Pravidlá, Tipy, Zaujímavosti,

Ako dlho môžete jazdiť s rozbitým čelným sklom? Čo robiť, keď zistíte toto poškodenie

22.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/A_Lesik). Niektorí vodiči majú tendenciu tento problém ignorovať, ale zákon na Slovensku nepovoľuje jazdiť s prasknutým čelným sklom. To sa považuje za bezpečnostný prvok vášho...

22.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/A_Lesik).

Niektorí vodiči majú tendenciu tento problém ignorovať, ale zákon na Slovensku nepovoľuje jazdiť s prasknutým čelným sklom. To sa považuje za bezpečnostný prvok vášho vozidla. Tu sa dozviete, čo robiť, keď zistíte poškodenie a ako dlho máte na jeho výmenu.

Niektorí vodiči majú tendenciu tento problém ignorovať, ale zákon na Slovensku nepovoľuje jazdiť s prasknutým čelným sklom.
Foto: shutterstock.com/A_Lesik

V minulosti bolo čelné sklo automobilu vyrobené z obyčajného skla rôznej hrúbky.

V súčasnosti sa však považuje za bezpečnostný prvok vozidla. Používajú sa špeciálne upravené a vrstvené sklá, ktoré sú oveľa pevnejšie.

A jeho hlavnou výhodou je, že pri rozbití nevypadáva a nevytvára úlomky, ktoré sú nebezpečné pre cestujúcich.

Zákon

Podľa vyhlášky č. 134/2018 Z. z. o technických požiadavkách na vozidlá a o skúškach technických zariadení na vozidlách:

§ 3 Technicky nespôsobilé vozidlo

(1) Vozidlo je technicky nespôsobilé na premávku na cestách, ak:

c) výhľad cez čelné sklo z miesta vodiča je veľmi zhoršený cez zónu čistenia stieračmi.

Zóna čistenia stieračmi je definovaná ako oblasť čelného skla, ktorú stierače dokážu vyčistiť. Prasklina v tejto oblasti, ktorá je väčšia ako 20 mm, robí vozidlo technicky nespôsobilým.

Pokuta za jazdu s prasknutým čelným sklom

V prípade, že vás polícia zastaví a zistí, že jazdíte s prasknutým čelným sklom, môžete dostať pokutu do výšky 300 €. Okrem pokuty vám môže byť zakázaná ďalšia jazda s vozidlom, kým prasklina nebude opravená.

Ak sa vaše čelné sklo rozbilo v dôsledku dopravnej nehody, vodiči sú povinní, prasknuté čelné sklo opraviť alebo vymeniť čo najskôr
Foto: shutterstock.com/Alfonso Vennari

Čo robiť, keď sa vám rozbije čelné sklo

Ak sa vaše čelné sklo rozbilo v dôsledku dopravnej nehody, vodiči sú povinní, prasknuté čelné sklo opraviť alebo vymeniť čo najskôr, nielen kvôli zákonným požiadavkám, ale aj z bezpečnostných dôvodov. Prasklina môže oslabiť sklo a v horšom prípade sa môže počas jazdy zväčšiť, čo môže viesť k vážnej nehode.

Ako dlho môžete jazdiť s rozbitým čelným sklom?

Ak je poškodenie čelného skla menšie, ako napríklad „dierka“, kde sa sklo rozbilo, nepovažuje sa to za závažné poškodenie. Za poškodenie sa nepovažuje ani prasklina v rohu čelného skla.

Ak je však poškodenie značné a prasklina zasahuje veľkú plochu čelného skla, čelné sklo sa musí vymeniť.

Havarijné poistenie a čelné sklo

Mnoho havarijných poistení na Slovensku pokrýva aj opravu alebo výmenu čelného skla. Ak máte havarijné poistenie, je dôležité skontrolovať si poistné podmienky, aby ste vedeli, aké máte krytie pre prípad prasknutia čelného skla.

Prevencia prasknutia čelného skla

Existuje viacero vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli prasknutiu čelného skla:

  • Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami.
  • Vyhýbajte sa jazde po nerovných cestách.
  • Nepoužívajte stierače na suché sklo.
  • Dávajte si pozor na kamienky a iné úlomky, ktoré by mohli odraziť od vozovky a zasiahnuť vaše čelné sklo.

Pravidelnou kontrolou čelného skla a včasnou opravou drobných prasklín môžete predísť vážnejším problémom a zaistiť bezpečnú jazdu.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Prasknuté okno auta. Problém, ktorý sa najlepšie rieši rýchlo a lacno

Ako sa zbaviť chrobákov a mušiek prilepených na čelnom skle a kapote. Existuje dokonalá metóda?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

CB rádiá: Má ešte zmysel ich používať v osobných autách?

03.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Randy Stedwell). CB rádiá zažili v minulosti veľký boom, najmä v 90. rokoch a na začiatku 21. storočia. Vtedy boli…

Nissan v problémoch: Odkladá platby dodávateľom, aby získal čas

03.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ben bryant). Japonský automobilový gigant Nissan sa ocitol v zložitej finančnej situácii. Spoločnosť sa snaží zlepšiť svoju hotovostnú situáciu, no…

Zips: Prečo by ste mali využívať oba pruhy až po miesto zúženia?

03.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/K-FK). Stalo sa vám už, že ste trpezlivo čakali v dlhom rade pred zúžením cesty, zatiaľ čo iné autá predbiehali…

Mitsubishi Grandis: Nové SUV pre Európu

03.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@mitsubishimotorseurope9192). Mitsubishi pokračuje vo svojej stratégii pre európsky trh, ktorá zahŕňa spoluprácu s Renaultom. Po modeloch Colt a ASX, ktoré…

Prečo sa v elektromobiloch robí ľuďom nevoľno? Vedci odhalili prekvapivé dôvody

03.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Southworks). Nové vedecké štúdie odhalili, prečo sa mnohým ľuďom v elektromobiloch robí viac nevoľno ako v klasických autách so spaľovacím…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov