9.2.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: pexels.com/thiago japyassu).
ADAC sa ako každý rok nechal zlákať na analýzu prekážok na cestách v Nemecku. Z nej vyplýva, že v roku 2023 napočítali Nemci celkovo viac ako 500 000 dopravných prekážok s celkovou dĺžkou dopravných zápch 877 000 kilometrov. Trvanie všetkých prekážok sa odhaduje na 427 000 hodín, teda viac ako 48 rokov. Odborníci tiež analyzovali, kedy je lepšie uviaznuť v dopravnej zápche a kedy hľadať obchádzky.
Preťaženie nemeckých ciest sa ešte nevrátilo na úroveň spred pandémie koronavírusu, ale už teraz je úplne jasné, že mnohí zamestnávatelia upúšťajú od modelu práce na diaľku. Dokonca ani programy zamerané na podporu verejnej dopravy, ako napríklad mesačný cestovný lístok Deutschland-Ticket zavedený v máji minulého roka za 49 eur, ktorý pokrýva cesty po celej krajine a platí vo vlakoch, autobusoch, električkách a metre, nepodporujú ľudí v tom, aby sa vzdali svojich áut.
Čo je to dopravná zápcha? Nemecko má vlastnú definíciu
Analýza ADAC vychádza okrem iného z údajov od prevádzkovateľov vozových parkov a používateľov mobilných aplikácií (napr. navigácie v telefónoch). Za dopravnú zápchu sa považuje situácia, keď rýchlosť dopravného prúdu na danom úseku cesty klesne pod 20 km/h. Dopravná zápcha je definovaná ako zápcha dlhá najmenej 300 metrov. V minulom roku zaznamenal ADAC až 691 dopravných zápch, ktoré boli dlhšie ako 20 km. Najdlhšia, presahujúca 56 km, bola zaznamenaná 20. januára na diaľnici A61 Mönchengladbach – Ludwigshafen.
48 rokov státia v dopravných zápchach v Nemecku
Nemecký autoklub napočítal v minulom roku 504 000 dopravných zápch a prekážok rôzneho druhu. Celková dĺžka nahlásených dopravných zápch bola 877 000 km a ich celkové trvanie sa odhaduje na 427 000 hodín (47,8 roka). Potešiteľné je, že táto úroveň je citeľne vyššia ako úroveň zaznamenaná pred pandémiou koronavírusu. Napríklad v roku 2019 bola celková dĺžka trvania obštrukcií na nemeckých cestách až 521 000 hodín. Je však úplne jasné, že pracovný čas na diaľku sa stáva minulosťou. Pre porovnanie, ešte v roku 2022 sa celková dĺžka prekážok na cestách odhadovala na 333 000 hodín.
Autori správy uvádzajú, že podľa údajov Spolkového úradu pre cestnú dopravu bola intenzita dopravy na nemeckých diaľniciach o 4 % vyššia ako v roku 2022, ale doprava nákladných vozidiel sa znížila o 3 %. Vyšší počet dopravných zápch možno pripísať aj zintenzívneniu prác na cestách. Podľa ADAC sa počet opráv a rôznych stavebných prác na nemeckých cestách vlani zvýšil až o tretinu. Klasicky sa vrchol „epidémie dopravných zápch“ zhoduje s dovolenkovým obdobím. Z hľadiska času stráveného v dopravných zápchach dominujú mesiace júl, august a september, keď celková dĺžka trvania zápch dosahuje 43 500 hodín. V porovnaní s priemerom približne 20 000 hodín v zimných mesiacoch.
Nemci nechcú cestovať vlakmi. Zaviedli lacné lístky, ale dopravné zápchy sa zvýšili
ADAC je znepokojený, že minuloročné údaje neukazujú pozitívny vplyv novej dopravnej politiky, ktorá okrem iného podporuje verejnú dopravu. Patrí medzi ne takzvaný „cestovný lístok D“, zavedený začiatkom mája, ktorý – za 49 eur mesačne – umožňuje používateľom využívať väčšinu miestnych a vnútroštátnych služieb poskytovaných širokou škálou dopravcov. Zjednodušene povedané, predplatné za 49 eur umožňuje využívať verejnú dopravu vo väčšine miest a cestovať do nich napríklad železnicou.
Skutočnosť, že cestovný lístok D – ako mnohí dúfajú – povzbudí čo najviac cestujúcich dochádzajúcich do práce, aby presedlali na verejnú dopravu, a zníži dopravné zápchy, sa v bilancii dopravných zápch neodráža,“
– hovorí dopravný expert ADAC Jürgen Berlitz.
Nemci sa však zdráhajú používať takéto riešenia a argumentujú presne rovnako ako slovenskí vodiči. ADAC napríklad poukazuje na zlú infraštruktúru „najmä vo vidieckych regiónoch“ a „chronické meškania, ktoré pôsobia odstrašujúco“.
Stáť v zápche alebo hľadať odbočku? Nemecko radí, čo sa oplatí
Podľa odborníkov z ADAC sa v prípade dopravných zápch spôsobených každodennou dopravnou špičkou javí ako lepšia možnosť zotrvanie na plánovanej trase. Odborníci poukazujú na to, že všetky „alternatívne“ trasy sú miestnym obyvateľom zvyčajne dobre známe, takže snaha obísť zápchu zvyčajne vedie k dopravným prekážkam na inom mieste. Z časového hľadiska dochádzania sa takéto „kombinácie“ málokedy oplatia.
Iná vec je, ak hovoríme o dopravných zápchach na diaľniciach počas dopravných špičiek spojených so sviatkami alebo dovolenkovou sezónou. Keď je doprava na danom úseku diaľnice úplne uzavretá z dôvodu kolízie alebo nehody, je veľmi pravdepodobné, že uviaznete v niekoľkohodinovej zápche. Z tohto dôvodu by ste nemali ignorovať informácie poskytované napríklad výstražnými značkami alebo navigáciou. Podľa odborníkov ADAC by sme v „typických prázdninových dopravných zápchach“ mali čo najskôr opustiť rýchlostnú cestu a zvoliť alternatívnu trasu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Strašná nehoda zaznamenaná kamerovým systémom. Ako sa to mohlo stať?
Čo robiť pri pohľade na nehodu na ceste. Takto sa vyhnete základným chybám