1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/SpaceX).
Vesmírna história sa prepisuje! Počas 28. a 29. apríla sme boli svedkami rekordného počtu raketových štartov v priebehu 24 hodín. Šesť rakiet, množstvo satelitov a ambície, ktoré mieri až za hranice našej planéty. Čo všetko sa odohralo v tomto hektickom dni pre vesmírny sektor?

Foto: x.com/SpaceX
Rekord, ktorý nemá obdobu
Vesmírny sektor napreduje neuveriteľným tempom. V roku 2024 bol stanovený nový rekord s 259 štartami rakiet počas 12 mesiacov. Tento rok však došlo k prepisovaniu histórie ešte rýchlejšie. Počas necelých 24 hodín, konkrétne medzi 28. a 29. aprílom, sa uskutočnilo až šesť štartov rakiet. Tento obdivuhodný výkon potvrdzuje, že vesmírna doprava sa stáva čoraz bežnejšou súčasťou nášho života.
Čína začala vesmírny maratón
Prvý štart sa uskutočnil v Číne, kde raketa Dlhý pochod 5B odštartovala o 20:30 GMT z kozmodrómu Wenchang na ostrove Hainan. Cieľom bolo dopraviť na nízku obežnú dráhu súbor družíc pre konšteláciu Guowang. Tento úspešný štart spustil sériu ďalších misií, ktoré nasledovali v rýchlom slede.
SpaceX v hlavnej úlohe
Americká spoločnosť SpaceX znovu dokázala, že je lídrom v komerčných vesmírnych letoch. Po štarte čínskej rakety nasledoval Falcon 9, ktorý z kalifornskej základne Vandenberg vyniesol 27 satelitov Starlink. O pár hodín neskôr odštartoval ďalší Falcon 9, tentokrát z Kennedyho vesmírneho centra na Floride. Táto misia pridala na obežnú dráhu ďalších 23 satelitov Starlink, čím SpaceX opäť posunul hranice možného.
Úspechy aj neúspechy
V priebehu 6,5 hodiny sa podarilo vypustiť štyri rakety zo štyroch rôznych miest na svete. Aj keď väčšina misií bola úspešná, nie všetko šlo podľa plánu. Posledný štart, ktorý sa zapísal do rekordnej série, bol let rakety Alpha od spoločnosti Firefly Aerospace. Bohužiaľ, tento let skončil neúspechom, keďže počas letu došlo k technickým problémom a náklad bol stratený.
Európa nezostala pozadu
Európska agentúra ESA sa do rekordného dňa zapojila so štartom rakety Vega-C z Francúzskej Guyany. Táto misia priniesla na obežnú dráhu satelit Biomass, ktorý je súčasťou projektu Earth Explorers. Tento úspešný štart demonštruje, že Európa má výrazné ambície vo vesmírnom výskume.
Vesmírna doprava na vzostupe
Nový rekord dokazuje, že vesmírna doprava sa stáva neoddeliteľnou súčasťou modernej spoločnosti. Či už ide o internetové konštelácie ako Starlink, alebo vedecké projekty ako Biomass, viac raketových štartov znamená viac príležitostí na inovácie a nové objavy.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Najkrajší hrad Európy ukrytý na Slovensku? Bojnický zámok valcuje konkurenciu!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.