23.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@livenowfox).
Ambiciózny americký projekt vývoja obranného systému „Zlatá kupola“ má byť odpoveďou na najmodernejšie hrozby 21. storočia. Donald Trump sľubuje takmer 100-percentnú úspešnosť.

Foto: youtube.com/@livenowfox
Spojené štáty americké dokončili projekt „Zlatá kupola“ (angl. Golden Dome), ktorý predstavuje ambiciózny viacvrstvový systém protiraketovej obrany. Tento revolučný systém má byť odpoveďou na najnovšie bezpečnostné hrozby 21. storočia vrátane hypersonických rakiet a vesmírnych zbraní. Projekt inšpirovaný izraelskou „Železnom kupolou“ má fungovať v oveľa väčšom meradle a poskytovať ochranu pred novou generáciou hrozieb nielen zo zeme, vzduchu či mora, ale dokonca aj z kozmu.
Trump: „Všetko, čo vystrelí, zostrelíme“
Americký prezident Donald Trump oznámil ukončenie projektových prác s veľkým nadšením. Systém označil za prelomový a „niečo, čo svet ešte nevidel“. Podľa jeho slov súčasné obranné systémy neposkytujú komplexnú ochranu pred pokročilými útočnými technológiami, zatiaľ čo účinnosť nového systému sa „blíži k 100 percentám“.
„Bude schopný zachytiť rakety vystrelené z druhého konca sveta, dokonca aj z obežnej dráhy,“ zdôraznil Trump. „Všetko, čo vystrelí, zostrelíme,“ vyhlásil sebavedomým tónom počas prezentácie projektu.
Štít pre novú éru hrozieb
Zlatá kupola predstavuje priamu reakciu na rastúce nebezpečenstvo zo strany krajín ako Rusko a Čína, ktoré intenzívne vyvíjajú čoraz technologicky vyspelejšie zbrane dlhého dosahu. Moderné zbraňové systémy, ako hypersonické rakety pohybujúce sa mnohonásobne rýchlejšie než zvuk či takzvané FOBS (systémy čiastočného orbitálneho bombardovania), umožňujúce doručenie bojových hlavíc z vesmíru, stavajú doterajšiu obranu pred vážne výzvy.
Na rozdiel od existujúcich systémov má Zlatá kupola poskytovať ochranu vo všetkých fázach útoku – od detekcie rakety ešte pred jej odpálením, cez zachytenie počas letu, až po neutralizáciu pomocou vesmírnych platforiem. Systém bude zahŕňať orbitálne senzory, viacúčelové zachytávacie systémy a pokročilé technológie bojovej koordinácie. Centrálne velenie projektu bolo zverené generálovi Michaelovi Guetleinovi, zástupcovi veliteľa vesmírnych operácií v US Space Force.
Miliardové investície a medzinárodná spolupráca
V počiatočnej fáze americká vláda vyčlenila na vývoj systému 25 miliárd dolárov. Odborníci však odhadujú, že celkové náklady môžu v priebehu nasledujúcich desaťročí dosiahnuť stovky miliárd, vrátane rozvoja vesmírnej infraštruktúry, integrácie s existujúcimi obrannými systémami a rozširovania technologického zázemia.
Projekt vzbudzuje záujem aj v zahraničí. Kanada už vyjadrila ochotu pripojiť sa k iniciatíve. „Je to otázka národnej bezpečnosti. Účasť na projekte má zmysel z hľadiska strategického aj technologického,“ vyjadril sa bývalý kanadský minister obrany Bill Blair.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Masívny požiar v továrni Kumho: Hyundai a Volkswagen v ohrození!
Z New Yorku do Londýna za hodinu? Revolučný hypersonický motor úspešne otestovaný!
Energetická kríza na obzore: Holanďania varujú, že v roku 2030 už elektromobily nenabijete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.