6.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov).
Policajné alkohol testery môžu niekedy ukázať falošne pozitívne výsledky. Zistite, ktoré potraviny a produkty vás môžu dostať do problémov na cestnej kontrole.

Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov
Predstavte si situáciu – idete autom, ste úplne triezvi, no policajný alkohol tester zrazu ukazuje, že máte v dychu alkohol. Zdesenie, panika a množstvo otázok. Ako je to možné, keď ste nepili? Existuje niekoľko bežných produktov a potravín, ktoré môžu spôsobiť, že dychový test ukáže promile, aj keď ste abstinent. Pozrime sa bližšie na tieto zákerné pasce na cestách.
Nevinné potraviny, ktoré vás môžu dostať do problémov
Alkohol tester je síce presný prístroj, no nie je dokonalý. Meria koncentráciu alkoholu vo vydychovanom vzduchu, nie priamo v krvi. Práve preto môžu niektoré bežné potraviny a produkty spôsobiť falošne pozitívne výsledky.
Medzi najčastejšie patria fermentované potraviny ako kvasený chlieb, kyslé uhorky či kyslá kapusta. Tieto obsahujú malé množstvo prirodzene sa vyskytujúceho alkoholu, ktorý môže zostať v ústach a ovplyvniť výsledky testu. Rovnako problematické môžu byť aj prezreté ovocie, najmä banány či jablká, ktoré prirodzene fermentujú.
Prekvapivé produkty, ktoré môžu ukázať promile
Nielen jedlo, ale aj bežné hygienické a liečebné produkty vás môžu dostať do problémov. Ústne vody s obsahom alkoholu, ako napríklad Listerine, môžu spôsobiť falošne pozitívne výsledky až 15 minút po použití. Podobne aj niektoré ústne spreje či sirupy proti kašľu obsahujú alkohol, ktorý môže alkohol tester zachytiť.
Ďalším prekvapením môžu byť diabetici, u ktorých sa pri ketoacidóze (stave, keď telo spaľuje tuky namiesto cukrov) tvorí acetón, ktorý môže niektoré alkohol testery identifikovať ako alkohol. Rovnako niektoré diéty s nízkym obsahom sacharidov môžu viesť k podobným výsledkom.
Čo robiť, ak alkohol tester ukáže pozitívny výsledok napriek abstinencii
Ak sa dostanete do situácie, keď ste presvedčení o svojej triezvosti, no prístroj tvrdí opak, zachovajte pokoj. Slovenské zákony vám dávajú právo požiadať o opakované meranie po 15 minútach, kedy už prípadné zvyšky potravín či ústnych vôd v ústach vyprchajú.
V prípade, že aj druhé meranie ukáže pozitívny výsledok, máte právo požiadať o krvný test, ktorý je presnejší a dokáže skutočne určiť, či máte v krvi alkohol. Nenechajte sa zatlačiť do kúta a poznajte svoje práva – policajt vám musí umožniť opakované meranie alebo krvný test, ak o to požiadate.

Foto: shutterstock.com/New Africa
Alkohol testery nie sú neomylné
Hoci moderné policajné alkohol testery sú kvalitné a pravidelne kalibrované prístroje, stále môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi. Okrem spomínaných potravín a produktov môže výsledky skresliť aj teplota okolia, cigaretový dym či dokonca niektoré lieky.
Je lepšie vyhnúť sa konzumácii problematických potravín či používaniu produktov s obsahom alkoholu tesne pred jazdou, aby ste predišli zbytočným komplikáciám.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Čínsky bojový dron: Váži len kilogram, ale zmení vojnu navždy
Najväčší elektromobil sveta brázdi morské vlny: Gigantický elektrický trajekt ohúri každého
Šokujúci návrh: Nová daň pre elektromobily
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.