10.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/thieury)
Airbagy sa stali povinnou výbavou všetkých nových áut v Európe. Každé vozidlo musí mať minimálne dva predné airbagy – jeden pre vodiča a jeden pre spolujazdca. Tieto bezpečnostné vankúše sa aktivujú pri silnom náraze a chránia posádku pred nárazom do volantu alebo palubnej dosky. Ale je pravda, že airbagy majú dátum exspirácie a treba ich po určitom čase vymeniť? Odpoveď je áno – airbagy skutočne expirujú, ale nie v klasickom zmysle ako potraviny. Niektoré komponenty sa časom zhoršujú a vankúš nemusí správne fungovať. Auto analytik varuje, že takmer 100-tisíc vozidiel môže mať problémy s airbagmi.

Foto: shutterstock.com/thieury
Ako fungujú airbagy a kedy sa aktivujú
Airbagy sa aktivujú na základe sily nárazu, nie rýchlosti jazdy. Môžu sa spustiť aj keď auto stojí, ale niekto doň narazí. Systém je zložitý a citlivý – niekedy sa airbagy spustia pri prejdení cez väčšiu jamu. Inokedy sa neaktivujú ani pri vážnej nehode. Nafúknutie airbagy prebieha pomocou malej explózie rýchlosťou 300 km/h. Systém funguje nezávisle od bezpečnostných pásov. Najčastejšie typy airbagov sú predné, bočné, záclonové a pre kolená. Prémiové značky majú aj airbagy pre zadné okno, medzi sedadlami a v bezpečnostných pásoch. Správne fungovanie závisí od kvality montáže a senzorov aktivácie.
Airbagy skutočne expirujú
Áno, airbagy majú dátum exspirácie, ale nie v klasickom zmysle. Komponenty sa časom zhoršujú a vankúš nemusí správne fungovať. V 90. rokoch Honda a Acura odporúčali kontrolu airbagov každých 10 rokov. Mercedes-Benz lepil nálepky s odporúčaním výmeny po 15 rokoch. Po dôkladných testoch Mercedes zistil, že airbagy z roku 1992 a novšie vydržia celú životnosť vozidla. Moderné airbagy nemajú presnú exspiráciu. Teoreticky sú navrhnuté na celú životnosť auta. Odborníci však odporúčajú kontrolu každých 10-15 rokov. Starnutie môže ovplyvniť chemické komponenty potrebné na aktiváciu.
Problémy s airbagmi na Slovensku
Auto analytik varoval, že takmer 100-tisíc vozidiel môže mať problémy s airbagmi. Približne 14-tisíc áut má problémy s aktívnou bezpečnosťou. Ďalších 85-tisíc vozidiel môže mať nedostatky v pasívnej bezpečnosti. Tieto čísla sa týkajú len áut predaných cez oficiálne siete. Štúdie identifikovali riziko spojené s horúcim a vlhkým podnebím. Starnutie vozidla môže spôsobiť degradáciu chemických komponentov. Pri náraze sa defektné airbagy môžu roztrhnúť a vystreliť kovové úlomky. To môže spôsobiť vážne zranenia alebo smrť. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať stav airbagov.

Foto: shutterstock.com/Attapon Thana
Kedy kontrolovať airbagy
Prvá kontrola by mala byť po 10-15 rokoch od výroby vozidla. Starší autá vyžadujú častejšie kontroly. Varovné signály zahŕňajú rozsvietenie kontrolky airbagy na palubnej doske. Ak sa kontrolka nerozsvieti pri štarte, môže to znamenať poruchu. Mechanické poškodenie sedadiel alebo palubnej dosky môže ovplyvniť airbagy. Po nehode treba skontrolovať všetky bezpečnostné systémy. Vlhkosť a extrémne teploty môžu urýchliť starnutie komponentov. Pravidelná kontrola v autorizovanom servise je najlepšou prevenciou. Náklady na kontrolu sú nižšie než riziko nefunkčného airbagy.
Výmena a údržba airbagov
Výmena airbagov je nákladná, ale niekedy nevyhnutná. Cena sa pohybuje od niekoľkých stoviek do tisícov eur. Prácu môže vykonať len kvalifikovaný technik s potrebným vybavením. Airbagy obsahujú výbušniny a vyžadujú opatrné zaobchádzanie. Nikdy sa nepokúšajte opravovať airbagy sami. Nesprávna manipulácia môže spôsobiť vážne zranenia. Airbagy z vrakovísk ohrozujú vašu bezpečnosť. Môžu mať poškodené komponenty alebo obsahovať už aktivované nafukovacie kazety. Investícia do nových airbagov sa vyplatí pre vašu bezpečnosť. Kvalitné airbagy môžu zachrániť život pri nehode.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Pri akej rýchlosti sa aktivujú airbagy? Chránia vás, ak nie ste pripútaný bezpečnostným pásom?
Budú sa airbagy aktivovať aj vtedy, keď sa na prístrojovej doske rozsvieti výstražná kontrolka?
Airbag jej rozdrvil tvár: Varovný príbeh spolujazdkyne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.