19.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Olaf Gedanitz).
Myslíte si, že fotenie áut je bezpečné? Moderné vozidlá vybavené LiDAR senzormi môžu nenávratne poškodiť fotoaparát vášho drahého telefónu. Prečítajte si, prečo by ste mali byť pri dokumentovaní najnovších modelov opatrní.

Foto: shutterstock.com/Olaf Gedanitz
V dnešnej dobe, keď takmer každý z nás vlastní smartfón a neustále dokumentuje svoj život na sociálnych sieťach, sa objavuje nečakaný problém. Moderné autá vybavené najnovšími bezpečnostnými systémami môžu pri fotení vážne poškodiť kameru vášho telefónu. Nejde o žart, ale o reálne riziko, ktoré sa týka najmä majiteľov drahých smartfónov.
Keď technológia útočí na technológiu
Pred piatimi rokmi sme sa dozvedeli, že nová generácia vozidiel Volvo bude vybavená senzormi LiDAR pre autonómne riadenie. Táto generácia áut je už realitou, no čo sme netušili je, že odfotenie takéhoto vozidla môže nenávratne poškodiť kameru smartfónu.
Mnohí ľudia radi zdieľajú fotky svojich áut na sociálnych sieťach. Avšak, ak vaše auto obsahuje najmodernejšie asistenčné systémy ADAS, mali by ste si rozmyslieť, či naň namierite svoj smartfón. Obzvlášť ak vlastníte drahý telefón s jablkom v hodnote 2000 eur.
Video, ktoré šokuje motoristickú verejnosť
Dôkazom je virálne video používateľa Jeguetellu, ktoré sa šíri po sociálnej sieti Reddit a nazbieralo tisíce zhliadnutí. Vo videu používateľ natáča systém LiDAR umiestnený na streche nového Volva EX90. V priebehu niekoľkých sekúnd systém zničí senzor kamery smartfónu.
Keď sa obraz približuje k lúču senzora, ktorý vysiela impulzy na meranie vzdialeností, na obrazovke sa objavujú stopy svetiel. Dôvodom je, že laser spáli niektoré jednotlivé pixely senzora.
Je LiDAR nebezpečný pre naše oči?
Našťastie, intenzita lúča, ktorý senzor vysiela, je prísne regulovaná. Podľa amerického Národného inštitútu pre normalizáciu spĺňa systém týchto vozidiel normy Triedy 1. To znamená, že sú bezpečné pre ľudské oči, takže nie je dôvod na paniku. Nepoškodí vám zrak laserom, ale môže spôsobiť spúšť v kamere vášho telefónu.
Podľa magazínu Car and Driver sa poškodenie objavuje len vtedy, keď telefón prepne do režimu teleobjektívu. Kamera nevykazuje poškodenie v prvej ani poslednej časti videa, keď telefón používa širokouhlý objektív.
Prečo dochádza k poškodeniu kamery?
Systém LiDAR v automobiloch vysiela laserové svetelné impulzy, ktoré sa pohybujú rýchlosťou svetla, odrážajú sa od okolitých objektov a vracajú sa späť do senzora. Ten meria čas, za ktorý sa každý impulz vráti, a vypočíta vzdialenosť, ktorú prekonal.
Problém spočíva v tom, že tieto laserové svetlá, ktoré sú neviditeľné a považované za bezpečné pre ľudské oko, nie sú bezpečné pre obrazové senzory, ako sú čipy CMOS zabudované v kamerových zostavách smartfónov.
Väčšina moderných smartfónov využíva niekoľko kamerových modulov s nezávislými objektívmi na dosiahnutie rôznych ohniskových vzdialeností. Pri priblížení pre zachytenie fotografie alebo videa telefóny často prepínajú z hlavného širokouhlého senzora na modul teleobjektívu.
Šošovky modulov teleobjektívu majú viac zameranú optickú dráhu a menšie clony, ideálne na zachytenie vzdialených objektov, ale tiež náchylnejšie na poškodenie laserom.

Foto: youtube.com/@VolvoCars
Ako sa chrániť?
Pri fotení áut s LiDAR systémom použite najlepšie širokouhlý objektív a udržiavajte dostatočnú vzdialenosť. Pokiaľ sa nachádzate niekoľko metrov od vozidla, je nepravdepodobné, že by tieto systémy spôsobili viditeľné škody.
Poškodenie vzniká, pretože laserové impulzy vstupujú do šošovky fotoaparátu, narážajú na pixelovú maticu senzora a spôsobujú prehriatie alebo opotrebenie pixelov v špecifických oblastiach, čo v podstate poškodzuje obrazové senzory so svetlocitlivým substrátom, ktoré sa používajú na zachytenie informácií o expozícii.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Apple CarPlay Ultra debutuje: Novinka, ktorá ovládne celé vaše auto
Betonová guľa na dne oceánu: Revolučný spôsob uloženia zelenej energie
Čínsky kolos dobýva oceány: Nový rekord v preprave automobilov prekonaný za rekordný čas
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.