Elektro, Pravidlá, Správy, Zaujímavosti,

Máte takýto telefón? Ani neviete, aké ľahké je stratiť auto

7.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Golden Dayz). Kybernetických útokov na mobilné zariadenia pribúda rýchlym tempom. Ide o veľkú hrozbu nielen pre majiteľov smartfónov, ale aj pre automobily. Motoristov chránia predpisy...

7.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Golden Dayz).

Kybernetických útokov na mobilné zariadenia pribúda rýchlym tempom. Ide o veľkú hrozbu nielen pre majiteľov smartfónov, ale aj pre automobily. Motoristov chránia predpisy General Safety Regulations 2, ktoré platia od júla tohto roku. Práve tieto predpisy umožňujú výrobcom často žiadať majiteľov nových vozidiel, aby „na diaľku aktualizovali softvér“ svojich áut. Najlepšie je neignorovať to.

Kybernetických útokov na mobilné zariadenia pribúda rýchlym tempom.
Foto: shutterstock.com/Golden Dayz

Vďaka digitalizácii už aj vodiči na Slovensku nebudú musieť nosiť so sebou napríklad vodičský preukaz alebo osvedčenie o evidencii. Aplikácie, umožnia skontrolovať, termín technickej kontroly alebo platnosť poistnej zmluvy o poistení zodpovednosti za škodu. Na druhej strane popularita smartfónov znamená aj nové riziká. Kompromitovaný telefón otvára cestu nielen k našim peniazom, ale dokonca – doslova – aj k našim autám.

Odborníci bijú na poplach. Z nedávnej správy globálneho giganta v oblasti antivírusového softvéru NOD32 vyplýva, že spoločnosť v roku 2023 zaznamenala tisíce útokov na mobilné zariadenia chránené jej softvérom. Pre porovnanie, v priebehu roka sa rozsah tohto javu zvýšil o gigantických 52 percent!

Útoky na smartfóny sú na vzostupe. Môžete prísť o všetko

Podľa experta na mobilnú bezpečnosť, sú voči útokom obzvlášť zraniteľní majitelia dnes najpopulárnejších zariadení s operačným systémom Android. Našťastie, drvivá väčšina útokov – viac ako 40 percent. – sa týka aplikácií, ktoré do našich telefónov „prepašujú“ neželaný reklamný obsah. Na druhej strane však spoločnosť varuje pred malvérom, ktorý upravuje fungovanie populárnych aplikácií, ako sú WhatsApp alebo Telegram.

Odborník napríklad upozorňuje, že v minulom roku falošné investičné aplikácie doslova zaplavili oficiálne obchody ako Google Play. Ich tvorcovia v skutočnosti chceli ukradnúť osobné údaje používateľov – mená alebo telefónne čísla, ktoré podvodníci často využívajú pri telefonických podvodoch.

Odborník zdôrazňuje, že podviesť používateľov je veľmi jednoduché, pretože prakticky nikto sa neobťažuje čítať podmienky a mechanicky súhlasí s akýmkoľvek prístupom, ktorý aplikácie požadujú. A upozorňuje, že ľudia sa nezamýšľajú napríklad nad tým, prečo by aplikácia ovládajúca baterku mala mať prístup k ich kontaktom alebo fotoaparátu.

Máte v telefóne aj auto? Od klonu VIN až po krádež paliva

Útoky na smartfóny budú predstavovať čoraz väčšiu výzvu aj pre vodičov. V súčasnosti drvivá väčšina výrobcov ponúka svojim zákazníkom mobilné aplikácie, ktoré im umožňujú nielen dohodnúť si stretnutie na STK alebo aktivovať dodatočné vybavenie vozidla (napr. zakúpiť si továrenskú navigáciu), ale aj – na diaľku – ovládať niektoré funkcie vozidla, ako napr.:

  • zapnite svetlá,
  • zapnite klaksón,
  • odomknúť dvere.
V súčasnosti drvivá väčšina výrobcov ponúka svojim zákazníkom mobilné aplikácie
Foto: Súkromný archív

Nabúraním sa do takejto aplikácie môžu zločinci napríklad pomocou čísla VIN vozidla vytvoriť jeho „klon“, t. j. legalizovať ukradnuté dvojča. Teoreticky môžu tiež napríklad zistiť, kde – presne – sa vozidlo nachádza a či je výhodné z neho ukradnúť palivo….

Zabezpečenie vozidiel proti takýmto útokom sa stáva čoraz väčším problémom. Preto musia od tohto roku všetky nové autá spĺňať predpisy WP.29, ktoré vypracovala UNCE, Európska hospodárska komisia OSN. Konkrétne ide o General Safety Regulations 2, vodičmi nenávidený balík, podľa ktorého sú nové autá vybavené okrem iného systémom ISA (inteligentný asistent rýchlosti).

„Diaľková aktualizácia“ softvéru vo vašom aute? Radšej ho nevypínajte

Stojí za to vedieť, že WP.29 identifikuje až 70 scenárov potenciálnych hrozieb, proti ktorým musia byť autá chránené počas celej svojej životnosti. Od pokusov o hackerské útoky prostredníctvom mobilných zariadení až napríklad po zachytávanie údajov, ktoré vozidlá sťahujú „z cloudu“. V praxi ide najmä o ochranu pred únikom osobných údajov používateľov, ale vozidlá musia byť chránené aj pred útokmi, ktoré by mohli narušiť bezpečnosť používateľov.

A práve táto ochrana počas celého životného cyklu vozidla je nepríjemná vzdialená aktualizácia softvéru, s ktorou sa často stretávajú majitelia novších vozidiel. Paradoxne spravidla nejde ani tak o zlepšenie fungovania navigačného systému alebo multimediálneho systému v širšom slova zmysle, ale o ochranu vozidla pred novými spôsobmi fungovania zo strany hackerov.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Bude robotické vozidlo Tesla skutočne jazdiť samo?

Spoločnosť Tesla spustí v Európe plne samojazdiace vozidlá

Tesla Cybertruck sa predstaví vo veľkých mestách po celej Európe. Elektrický model prichádza aj ku nám


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Novinka na štyroch kolesách: Stellantis štartuje novú éru batérií

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Up2Mails). Automobily s prelomovou technológiou už na obzore! Prvá flotila vozidiel vybavených revolučnými batériami so stabilným elektrolytom vyrazí na cesty…

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Tynka). Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v skutočnosti má veľmi konkrétny…

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Saskiautami). Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no zároveň kľúčových súčastí je…

Polícia vytiahla špeciálne nástroje: Motorkári s ohnutými tabuľkami majú problém!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Haggardous50000). Naši severní susedia zaviedli odvážny pilotný projekt, ktorý cieli na motorkárov s podozrivo upravenými tabuľkami. Pomocou špeciálnych uhlomerov kontrolujú,…

Automobilka v kríze: Nové auto len na fotkách, masívne škrty v plánoch a prepúšťanie

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheWheelNetwork). Švédska automobilka Volvo čelí najväčšej výzve za posledné roky. So 60-percentným poklesom ziskov, tvrdými clami v USA a dramatickým…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov