07.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/fizkes).
Zdriemnutia, ktoré sú často považované za spôsob rýchlej relaxácie a regenerácie počas dňa, môžu byť rizikové, ak sú časté, dlhé a vyskytujú sa v určitých hodinách. Nový výskum ukazuje, že pravidelnosť a dĺžka zdriemnutí majú významný vplyv na zdravie. Odborníci preto odporúčajú dbať na kvalitu a dostatočné množstvo nočného spánku.

Foto: shutterstock.com/fizkes
Zvýšené riziko úmrtnosti pri dlhších zdriemnutiach
Ak si radi doprajete popoludňajší spánok, výsledky novej štúdie vás môžu prekvapiť. Výskum totiž ukázal, že časté, dlhé a nepravidelné zdriemnutia, najmä v skorých popoludňajších hodinách, môžu súvisieť k zvýšeným rizikám úmrtnosti.
Vedci sledovali viac ako 86 000 účastníkov s priemerným vekom 63 rokov, ktorí pracovali počas dňa. Výskumníci monitorovali účastníkov pomocou aktigrafov, zariadení, ktoré zaznamenávajú pohyb počas spánku, čo umožnilo analyzovať ich spánkové návyky.
Zdriemnutie bolo definované ako spánok medzi 9:00 a 19:00. Po ukončení monitorovania boli účastníci sledovaní ešte ďalších osem rokov. Počas tohto obdobia zomrelo 5189 účastníkov (6 %).
Kedy sú zdriemnutia najrizikovejšie?
Štúdia ukázala, že dlhšie zdriemnutia a tie, ktoré sa vyskytovali medzi 11:00 a 13:00 a 13:00 a 15:00, súviseli s vyššou úmrtnosťou. Vedci pritom zohľadnili aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú úmrtnosť, ako sú demografické údaje, telesná hmotnosť, dĺžka nočného spánku či zlozvyky.
Dr. Chelsie Rohrscheib, neurobiologička a odborníčka na spánok, zdôraznila, že ak chcete zachovať zdravie a znížiť riziko ochorení, ako sú srdcové choroby a cukrovka, musíte si zabezpečiť 7 až 9 hodín kvalitného nočného spánku.
Obmedzenia štúdie
Štúdia mala niekoľko obmedzení. Napríklad sa spoliehala na zaznamenávanie pohybu, nie na meranie aktivity mozgu. Navyše, časový interval pre zdriemnutia bol príliš široký – niektorí účastníci mohli byť v týchto hodinách ešte v nočnom spánku.
Napriek tomu odborníci varujú, že osoba, ktorá potrebuje každodenné zdriemnutia na prežitie dňa, pravdepodobne nemá dostatok nočného spánku alebo trpí ochorením spôsobujúcim dennú ospalosť.

Foto: shutterstock.com/Roman Samborskyi
Odporúčania pre zdravé zdriemnutia
Americká akadémia spánkovej medicíny odporúča zdravým dospelým obmedziť zdriemnutia na 20-30 minút v skorých popoludňajších hodinách. Takéto krátke zdriemnutia môžu zlepšiť bdelosť a výkonnosť počas dňa. Naopak, dlhšie zdriemnutia často vedú k ospalosti a zlému pocitu po zvyšok popoludnia.
Zdriemnutia môžu pomôcť, ak trvajú krátko a opakujete ich pravidelne. Ak však pociťujete potrebu častých a dlhých zdriemnutí, môže to signalizovať nedostatok kvalitného nočného spánku alebo zdravotný problém. Dbajte na dostatočný nočný spánok a konzultujte svoje spánkové návyky s odborníkom, ak máte podozrenie na poruchy spánku.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Ostrov hrôzy a ostrov smrti: Prečo tieto miesta uzavreté pre verejnosť
Ktorých je desať najnebezpečnejších miest v Európe? Výsledky vás prekvapia
Táto európska krajina je najlepšia pre život v dôchodku podľa najnovšej správy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.