14.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/Defence_IDA).
Na internet sa dostala ďalšia fotografia J-50, ide o čínske bojové lietadlo, ktoré má byť moderným strojom šiestej generácie. Nový záber ukazuje zaujímavý detail týkajúci sa motora stroja.

Foto: x.com/Defence_IDA
Číňania vytvárajú nové bojové lietadlo
Vo svetových médiách sa objavili prvé snímky, na ktorých sú neznáme objekty letiace nad Čínou. Okamžite v nich rozpoznali konštrukcie, ktoré boli označené za „lietadlá šiestej generácie“. Ide o pomerne konvenčný názov, ktorý má v skratke opisovať stroje budúcnosti využívajúce najnovší technologický vývoj.
Jeden z nich odborníci pokrstili J-50 a vyrábať ho má čínska spoločnosť SAC (Shenyang Aircraft Corporation). Má „lambda“ usporiadanie trupu bez vertikálneho stabilizátora. Pohyblivé konce krídla v konštrukcii zodpovedajú za riadenie. Samotný J-50 bol zrejme navrhnutý so systémom fyzického utajenia (znížená radarová sledovanosť). Už len z tohto dôvodu sa považuje za životaschopnú konštrukciu lietadla 6. generácie.
Nové motory na čínskej stíhačke?
Najnovšie zábery zobrazujúce J-50 počas letu odhaľujú aj ďalšie zaujímavé detaily o jeho motoroch. Teraz môžeme vidieť práve ich trysky s vektorovým ťahom v dvoch smeroch. Je vidieť, že sa podobajú na tie z americkej stíhačky F-22.
Samotné stíhačky môžu predstavovať vývoj návrhu, ktorý Čína prvýkrát predstavila na zbrojárskom veľtrhu v Ču-chaji v roku 2022. Tam podobné dvojsmerné riešenie považovali za príklad toho, že Číňania navrhujú úplne nový motor. Navyše nie je vylúčené, že práve tento typ technológie použili na konštrukcii, akou je J-50, ktorá by mohla slúžiť ako akýsi demonštrátor najnovšej technológie.
Okrem J-50 Číňania navrhujú aj ďalšie lietadlo, ktoré sa označuje ako stroj 6. generácie. Ide o oveľa väčší stroj J-36. Hoci oba stroje vzbudzujú veľký záujem, označiť ich za skutočnú zmenu hry je zatiaľ nadnesené. Napriek ich futuristickému vzhľadu verejnosť vie o nich len málo, predovšetkým to, aké pokročilé a rozvinuté technológie obsahujú. Isté je len to, že ide o akési prototypy a s najväčšou pravdepodobnosťou ich využívajú aj na testovanie nových zbraní. Okrem toho, až čas odhalí, do akej miery sa tieto stroje vyvinú do skutočných konštrukcií vhodných na sériovú výrobu a aké schopnosti v skutočnosti ponúknu.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Nový život najväčšieho lietadla na svete? Je tu nádej
Tesla v službách Uber najazdila 290 000 km: Ako dopadla jej batéria?
Kúpa týchto áut je ako vyhodiť peniaze do kanála
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.