Tipy, Zaujímavosti,

Odpruženie vozidla: konštrukcia. Aké sú systémy odpruženia v osobných automobiloch?

15.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@pixel-engineering). Odpruženie vozidla má významný vplyv na bezpečnosť jazdy a pohodlie vodiča a cestujúcich, preto musí spoľahlivo fungovať za všetkých podmienok. V súčasnosti sa v...

15.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@pixel-engineering).

Odpruženie vozidla má významný vplyv na bezpečnosť jazdy a pohodlie vodiča a cestujúcich, preto musí spoľahlivo fungovať za všetkých podmienok. V súčasnosti sa v automobiloch používa niekoľko systémov: závislé, nezávislé alebo čiastočne nezávislé. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Odpruženie vozidla: konštrukcia. Aké sú systémy odpruženia v osobných automobiloch?
Foto: youtube.com/@pixel-engineering

Čo je odpruženie vozidla?

Odpruženie vozidla je súbor komponentov, ktoré spájajú kolesá s karosériou a riadením. Jeho úlohou je zabezpečiť bezpečnosť a pohodlie počas jazdy tým, že:

 • zabezpečenie stability a správnej priľnavosti vozidla k povrchu vozovky.
 • zníženie nárazov a vibrácií pri prekonávaní nerovností
 • zabezpečenie ovládateľnosti a správnej trajektórie, napr. presné zatáčanie
 • kontrola nakláňania vozidla pri zatáčaní

Od stavu odpruženia a jeho správnej montáže závisí brzdná dráha a ovládateľnosť vozidla, ako aj účinnosť elektronických asistenčných systémov jazdy. Je to dôležité najmä pri prejazde ostrých zákrut.

Odpruženie automobilov – konštrukcia

Existuje mnoho konštrukcií odpruženia, od jednoduchých cez viacprvkové až po elektronicky riadené. Bez ohľadu na typ však musia existovať komponenty predného a zadného zavesenia:

 • vedenie kolies, napr. kĺb riadenia, vahadlo, priečna a pozdĺžna tyč, stabilizátory (niektoré francúzske modely automobilov používajú namiesto stabilizátora torznú tyč)
 • zavesenie, napr. vinuté pružiny, listové pružiny, torzná tyč
 • tlmenie, t. j. tlmiče

Riadiace ramená sú k podvozku pripevnené pomocou kovovo-gumových puzdier známych ako silentbloky. Tie spájajú kolesá s karosériou alebo rámom. Na druhej strane tlmič je časť, ktorá nielen tlmí nerovnosti, ale zabezpečuje aj stály kontakt kolesa s vozovkou. Tlmiče sú buď plynové, alebo olejové, jedno- alebo dvojrúrkové. V moderných modeloch automobilov vyššej triedy sa montujú elektronicky riadené tlmiče s premenlivou charakteristikou tlmenia. Riadiace ramená a tlmiče sú komponenty, ktoré sa nachádzajú v každom type odpruženia.

Typy odpruženia osobných automobilov

Základné rozdelenie zavesenia kolies používané v automobiloch podľa konštrukcie ich delí na tri typy: závislé, nezávislé a čiastočne nezávislé. Alternatívne sú vozidlá vybavené aj pneumatickým odpružením (ktoré na tlmenie využíva namiesto pružín vzduch), hydraulickým odpružením (tlmiace prvky využívajú hydraulický olej a plyn), hydropneumatickým odpružením a elektronicky riadenými tlmičmi s premenlivou tlmiacou silou. Všetky sa líšia svojou konštrukciou a princípom činnosti.

Závislé odpruženie

V závislých systémoch sú kolesá navzájom pevne spojené pomocou mostíka s listovými pružinami. To znamená, že pohyb jedného kolesa automaticky mení polohu druhého kolesa namontovaného na opačnom konci mostíka.

Výhodou tejto konštrukcie je jednoduchosť konštrukcie a trvanlivosť vodiacich komponentov. Závislé zavesenie má, žiaľ, niekoľko nevýhod. V prvom rade znižuje komfort jazdy. Pri prekonávaní nerovností je citeľný efekt poskakovania, čo môže mať negatívny vplyv na trakciu a stabilitu vozidla. Okrem toho sú konštruktéri nútení zmenšiť batožinový priestor, aby našli dostatok miesta pre vertikálne sa pohybujúcu mostovú skriňu.

Vzhľadom na nevýhody, ale aj výhody tohto typu odpruženia sa používa najmä v prívesoch, nákladných vozidlách a terénnych vozidlách.

Ako fungujú rôzne typy závesných systémov?

Nezávislé odpruženie

Nezávislé odpruženie sa vyznačuje tým, že kolesá na jednej náprave sa môžu pohybovať nezávisle od seba, pretože každé koleso je samostatne spojené s rámom alebo karosériou prostredníctvom ďalších konštrukčných prvkov systému. V súčasnosti sa bežne používa v osobných automobiloch, ale používajú sa rôzne typy tejto konštrukcie.

Najobľúbenejšie sú tieto:

 • dvojité zavesenie predných kolies. Štandardnými komponentmi sú horné a dolné riadiace rameno, dve spojovacie tyče a tlmič s pružinou namontovaný na dolnom riadiacom ramene. To poskytuje veľmi dobrú trakciu a jazdný komfort
 • vzpera McPherson. Konštrukcia pozostáva zo súosovo umiestneného, vnútri pružiaceho tlmiča, ktorý je ku karosérii pripevnený pomocou horného kĺbu, ktorý má zároveň schopnosť otáčať sa okolo vlastnej osi. Dolný kĺb je na druhej strane spojený s riadiacim ramenom. Tlmič tu predstavuje vodiaci prvok kolesa. Je jednoduchý, ľahký a jeho výroba je lacná.
 • Viacprvkové zadné zavesenie, podobne ako predné zavesenie, pozostáva z kombinácie niekoľkých riadiacich ramien, tlmičov a pružín.
 • zadné zavesenie pozostáva zo zadného torzného nosníka namontovaného na dvoch vahadlách s tlmičmi a pružinami

Hoci je tento typ zavesenia veľmi obľúbený, má aj svoje nevýhody. Väčšia zložitosť konštrukcie podporuje vyššiu poruchovosť a kratšiu životnosť komponentov. Najdôležitejšími výhodami sú dobrá priľnavosť k vozovke a lepšie ovládanie vozidla ako pri závislých systémoch. Za zmienku stojí aj to, že systém nevyžaduje veľa miesta na inštaláciu, takže neobmedzuje priestor v kabíne.

Čiastočne nezávislé odpruženie

Toto riešenie kombinuje dve predchádzajúce. Zvyčajne sa používa ako zadné zavesenie na vozidlách s pohonom predných kolies.

Najbežnejší typ je založený na použití dvoch pozdĺžnych riadiacich ramien spojených priečnym nosníkom. Nosník je umiestnený medzi nápravami kolies a je citlivý na torzné sily generované výkyvnými ramenami. V systéme pôsobí aj ako stabilizátor.

Výhodami čiastočne nezávislé odpruženie sú jednoduchosť konštrukcie, trvanlivosť komponentov a nízke výrobné a prevádzkové náklady. Keďže kolesá sa vzájomne ovplyvňujú len mierne, trakcia je pomerne dobrá. Nevýhodou je slabé tlmenie pri prejazde nerovností, čo znižuje pohodlie cestujúcich.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Po koľkých kilometroch je potrebné vymeniť rozvodovú reťaz a rozvodový remeň?

Viskózna spojka: ako je skonštruovaná, ako funguje, aké sú príznaky jej poruchy?


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Najčítanejšie

Odporúčame

Čínsky bestseller v Európe. Ford sa obáva novej konkurencie

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Auto_4K). BYD Seagull by mal byť cenovým knokautom pre západných výrobcov, hoci sankcie EÚ to môžu zmeniť. Niektorí z nich…

Najkratšia diaľnica na svete. Je dlhá len jeden meter!

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cars and Travels). Najkratšia diaľnica na svete sa nachádza v Európe, hoci hneď na začiatku treba zdôrazniť, že nejde o…

Čo znamená uterák na prístrojovej doske auta?

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Covercraft1965). V krajinách, kde je všeobecne vyššia teplota ako na Slovensku, si vodiči áut rozprestierajú na palubných doskách uteráky, ktoré…

Aká je životnosť pneumatík. Musíte ich meniť po 100 000 km?

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Mr.Anuwat Rumrod). Pneumatiky majú obmedzenú životnosť a môžu sa opotrebovať, aj keď sa vôbec nepoužívajú. Musíte ich však meniť, ak…

Novinka na trhu bezbariérových vozidiel

26.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@foraymotorgroup8721). Na trhu sa objavilo nové vozidlo prispôsobené na prepravu zdravotne postihnutých osôb na invalidnom vozíku. Ide o Ford Tourneo…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov