15.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ACSReactions).
Policajný alkoholtester môže podľa zákona nadhodnotiť namerané hodnoty. Pritom aj malá odchýlka prístroja môže rozhodnúť nielen o tom, či vodič príde o vodičský preukaz, ale dokonca aj o svoje auto.
Neexistuje meracie zariadenie, ktorého údaje by vždy zodpovedali skutočnosti. Tento problém sa týka aj policajných testerov triezvosti. Pozrite sa, aká je chyba merania dychového analyzátora.
Chyba merania dychového analyzátora – prípustné odchýlky
Prakticky pre každé meracie zariadenie stanovujú predpisy prípustné odchýlky. Napríklad pri testoch v laboratóriu sa môžu rýchlomery odchýliť: +/- 1 km/h – pri rýchlostiach do 100 km/h a +/- 1 % pri rýchlostiach nad 100 km/h. Pri testovaní a kontrole mimo laboratória je to už: +/- 3 km/h do 100 km/h a +/- 3 % nad „stovku“.
Aj pre dychové analyzátory je v predpisoch stanovená nepresnosť merania. Tá je stanovená na 0,01 mg/l pri metrologickej kontrole, t. j. kontrole výsledkov dychového analyzátora s tzv. etalónom.
Chyba merania dychového analyzátora – mimoriadne dôležitá
Teoreticky sa 0,01 mg/l (t. j. 0,02 promile alkoholu) môže zdať ako malý rozdiel. Pre vodiča však môže predstavovať obrovský rozdiel. Napríklad, ak osoba nafúkala 1,00 promile trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky + (trest odňatia slobody na 1 rok a zákaz činnosti do 3 rokov), namiesto skutočných (0,98 promile) – čo je pokuta od 300 – 800 eur + (zákaz činnosti do 1 roka).
Proti nepresnej indikácii je možné sa brániť
Pri postúpení prípadu súdu sa nezohľadňuje chyba merania dychového analyzátora. To však neznamená, že ju justičný systém prehliada. Práve tu majú právnici manévrovací priestor. Tí môžu s odvolaním sa na nedostatky policajného zariadenia zmeniť obvinenie vodiča z trestného činu na obvinenie z priestupku. Samozrejme, konečné rozhodnutie je na súde alebo prokurátorovi.
Ako sa ukazuje, obhajcovia pred súdom môžu výsledok merania alkoholu znížiť nielen o množstvo povolené zákonnou metrologickou kontrolou – 0,01 mg/l, t. j. 0,02 promile. Ukazuje sa, že existujú znalecké posudky, z ktorých vyplýva, že odchýlky sa vzťahujú len na kalibráciu, t. j. kontrolu v laboratórnych podmienkach. Na ceste, t. j. v reálnych podmienkach používania, však môže analyzátor alkoholu v dychu podvádzať až o 0,03 mg/l, t. j. viac ako 0,06 promile!
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Koľko môžete vypiť, aby ste ráno mohli šoférovať? Menej, ako si myslíte
Zásadné pravidlo dvoch sekúnd na ceste. Nie každý ho pozná
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.