Správy, Zaujímavosti,

Biely dom siaha po ľadovom kráľovstve: Grónsko pod americkou kontrolou

9.6.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Rokas Tenys). Biely dom zásadne mení geopolitickú mapu Arktídy. Čo to znamená pre Európu a NATO? Americký prezident Donald Trump konečne dosiahol svoj cieľ. Spojené...

9.6.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Rokas Tenys).

Biely dom zásadne mení geopolitickú mapu Arktídy. Čo to znamená pre Európu a NATO?

Mapa Grónsko a americká vlajka
Biely dom siaha po ľadovom kráľovstve: Grónsko pod americkou kontrolou.
Foto: shutterstock.com/Rokas Tenys

Americký prezident Donald Trump konečne dosiahol svoj cieľ. Spojené štáty preberajú od európskych krajín NATO vojenskú kontrolu nad strategicky významným Grónskom. Tento krok prichádza po mesiacoch Trumpových vyhlásení o záujme o ostrov, ktorý považuje za kľúčový pre bezpečnosť USA v prípade vypuknutia jadrovej vojny s Čínou.

Americká vlajka nad arktickým ľadom: Čo sa vlastne deje?

Pentagon oficiálne oznámil presun dohľadu nad Grónskom z Európskeho veliteľstva (EUCOM) na Severné veliteľstvo (NORTHCOM). Tento manéver má posilniť vojenskú prítomnosť USA v strategickom arktickom regióne. Grónsko, ktoré je autonómnym územím Dánska, zohráva kľúčovú úlohu nielen vďaka svojej polohe, ale aj pre bohaté prírodné zdroje.

Americké Severné veliteľstvo teraz môže rozvíjať radarové systémy a protiraketovú ochranu, podobnú slávnej Zlatej kupole. Základňa Pituffik (predtým známa ako Thule) na Grónsku už desaťročia zohráva významnú úlohu v americkej stratégii. Vybavená pokročilými senzormi Space Delta 2 a 4 umožňuje monitorovanie kozmického priestoru a včasné odhalenie balistických rakiet.

Musíme však zdôrazniť, že NORTHCOM predstavuje len vnútornú reorganizáciu Pentagonu, ktorá formálne nenarúša dánsku jurisdikciu. Napriek tomu vyhlásenia Donalda Trumpa o možnej anexii ostrova vyvolávajú značné obavy medzi Grónčanmi aj Dánmi.

Poklad pod topiaci sa ľadom: Prečo je Grónsko také cenné?

Grónsko, najväčší ostrov sveta, ukrýva obrovské bohatstvo v podobe kovov vzácnych nerastov, ktoré sú kľúčové pre moderné technológie a vojenský priemysel. Topenie ľadu spôsobené klimatickými zmenami postupne odhaľuje ložiská ropy (odhadované na 30 miliárd barelov) a zemného plynu (približne 10 biliónov m³).

Tieto zdroje prirodzene priťahujú pozornosť USA, ale aj Číny, čo vyvoláva vo Washingtone značné znepokojenie. Trumpova rétorika, naznačuje možnosť použitia sily, výrazne komplikuje vzťahy s Dánskom a môže oslabiť spoluprácu v rámci NATO.

„Grónsko nie je na predaj“: Odpor miestnych obyvateľov silnie

Obyvatelia Grónska, prevažne Inuiti, sa rozhodne stavajú proti americkým ambíciám. Premiér Mute Egede jasne zdôrazňuje, že „Grónsko nie je na predaj“. Protesty v hlavnom meste Nuuk, kde zaznievajú heslá ako „Yankee Go Home“, odrážajú rastúcu frustráciu miestnych.

Lokálne politické strany v grónskom parlamente Inatsisartut vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom ostro odsúdili plány USA ako „neprípustné“ v rámci spojenectva NATO.

Dánska reakcia: Posilňujeme obranu nášho územia

Dánsko ako suverénna krajina nad Grónskom reaguje na meniacu sa situáciu. Vláda oznámila zvýšenie finančných prostriedkov na obranu ostrova, vrátane nákupu lodí, dronov a modernizácie letísk pre stíhačky F-35.

Minister obrany Troels Lund Poulsen priznal, že Dánsko v minulosti zanedbávalo Arktídu, ale teraz chce výrazne posilniť svoju prítomnosť. Hliadky Sirius naďalej demonštrujú schopnosti Dánska v náročných arktických podmienkach.

Grónsko topenie ľadovcov
Topenie ľadovcov odhaľuje nielen nerastné bohatstvo, ale aj geopolitické ambície veľmocí.
Foto: shutterstock.com/Lasse Jesper Pedersen

Nová studená vojna v Arktíde: O čo sa hrá?

Zmena veliteľstva predstavuje súčasť širšej stratégie USA voči Arktíde, kde rastie aktivita Ruska aj Číny. Kontrola nad obchodnými trasami, ako je Severozápadný priechod, a prístup k nerastným zdrojom sa stávajú prioritou. Topenie ľadu uľahčuje prístup k novým námorným trasám, čo ešte zvyšuje strategický význam Grónska.

Agresívny prístup USA však môže skomplikovať vzťahy so spojencami a vyvolať odpor miestneho obyvateľstva.

Budúcnosť Grónska zostáva neistá. Obyvatelia túžia po väčšej autonómii, dokonca aj nezávislosti, čo podporujú miestne politické hnutia. V pozadí prebieha hra o zdroje a vplyv, v ktorej USA, Dánsko, Čína a Rusko zohrávajú kľúčové úlohy. Rovnováha medzi ambíciami veľmocí a právom Grónčanov na sebaurčenie rozhodne o osude ostrova v nasledujúcich rokoch.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Čo si myslíte o americkom prevzatí vojenskej kontroly nad Grónskom?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Tieto letecké trasy vám zaručia poriadnu dávku strachu. Pripravte sa na turbulentný zážitok!

Čínske embargo otriasa automobilovým priemyslom. Výrobcovia stopli výrobu!

Hmyz na kapote? Jednoduchý trik, ktorý zachráni váš lak pred skazou


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Klimatizácia vs. otvorené okná: Čo skutočne šetrí palivo?

21.06.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Dusan Petkovic). Je nesprávne sa domnievať, že otvorené okná namiesto klimatizácie šetria palivo. Aj najúspornejšie auto bude spotrebovávať viac paliva,…

Toyota Corolla Cross sklamala v Európe: Japonci vedia, čo urobili zle

21.06.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@JGB500). Hoci je Toyota Corolla najpredávanejším typom na svete, Corolla Cross uvedená na trh v roku 2022 nezožala v Európe…

Suzuki Jimny dostáva poslednú rozlúčkovú edíciu: Len 55 kusov

21.06.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@niksautomotive). Suzuki predstavilo poslednú špeciálnu rozlúčkovú edíciu pre terénny model Jimny. Nová edícia je dostupná len vo Francúzsku a vzdáva…

Obrovská explózia Starshipu na testovacom polygóne SpaceX. Prečo vybuchla raketa Elona Muska?

21.06.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheTimes). Napriek tomu, že rakety z rodiny Falcon majú úspešnosť na úrovni 99,4%, SpaceX pracuje na sérii Starship, ktorá ju…

Mercedes-Benz ruší plány na úplnú elektrifikáciu: Spaľovacie motory zostanú aj po roku 2030

21.06.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@4DriveTime). Ola Kallenius, šéf Mercedes-Benz, potvrdil, že nemecká značka si ponechá spaľovacie motory aj po roku 2030. To bol rok,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov