5.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Unsorted611).
Cesty po celom svete ponúkajú nezabudnuteľné dobrodružstvá, výzvy a scenérie, ktoré berú dych. Od nebezpečných horských priesmykov až po unikátne mosty a tunely, každá cesta má svoj príbeh, ktorý láka objaviteľov a milovníkov adrenalínu. Preskúmajte fascinujúce trasy, ktoré dokazujú, že cestovanie je viac než len presun z miesta na miesto – je to zážitok plný emócií.
Pozrite si video na konci článku a pripravte sa na jedinečný cestovateľský zážitok.
Ocitali sme sa na legendárnej bolívijskej „Ceste smrti“, ktorá spája La Paz a Coroico. Táto trasa, známa ako jedna z najnebezpečnejších ciest na svete, je dnes populárnym miestom pre dobrodruhov a milovníkov adrenalínu. Na 56 kilometroch sa cesta z výšky 4 600 metrov prudko klesá na 1 200 metrov, pričom jej šírka je len zriedkavo väčšia ako 3,2 metra – stačí len na jedno auto. Verte mi, tu sa neoplatí zastavovať. Nie kvôli ľuďom, ale kvôli krokodílom, ktorých je v tejto oblasti viac než sto.
Zatiaľ čo v niektorých častiach sveta turisti obdivujú sklenené mosty, nič sa nevyrovná jazde cez Kwandinský most na Sibíri. Tento 570 metrov dlhý most, stojaci len 15 metrov nad riekou, bol kedysi pravidelne využívaný, až kým v roku 2018 jeho podpery nezničili ľadové kryhy. Ak túžite zdolať výšky, Himaláje ponúkajú podobnú výzvu, pričom horská diaľnica na hranici Indie a Tibetu vedie až do nadmorskej výšky 4 660 metrov. Ground Zero, posledný civilný bod na tejto trase, otvára bránu už len pre vojenské cesty.
Havaj
Cesty na Havaji sú relatívne bezpečné, ak nepočítame blízkosť aktívnej sopky Kilauea, ktorá naposledy vybuchla v roku 2018. Neporovnateľnou výzvou je však pakistanské údolie Kaltaro s viac ako stovkou ostrých zákrut, ktoré vedú popri útesoch. Na 14 kilometroch je každá sekunda skúškou pre vodičov. Podobne náročná je diaľnica Karnali v Nepále – 232 kilometrov adrenalínu, kde je jazda po západe slnka prísne zakázaná.
V Nórsku zas nájdete Opitý most, najdlhší z ôsmich mostov na známej Atlantickej ceste, ktorý zdoláva zradné morské podmienky. Ak si myslíte, že šírka ciest vás zachráni pred dopravným chaosom, pozrite sa na 50-pruhovú diaľnicu v Číne. Po sviatkoch sa tu rodiny vracajúce domov ocitajú v niekoľkohodinových zápchach.
Vietnam
Vietnamské mestá sú plné miliónov motocyklov, ktoré obratne manévrujú aj bez dopravných značiek. Logika chaosu na cestách tu funguje prekvapivo dobre. Na druhej strane Japonsko dokazuje, ako sa dá chaos premeniť na krásu – každú zimu tam snehové pluhy vytvárajú „snehové tunely“, kde biele steny dosahujú výšku až 18 metrov.
Jazero Bajkal v Rusku ponúka v zime jedinečný zážitok – zamrznutý povrch vytvára cestu, po ktorej sa dá jazdiť autom. Na Aljaške vás však Dalton Highway, jedna z najizolovanejších ciest USA, privíta mrazivým vetrom, nulovou viditeľnosťou a povrchom, ktorý je len pre skúsených vodičov.
Rusko
Rusko má ďalšiu výzvu – cestu v Sachašskej republike, ktorá je 130 kilometrovým pásom hliny, kde sa vodiči brodia nielen bahnom, ale aj vlastnými nervami. Naproti tomu taliansky Stelvio Pass ponúka nádherné výhľady, no s jeho 46 ostrými vlásenkovými zákrutami sa žiadny vodič nesmie nechať uniesť krásou okolia.
Viadukt Goteik v Mjanmarsku, postavený v roku 1900, stále slúži vlakom a so svojou výškou 250 metrov je to zážitok, ktorý si zapamätáte. Americká cesta Iron Mountain Road vás zas prinúti spomaliť, aby ste si vychutnali tunel Needles Eye – úzky priestor, kde sa autobus ledva zmestí.
Colorádo
V Colorade vás zas privíta Cesta čierneho medveďa, strmá a plná skál, kde 19 kilometrov trvá aj dve hodiny. Ak túžite po ešte väčšom adrenalíne, čínska 99-zákrutová. Cesta do neba vedie do výšky 1 500 metrov a je jednou z najnebezpečnejších na svete.
V Číne nájdete aj unikát – plávajúci most, ktorý sa tiahne cez rieku Čching a umožňuje jazdu takmer po hladine vody. Ďalej vo Francúzsku leží Passage du Gois, cesta, ktorú dvakrát denne zaplavuje voda. Prejsť ju vyžaduje nielen presnosť, ale aj odvahu.
Tunel Guoyang v Číne je majstrovským dielom, vytesaným miestnymi obyvateľmi, ktorí potrebovali prístup k vzdialeným osadám. Na opačnej strane sveta vás letisko Jamla v nepálskych horách privíta cestou s 600 zákrutami na 36 kilometroch. Cesta, ktorá zrkadlí Hodvábnu cestu, je scenériou aj výzvou.
Thajsko ponúka opustené cesty, ktoré sa zmenili na turistické atrakcie, zatiaľ čo v Utahu vás čaká cesta, ktorá sa po daždi mení na blato. Sedemmíľový most na Floride je zas historickým skvostom, ktorý spája ostrovy Keys.
Od chaosu na cestách v Bangladéši po hmlisté diaľnice v Keni, svet je plný ciest, ktoré skúšajú nielen vodičské zručnosti, ale aj odvahu. A ak si trúfnete na tie najdramatickejšie výhľady, francúzske horské priesmyky alebo rušný tokijský priechod Shibuya sú miestami, ktoré vás utvrdia v tom, že každá cesta má svoj príbeh.
Každý kilometer skrýva svoje nástrahy, no aj jedinečnú krásu, ktorá láka objavovať svet zo sedadla auta či vlakového kupé, a to s očami otvorenými dokorán.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Najdlhší most na svete meria až 165 km. Kde ho nájdete?
Najvyšší most na svete. Je to zázrak stavebného inžinierstva
Most Kodaň-Malmö – je tak ľahké navštíviť dve krajiny za jeden deň. Koľko stojí prejazd?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.