26.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@1RoadGarage).
Výmena olejového filtra je nielen samozrejmosťou, ale zároveň aj nevyhnutnou súčasťou pravidelného servisu, pričom nijako výrazne nezaťaží celkovú cenu. Prax však ukazuje, že aj táto zdanlivo jednoduchá téma môže vyvolať isté kontroverzie. Odborníci vysvetľujú, čo sa môže pri výmene olejového filtra pokaziť, čoho sa vodiči pri výmene najčastejšie obávajú a čo by mali pri výmene zvážiť.
Mali by ste vždy meniť filter?
Táto otázka vzniká v troch prípadoch. Po prvé, kladú si ju ľudia, ktorí si olej vymieňajú sami v garáži pomocou ručnej pumpy/odsávača a nemajú možnosť dostať sa k filtru, pretože nemajú jamu v garáži.
Po druhé, o úspore peňazí niekedy uvažujú používatelia vozového parku, ktorých autá najazdia veľa kilometrov a olej menia napríklad… raz za mesiac. Potom výmena filtra pri každej druhej návšteve servisu šetrí čas a peniaze.
Po tretie, otázka výmeny filtra za nový môže vzniknúť pri prvej výmene oleja, napr. po 3 000 km počas zábehu motora. Vo všeobecnosti je odpoveď – 3 x áno. Ak má niekto vymeniť olej podľa plánu údržby a vynechá výmenu filtra kvôli pohodliu, pretože ju vykonáva v garáži – je lepšie odniesť auto do servisu. Takáto garážová údržba len urýchľuje opotrebovanie motora.
Veľa najazdený počet kilometrov v rozsahu 10 000 km a viac nás tiež nezbavuje povinnosti vykonať kompletnú výmenu oleja a filtra. Pri takejto častej výmene oleja sa môže spočiatku zdať, že montáž nového filtra pri každom druhom servise by nemala byť na škodu. Treba si však uvedomiť, že nejde o čas, ale o počet litrov oleja prečerpaného cez filter a ten je úmerný najazdeným kilometrom, nie kalendárnym dňom. Pri prvej výmene oleja v novom vozidle sa dôrazne odporúča nový filter. Vtedy sa počas zábehu motora vo filtri zachytí najviac kovových častíc.
Vymieňa mechanik vždy filter?
Túto otázku niekedy kladú podozrievaví zákazníci servisov. No – na zodpovedanie tejto otázky by ste museli mať v každej dielni kamery. Ak však niekoho takéto pochybnosti nedajú spávať, môže si jednoducho označiť starý filter. Stačí, ak napríklad špičkou skrutkovača urobí na jeho plášti malú ryhu a následne po výmene skontroluje, či táto značka zmizla. Bohužiaľ – tento patent nebude fungovať v prípade filtračných kaziet alebo filtrov zabudovaných na ťažko prístupných miestach.
Čo sa môže pokaziť?
Výmena filtra je jednoduchá operácia, ale je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim činnostiam (tu sa zameriame na plechovkové filtre): očistiť povrch, ku ktorému je nový filter priskrutkovaný – skontrolovať upevnenie čapu, ku ktorému je nový filter priskrutkovaný (či nie je uvoľnený), skontrolovať osadenie tesnenia filtra a pred inštaláciou filtra ho namazať olejom a správne utiahnutia filtra. Akékoľvek zanedbanie môže mať za následok netesnosti, alebo dokonca odskrutkovanie filtra počas jazdy a rýchly únik oleja zo systému, čo môže skončiť aj zadretím motora.
Ktorý olejový filter si vybrať?
Každý, kto sa stará o svoje auto, sa snaží používať kvalitný materiál. V prípade olejových filtrov je dôležitá celková kvalita filtra, kvalita použitého filtračného papiera, množstvo tohto papiera (hustota „harmoniky“) a – v prípade plechových filtrov – kvalita samotného obalu plechového filtra. Najlepšie kvalitatívne parametre zaručujú originálne filtre a filtre renomovaných výrobcov.
Redakcia Auto trendy.