Správy, Tipy, Zaujímavosti,

Nová tajná zbraň polície: mobilné fotoradary, ktoré vás dostanú kdekoľvek!

22.3.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jakob Berg). Nemecká polícia nasadila do boja proti rýchlym vodičom novinku, ktorá sa javí ako nenápadný prívesný vozík pri ceste. Mobilné fotoradary však ukrývajú technológiu,...

22.3.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Jakob Berg).

Nemecká polícia nasadila do boja proti rýchlym vodičom novinku, ktorá sa javí ako nenápadný prívesný vozík pri ceste. Mobilné fotoradary však ukrývajú technológiu, ktorá neodpúšťa prehrešky. Prečo ich vodiči nenávidia a ako fungujú?

Mobilný fotoradar
Nová tajná zbraň polície: mobilné fotoradary, ktoré vás dostanú kdekoľvek!
Foto: shutterstock.com/Jakob Berg

Nenápadné „prívesy“, ktoré chytia každého

Na nemeckých cestách sa objavili zariadenia, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežné prívesné vozíky zaparkované pri kraji. V skutočnosti však ide o mobilné fotoradary, ktoré dokážu presne merať rýchlosť a okamžite zaznamenávať prehrešky vodičov.

Tieto zariadenia fungujú bez akéhokoľvek upozornenia. Žiadne výstražné značky, žiadne nápadné nápisy. Jediné, čo si vodič môže všimnúť, je malé okienko a odrazky. Kým si však uvedomí, že prešiel okolo fotoradaru, môže byť na ceste k pokute.

Mobilita, ktorá zneistí každého vodiča

Najväčšou výhodou týchto fotoradarov je ich mobilita. Polícia ich môže jednoducho prenášať z jedného miesta na druhé, čo znamená, že vodiči nikdy nevedia, kde ich čaká meranie rýchlosti. Tento vozík núti šoférov dodržiavať rýchlostné limity na každej ceste, nielen na tých označených ako kontrolované úseky.

To, že sú tieto zariadenia ťažko predvídateľné, vedie k tomu, že vodiči na nemeckých cestách čoraz viac znižujú rýchlosť. Cieľom je prinútiť šoférov rešpektovať pravidlá všade, nie len tam, kde sú viditeľné fotoradary.

Efektívne, ale kontroverzné

Mobilné fotoradary majú však aj svojich kritikov. Zariadenia v Nemecku zaznamenávajú 35 % všetkých prekročení rýchlosti, čo sa premieta do výrazného nárastu príjmov z pokút. Napríklad v okrese Verden vzrástol príjem z pokút za dva roky z 2,8 milióna eur na takmer 4 milióny eur, čo predstavuje nárast o 41 %.

Podľa odporcov však tieto fotoradary často stoja na miestach, kde hrozí riziko dopravnej nehody. Kritici tvrdia, že ich použitie je skôr zamerané na napĺňanie rozpočtu než na reálne zvýšenie bezpečnosti dopravy.

Mobilný fotoradar
Príjmy z pokút v Nemecku rastú vďaka mobilným radarom o desiatky percent.
Foto: shutterstock.com/Ilari Nackel

Menia správanie vodičov?

Hoci cieľom fotoradarov by malo byť ovplyvnenie správania vodičov a zníženie počtu prehreškov, v Nemecku sa objavujú pochybnosti o ich dlhodobých účinkoch. Ak sa v rovnakom regióne stále registruje vysoký počet prehreškov, otázkou zostáva, či tieto zariadenia skutočne vedú k zmene návykov za volantom.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Mali by sa mobilné fotoradary používať aj na Slovensku?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Technologický spor za miliardy: EÚ vyzýva Apple a Google, Trump hrozí odvetou

Zapnete smerovku vpravo alebo vľavo? Jednoduchá chyba môže viesť k nehode

Vodičák na auto? Môžete jazdiť aj na motorke 125! Objavte, čo všetko môžete riadiť s oprávnením skupiny B


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Nepodceňujte tankovanie! Jednoduché chyby, ktoré môžu poškodiť vaše auto

18.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@chrisfix). Tankovanie paliva sa môže zdať ako rutinná úloha, no aj táto banálna činnosť môže zanechať následky na vašom aute,…

Čínske lietadlo J-50: Neviditeľný lovec nad Taiwanom.

18.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/Nickatgreat1220). V posledných dňoch svet obleteli fascinujúce zábery najnovšieho čínskeho stíhacieho lietadla J-50, ktoré vyvolali vlnu špekulácií medzi vojenskými analytikmi.…

Škoda Octavia I: Legenda, ktorá zmenila slovenské cesty a naše pohľady na domácu značku

18.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Mino Surkala). Pamätáte si moment, keď sa na našich cestách objavila prvá moderná Škoda Octavia? Bol rok 1996 a málokto…

Tisíce životov v neistote: Automobilka zatvára svoju továreň

18.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@gm.canada). Ekonomická vojna, ktorú rozpútal Donald Trump zavedením vysokých ciel na dovoz zahraničných automobilov, si vyberá svoju daň. V Kanade…

Prečo je v lietadlách tak chladno? Pravda, ktorá vás prekvapí!

18.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Julia Zavalishina). Cestovanie lietadlom je dnes neodmysliteľnou súčasťou života mnohých z nás. Napriek tomu, že je pohodlné a rýchle, často…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov