12.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ConduiteFacile).
Tejto dileme napriek všetkému čelí mnoho vodičov. Ak z daného jazdného pruhu môžete ísť len jedným smerom, aký zmysel má signalizácia? Túto dilemu však jednoznačne riešia dopravné predpisy.
Predstavte si jednoduchú situáciu. Zastavili ste na križovatke so svetelnou signalizáciou v jazdnom pruhu označenom vodorovnou značkou, ktorá informuje, že v jazde môžete pokračovať len odbočením doľava alebo doprava. Mali by ste teda použiť smerovku?
Mám zapnúť smerovku v odbočovacom pruhu?
Je úplne zrejmé, že vodič má povinnosť signalizovať svoje zámery na ceste, napríklad odbočovací manéver. Vyvstáva však otázka, či po obsadení jazdného pruhu určeného výlučne na odbočovanie môže mať niekto pochybnosti o našich zámeroch. Zdá sa, že nie, a preto sa často stretávame s vodičmi, ktorí v takýchto situáciách nepoužívajú odbočovacie signály.
Vodič pred odbočovaním a počas odbočovania je vodič povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.
Právne predpisy neriešia daný problém, čo je pre vodiča jednoznačným signálom. Zákon v tomto smere jednoducho nestanovuje žiadne výnimky. V každom prípade a v každej situácii, keď meníme smer alebo jazdný pruh, bez ohľadu na to, či je to jediná možnosť, musíme takýto zámer signalizovať smerovkou a po skončení manévru ju vypnúť.
Aká je pokuta za nedanie znamenia o úmysle zmeniť smer?
Samozrejme, keďže existujú predpisy, existuje aj trest. V sadzobníku pokút je stanovená pokuta 30 eur za nedanie znamenia o úmysle zmeniť smer alebo jazdný pruh alebo 50 eur za nedanie znamenia o zmene smeru jazdy pri odbočovaní, pri ktorom došlo k ohrozeniu iných účastníkov cestnej premávky, najmä vodičov vozidiel idúcich za ním. Je síce pravda, že nejde o mimoriadne nebezpečný priestupok, ale keďže to predpisy vyžadujú, treba ich dodržiavať.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako sa ospravedlniť inému vodičovi? To si pamätajú len najstarší ľudia
Jazda v tuneli – väčšina vodičov tieto pravidlá nepozná!