Správy, Zaujímavosti,

Senzácia vo svete astronómie: Máme dôkaz, že najstaršia mapa oblohy je z Číny a má 2300 rokov!

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/istiana wati). Čínski vedci skúmajúci staroveký dokument tvrdia, že objavili najstaršiu mapu nočnej oblohy na svete. Pomocou umelej inteligencie určili, že „Príručka hviezd majstra Shi“...

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/istiana wati).

Čínski vedci skúmajúci staroveký dokument tvrdia, že objavili najstaršiu mapu nočnej oblohy na svete. Pomocou umelej inteligencie určili, že „Príručka hviezd majstra Shi“ vznikla už v roku 355 pred naším letopočtom, čím by predbehla doteraz uznávanú najstaršiu mapu gréckého astronóma Hipparcha o neuveriteľných 200 rokov. Tento objav však vyvoláva medzi odborníkmi vášnivé diskusie.

Hviezdna obloha v noci
Senzácia vo svete astronómie: Máme dôkaz, že najstaršia mapa oblohy je z Číny a má 2300 rokov!
Foto: shutterstock.com/istiana wati

Predstavte si, že držíte v rukách mapu, ktorá zachytáva oblohu takú, akú ju videli ľudia pred viac ako dvoma tisícročiami. Presne takýto poklad analyzovali vedci z Čínskych národných astronomických observatórií, keď sa zamerali na dokument známy ako „Príručka hviezd majstra Shi“. Hoci sa verilo, že tento dokument zostavil Ma Xian okolo roku 579 nášho letopočtu, najnovšie výskumy naznačujú, že jeho pôvod siaha oveľa hlbšie do minulosti.

Umelá inteligencia pomohla rozlúštiť dávne tajomstvo

Čínski vedci využili pri svojom výskume najmodernejšie technológie. Pomocou metódy známej ako zovšeobecnená Houghova transformácia (GHT) a s podporou umelej inteligencie, ktorá dokáže spracovávať a analyzovať grafický materiál, sa im podarilo vypočítať skutočný vek mapy. Výsledky ich ohromili – mapa podľa ich zistení vznikla v roku 355 pred naším letopočtom, čo je o 250 rokov skôr, než sa doteraz predpokladalo.

Navyše, vedci zistili, že dokument bol neskôr aktualizovaný okolo roku 125 nášho letopočtu. Ak by sa tieto zistenia potvrdili, „Príručka hviezd majstra Shi“ by predbehla mapu oblohy vypracovanú gréckym astronómom Hipparchom z Nikei o celých 200 rokov, čím by sa stala najstaršou známou mapou hviezd na svete.

Hviezdna obloha majstra Shi
Príručka hviezd majstra Shi obsahuje záznamy o hviezdach z obdobia 355 rokov pred naším letopočtom.
Foto: x.com/britishlibrary

Ako vôbec určíme vek mapy hviezd?

Možno sa pýtate, ako dokážu vedci určiť, kedy vlastne mapa vznikla. Odpoveď je fascinujúca – usporiadanie hviezd, ktoré vidíme zo Zeme, sa s postupom času mení. Drobné výkyvy v osi rotácie našej planéty a vlastné pohyby hviezd spôsobujú, že nočná obloha vyzerala pre pozorovateľov v rôznych historických obdobiach odlišne. Práve tieto rozdiely umožňujú vedcom datovať staré astronomické záznamy.

Autori novej štúdie vysvetľujú, že rozdiely medzi pohľadom na oblohu spred 2300 rokov a tým, čo zachytáva „Príručka“, vyplývajú z chýb pri kopírovaní a čiastočných aktualizácií dokumentu. Iní odborníci však poukazujú na to, že astronomické prístroje použité na pozorovanie mohli byť odchýlené o jeden stupeň, čo by vysvetľovalo nezrovnalosti. Táto teória si však vyžaduje ďalší výskum.

Nie všetci odborníci sú presvedčení

Hoci čínski vedci predložili presvedčivé dôkazy o veku mapy, ich zistenia vyvolávajú medzi odborníkmi kontroverzné reakcie. Mnohí astronómovia a historici sa zdráhajú prijať tieto závery a poukazujú na metodologické problémy výskumu.

V súčasnosti sa za najstarší kompletný atlas hviezd považuje mapa oblohy z Dunhuangu, ktorá vznikla v období rokov 649-684 nášho letopočtu. Táto mapa, ktorá zobrazuje viac ako 1300 hviezd, je tiež dielom čínskych astronómov.

Hviezdy fascinovali ľudí už od praveku

Keď sa zamyslíme nad tým, čo vlastne môžeme považovať za mapu hviezd, zistíme, že ľudia dokumentovali nočnú oblohu už dávno pred vznikom písma. Ak prijmeme širšiu definíciu, mapy nočnej oblohy vznikali už v praveku. Najstarší takýto artefakt objavili v Nemecku v roku 1979 – ide o kel mamuta starý 32,5 tisíc rokov, na ktorom je vyrytá schéma pripomínajúca súhvezdie Orión.

Fascinujúce sú aj jaskynné maľby v Lascaux vo Francúzsku, ktoré pravdepodobne zobrazujú Plejády. Tieto diela mohli vzniknúť pred 10 až 33 tisíc rokmi. Ďalšie prehistorické maľby pripomínajúce usporiadanie hviezd objavili v jaskyniach El Castillo v Španielsku a La Tête du Lion vo Francúzsku.

V Kašmíre v Indii zase našli kresbu starú 5000 rokov, ktorá by mohla byť prvým historickým zobrazením supernovy. Zložitejšie mapy oblohy už vytvárali egyptskí a babylonskí astronómovia v 2. storočí pred naším letopočtom.

Historické dokumenty a ich skutočný pôvod

„Príručka hviezd majstra Shi“ patrí medzi mnohé dokumenty, ktorých autorstvo sa tradične pripisuje omnoho skôr žijúcim postavám, než by naznačovali neskoršie výskumy. Podobným príkladom je „Corpus Hermeticum“, zbierka traktátov pripisovaných antickému synkretickému božstvu, legendárnemu Hermesovi Trismegistovi. V skutočnosti ich však pravdepodobne napísali grécki autori v období rokov 100-300 nášho letopočtu a neskôr boli skompilované v stredoveku.

Nové zistenia o „Príručke hviezd majstra Shi“ tak nielen posúvajú naše chápanie histórie astronómie. Ale zároveň otvárajú fascinujúce otázky o tom, ako staroveké civilizácie pozorovali a dokumentovali nočnú oblohu.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Čo vás najviac fascinuje na starovekej astronómii?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Slnko, more a piesok za babku: Kam vyraziť toto leto? Tieto 3 destinácie vás dostanú!

Pozor, turisti! Egypt zavádza nové pravidlá pre dovolenkárov na plážach

Kamenné kruhy spred 11 000 rokov. Pravekí ľudia sa vydali ďaleko na sever


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Energetická kríza na obzore: Holanďania varujú, že v roku 2030 už elektromobily nenabijete

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Stoqliq). Štátom vlastnený distribútor elektriny v Holandsku bije na poplach. Elektromobilová revolúcia môže skončiť skôr, než sa poriadne rozbehne. Energetická…

Z New Yorku do Londýna za hodinu? Revolučný hypersonický motor úspešne otestovaný!

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/VenusAerospace). Americká spoločnosť Venus Aerospace dosiahla prelom vo vývoji novej generácie raketových motorov. Ich rotačný detonačný motor úspešne absolvoval prvý…

Masívny požiar v továrni Kumho: Hyundai a Volkswagen v ohrození!

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@mbn). Jeden z najväčších výrobcov pneumatík na svete čelí katastrofe, keď jeho kľúčová továreň ľahla popolom. Trojdňová bitka s plameňmi…

Toyota RAV4 2026: Japonský svalovec, ktorý prekvapí každého motoristu

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@YouCarTV). Legendárne SUV prichádza v novej generácii s drsnejším vzhľadom, vyšším výkonom a najmodernejšími technológiami. Čo všetko vieme o šiestej…

Koniec starých dieslov na Slovensku? Nové emisné pravidlá EÚ nemajú zľutovanie!

21.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/khunkornStudio). Majitelia starších dieselových vozidiel sa môžu pripraviť na nepríjemné prekvapenie. Európska únia pripravuje nové pravidlá technických kontrol, ktoré budú…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov