19.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@KVUETV).
Na Červenej planéte prebieha výnimočná cesta, akú ešte nezažil žiadny robot. Vesmírne vozidlo Perseverance práve vytvorilo nový rekord najdlhšej jednorazovej jazdy po cudzej planéte. Šesťkolesový prieskumník dokázal prekonať 411 metrov za jeden deň na Marse.

Foto: youtube.com/@KVUETV
Pokročilá technológia umožňuje rýchlejšie cestovanie
Tajomstvom úspešnej jazdy vesmírneho vozidla je pokročilý softvér pre autonómnu jazdu. Vozidlo dokáže spracovávať snímky a analyzovať okolie v reálnom čase, dokonca aj počas jazdy. To predstavuje obrovskú výhodu oproti starším konštrukciám.
Predchádzajúce vozidlo ako Curiosity či Opportunity sa museli najprv zastaviť, urobiť fotografie, poslať ich na analýzu a až potom pokračovať v bezpečnej trase. Perseverance môže jazdiť nepretržite a pritom sledovať terén.
Od prvých krokov k rekordom
Od historického pristátia v roku 2021 vozidlo prešlo dlhú cestu. Jeho prvá testovacia jazda merala len 6,5 metra, čo je dnes už len drobná epizóda v impozantnej histórii výprav na Marse. Vozidlo sa vyšplhalo na kráter a vytvorilo rekord najdlhšej jazdy bez kontroly zo Zeme – až 700 metrov prešiel úplne autonómne.
Súčasný výsledok takmer 36 kilometrov celkovej trasy ho radí veľmi blízko k doterajšiemu rekordérovi, vozidlu Opportunity, ktorý počas rokov svojej misie prešiel po Marse viac ako 40 kilometrov. Pri súčasnom tempe prieskumu je len otázkou času, kedy Perseverance prevezme vedenie.
Hľadanie tajomstiev na Marse
Tohtoročná rekordná jazda nie je len technologickým úspechom. Za dlhou cestou sa skrýva vedecká misia veľkého významu. Vesmírne vozidlo už viac ako mesiac skúma oblasť nazývanú plošina Krokodíla, ktorá sa nachádza na vonkajších svahoch krátera.
Cieľom je hľadanie hornín bohatých na íly, ktoré môžu skrývať stopy minulosti Marsu. Ak sa v vzorkách nájdu minerály nazývané fylosilikáty, mohlo by to znamenať, že pred miliardami rokov sa v tejto oblasti vyskytovalo veľké množstvo vody.
Výzvy pri zbere vzoriek
Nie všetko však prebieha hladko. Vesmírne vozidlo narazilo na niektorých miestach na horniny, ktoré sa pri pokuse o odobratie rozpadajú na drobné kúsky. To predstavuje problém, pretože misia má k dispozícii už len sedem prázdnych skúmaviek na vzorky. Každá z nich musí obsahovať materiál najlepšej kvality, ktorý sa možno niekedy v budúcnosti dopraví na Zem v rámci budúcich misií.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Európsky prelom vo vesmíre: Súkromná kapsula Phoenix 1 úspešne dobyla vesmír!
Astronómovia si mysleli, že objavili nový asteroid!
Tragédia letu Air India 171: Predbežná správa odhaľuje šokujúcu príčinu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.