeľnosť (dážď, hmla, súmrak, tma). Zlepšia váš výhľad na cestu a zároveň vás urobia viditeľnejšími.
Kedy ktoré svetlá:
- Jasný deň: Denné svetlá
- Znížená viditeľnosť: Stretávacie svetlá
- Tunely: Stretávacie svetlá
- Parkovanie na ceste: Parkovacie svetlá
Ani cestný zákon nestanovuje povinnosť zapnúť predné hmlové svetlá pri zníženej viditeľnosti. V takejto situácii musíš zapnúť len zadné svetlá, a to bez ohľadu na denný čas.
Vodiči, ktorí nemajú zapnuté denné alebo stretávacie svetlá, riskujú pokutu. Ide o priestupok, ktorý sa trestá pokutou od 20 eur do 40 eur.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Táto farba z výfuku je signálom problémov s vozidlom. Okamžite choďte k automechanikovi
Ktoré auto je úspornejšie: manuál alebo automat? Aký je v tom rozdiel?