17.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/TTstudio).
Archeológovia objavili kamenné kruhy a nástroje staré 11 000 rokov. Nálezy sú dôkazom toho, že pravekí ľudia z doby kamennej sa vydali oveľa severnejšie, ako si vedci doteraz mysleli. Čo presne bolo na ostrove objavené?

Foto: shutterstock.com/TTstudio
Na severnom okraji sveta. Kam sa dostali dávni osadníci?
Skye je druhý najväčší škótsky ostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti krajiny. Podľa nedávnych objavov bola táto oblasť obývaná pravekými ľuďmi už pred 11 000 rokmi. Napriek prítomnosti ľadovcov a meniacemu sa pobrežiu putovali dávni osadníci oveľa severnejšie, ako sa doteraz predpokladalo.
„Ide o nesmierne významný objav, ktorý ponúka nový pohľad na najstaršie doteraz známe ľudské osídlenie severozápadného Škótska,“ – hovorí profesorka Karen Hardyová z Glasgowskej univerzity. Tím britských a austrálskych vedcov pracoval na rekonštrukcii miestnej oblasti s prihliadnutím na meniacu sa hladinu mora.
Približne pred 11 000 rokmi pokrýval ľad veľkú časť západného Škótska. V tom čase sa do oblasti sťahovali skupiny kočovných lovcov a zberačov, ktorí sa následne usadili na ostrove Skye. Pravdepodobne išlo o predstaviteľov ahrensburskej kultúry zo severnej Európy.
Čo nám hovoria kamenné kruhy a nástroje spred 11 000 rokov?
O ranom osídlení Škótska sa doteraz vedelo len málo. Kvôli zvyšovaniu hladiny mora a nedostatku organických pozostatkov, ktoré by sa dali skúmať rádiokarbónovým datovaním, zostala prehistória tejto oblasti z veľkej časti nepreskúmaná. Nové svetlo medzitým vrhli nedávne objavy. Tím výskumníkov narazil na ostrove Skye na kamenné nástroje, ktorých vek bol určený na 11 500 až 11 000 rokov. Pochádzajú z obdobia neskorého paleolitu. Osadníci ich s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobili z kameňov, ktoré sa našli už pri ich príchode na ostrov.
Vedci objavili aj záhadný súbor kamenných štruktúr pod súčasnou hladinou mora. V blízkosti druhého archeologického náleziska s nástrojmi sa našli kamenné kruhy s priemerom 3 až 5 metrov. Štruktúry pozostávajú z balvanov s priemerom asi 0,5 metra, ktoré umiestnili do hlinitého podložia vtedajšieho pobrežia. Nie je známe, čo presne predstavovali alebo akému účelu slúžili. Je však možné, že mali rituálny význam a ľudia ich používali pri obradoch.
Kvôli zvyšovaniu hladiny mora sú tieto kamenné kruhy viditeľné len približne 2-3 hodiny počas roka. Zvyšok času zostávajú ponorené pod vodou. Vedci sa domnievajú, že pred 11 000 rokmi boli ešte položené na súši.
Prehistorické sťahovanie národov. Pionieri sa vydali do neznáma
Dávni osadníci putovali do panenských oblastí pravdepodobne pri hľadaní potravy na lov jeleňov a iných veľkých cicavcov. Museli tiež čeliť drsným klimatickým podmienkam a terénnym prekážkam. „Aby sa dostali do severozápadného Škótska, museli prejsť zložitou trasou cez neznámy terén vrátane strmých hôr a veľkých vodných plôch,“ – píšu autori štúdie.
Stopy po osídlení ľuďmi z ahrensburskej kultúry boli už skôr objavené aj v iných oblastiach Škótska vrátane súostrovia Orkneje a ostrovov Islay a Tiree. To znamená, že pravekí osadníci museli cestovať na väčšie vzdialenosti po mori. Ich nové prostredie – rozdelené na ostrovy uprostred ľadovcov, hôr a oceánov – sa veľmi líšilo od známych nížinných oblastí kontinentálnej Európy. Zažili aj veľké klimatické zmeny. Približne pred 11 000 rokmi sa roztopili posledné ľadovce v Cuillin Hills.
„Táto výprava priekopníkov predstavuje dokonalý dobrodružný príbeh. Opustili totiž svoje nížinné územia v kontinentálnej Európe a vybrali sa na sever do neznáma,“
– dodáva profesor Hardy.
Redakcia Auto trendy
Odporúčané články:
Neuveríte, ktorá krajina má najviac ostrovov na svete!
Z krízou zmietaného ostrova až na vrchol: Neuveriteľný príbeh Singapuru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.