5.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Irene M M).
Predstavte si chrám, kde sa po zemi premáva 25-tisíc potkanov. Miesto, kde sa veriaci klaňajú hlodavcom a považujú ich za svojich reinkarnovaných predkov. Znie to neuveriteľne? Vitajte v indickom chráme Karni Mata, kde sú potkany nielen tolerované, ale priam uctievané. Tisíce návštevníkov sem prichádzajú denne, aby vzdali hold týmto zvieratám, kŕmili ich a prosili o požehnanie. Poďme sa spoločne ponoriť do tohto fascinujúceho, no pre mnohých šokujúceho sveta, kde sa hranice medzi božským a svetským stierajú.

Foto: shutterstock.com/Irene M M
Chrám Karni Mata, nachádzajúci sa v indickom štáte Radžastán, je domovom pre viac ako 25-tisíc potkanov. Nie sú to však obyčajné potkany, akých poznáme z našich miest a dedín. Tieto zvieratá považujú za posvätné a sú predmetom hlbokej úcty a zbožňovania.
Reinkarnovaní predkovia v tele hlodavcov
Miestni veriaci sú presvedčení, že potkany v chráme Karni Mata sú reinkarnáciou ich zosnulých predkov. Podľa legendy bola bohyňa Karni svedkom smrti svojho verného stúpenca a jeho synov. V zúfalstve prosila boha smrti Jamu, aby ich priviedol späť k životu. Jama jej želanie splnil, no s podmienkou, že sa vrátia v podobe potkanov.
Od tej doby sú potkany v chráme Karni Mata považované za posvätné bytosti a akákoľvek ujma, ktorá by im bola spôsobená, je prísne zakázaná. Naopak, veriaci sa k nim správajú s najvyššou úctou a starostlivosťou.

Foto: shutterstock.com/Sumit Bhowmick
Bosí medzi potkanmi: Tradícia, ktorá šokuje
Ako v každom hinduistickom chráme, aj v Karni Mata sa od návštevníkov vyžaduje, aby si pred vstupom do svätyne vyzuli topánky. To znamená, že veriaci i turisti musia kráčať bosí po zemi, po ktorej behajú tisíce potkanov.
Pre mnohých západniarov je táto predstava prinajmenšom znepokojujúca, ak nie priam odpudzujúca. Avšak pre miestnych je to prejav hlbokej úcty a pokory voči ich reinkarnovaným predkom. Veria, že dotyk posvätnej pôdy chrámu a blízkosť potkanov im prinesie požehnanie a duchovnú očistu.
Kŕmenie a uctievanie: Každodenný rituál v chráme
Súčasťou návštevy chrámu Karni Mata je aj kŕmenie potkanov. Veriaci prinášajú do svätyne rôzne obetiny v podobe jedla, mlieka či sladkostí, ktoré kladú na zem pre svojich hlodavčích božstiev.
Potkany sú v chráme doslova rozmaznávané. Majú neobmedzený prístup k potrave a vode, o ich blaho sa starajú kňazi a dobrovoľníci. Veriaci sa k nim modlia, prosia ich o požehnanie a ochranu, a dokonca veria, že zjesť jedlo, ktoré predtým ochutnali potkany, prináša šťastie a prosperitu.
Kontroverzná tradícia v očiach západného sveta
Pre väčšinu ľudí zo západných kultúr uctievanie potkanov v chráme Karni Mata prinajmenšom vyvoláva kontroverzie, ak ich priam nešokuje. Predstava klaňania sa zvieratám, ktoré inde považujeme za škodcov a prenášačov chorôb, je v priamom rozpore s našimi zvykmi a hygienickými štandardmi.
Avšak pri cestovaní a spoznávaní iných kultúr je dôležité pristupovať k odlišným tradíciám s rešpektom a otvorenou mysľou. To, čo sa nám môže zdať cudzie a nepochopiteľné, má pre miestnych hlboký duchovný význam a je súčasťou ich identity.

Foto: shutterstock.com/Storm Is Me
Chrám Karni Mata je fascinujúcim príkladom toho, aké rozmanité a prekvapivé dokážu byť náboženské tradície naprieč svetom. Je to miesto, kde sa stretáva božské so svetským, kde sa hranice medzi ľuďmi a zvieratami stierajú a kde viera prekonáva akékoľvek kultúrne či spoločenské normy.
Či už sa rozhodnete navštíviť tento jedinečný chrám osobne alebo sa oň zaujímate len z diaľky, jedna vec je istá – príbeh chrámu Karni Mata a jeho potkanov vo vás zanechá silný dojem a prinúti vás zamyslieť sa nad tým, čo pre nás znamená posvätné a profánne.
A čo vy, milí čitatelia? Vedeli by ste si predstaviť, že by ste sa bosí prechádzali medzi tisíckami potkanov? Alebo je pre vás táto tradícia jednoducho príliš vzdialená od vašich predstáv o duchovne a hygiene? Podeľte sa o svoje myšlienky a dojmy v komentároch!
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Divočina uprostred Európy: Miesto, kde sa turistika stáva umením
Noc v oblakoch: Najvyššie položená hotelová izba na Slovensku vás dostane do kolien
Brazílsky zázrak: Tisíce jazier uprostred bielych dún. Raj, o ktorom ste netušili
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.