6.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@CNET).
Máte auto na elektrinu? Potom máte ďalší problém. Podvodníci sa práve zamerali na nabíjacie stanice, čím spôsobili svojim zákazníkom stratu peňazí.
Život s elektromobilmi nepochybne nemá na ružiach ustlané. Nielenže ešte zďaleka nie sú dokonalé a majú obmedzený dojazd, ale vyžadujú si aj dobíjanie, ktoré je zvyčajne oveľa dlhšie ako tankovanie na čerpacej stanici spojené so zastávkou na kávu.
Áno, výrobcovia robia veľa pre urýchlenie procesu, ale samotné vozidlo s ultrarýchlym systémom nabíjania nestačí. Potrebujete na to aj správnu infraštruktúru. Inými slovami, výkonné nabíjačky.
Pozor na falošný QR kód
Každý, kto používa elektromobil, vie, že moderné nabíjacie stanice často vyžadujú overenie prostredníctvom QR kódu. Pomocou aplikácie, napríklad GreenWay, stačí takýto kód naskenovať, aby sa po pripojení vozidla k nabíjačke začala dopĺňať batéria.
Ako uvádza nemecký portál auto motor und sport, v Európe sa rozmáha vlna podvodných praktík s QR kódmi (tzv. quishing). Podvodníci tu operujú dvoma spôsobmi – ich spoločným menovateľom je falošný QR kód nalepený namiesto pôvodného.
V prvom prípade sú zákazníci po naskenovaní kódu presmerovaní na falošnú webovú stránku, kde môžu vykonať platbu. Je zrejmé, že tento postup by mal zvýšiť ich ostražitosť, keďže pri používaní aplikácie už majú s ňou prepojený vlastný bankový účet.
Akože došlo k technickému problému
V druhom prípade falošný QR kód presmeruje na webovú stránku, ktorá sa „tvári“ ako webová stránka prevádzkovateľa nabíjačky. Zákazníci sú potom vyzvaní na zadanie platobných údajov.
Po ich zadaní dobitie nefunguje, ale ďalší pokus už používateľa presmeruje na správnu webovú stránku prevádzkovateľa. Cieľom je uviesť používateľa do omylu. Obeť podvodu si má totiž myslieť, že predtým došlo k technickému problému.
Zatiaľ čo si nabíja auto, podvodníci sa zmocnia jej bankových údajov….
Falošný QR kód: ako sa pred ním chrániť?
Nemecký auto motor und sport informuje o podobných prípadoch podvodov v Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Španielsku, Nemecku a Taliansku. Podľa bezpečnostného experta Eddyho Willemsa je však tento problém známy aj v iných oblastiach sveta.
Ako sa chrániť pred quishingom? Najlepším riešením je podľa Willemsovej používanie QR kódov, ktoré sa zobrazujú na obrazovkách zabudovaných do nabíjacej stanice.
Ale aj tu je problém. Podvodníci môžu použiť rušičky signálu, ktoré dočasne zablokujú príjem signálu zo smartfónu alebo nabíjacej stanice. Týmto spôsobom chcú prinútiť používateľa, aby siahol po pevnom QR kóde.
Preto treba byť pri nabíjačke mimoriadne opatrný a dávať pozor na každú odchýlku od štandardu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Zaujímavý zákaz v Austrálii. Nemôžu nabíjať svoje elektromobily v noci „tu kábel“