30.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NextAnimationNews).
Pred viac ako 50 rokmi vyslali Sovieti sondu Kosmos 482 na ambicióznu misiu k Venuši. Technické problémy však zapríčinili jej zlyhanie a sonda namiesto cesty do ďalekého vesmíru zostala na obežnej dráhe Zeme. Po dlhých desaťročiach sa teraz vracia – nie na Venušu, ale späť na našu planétu, kde môže predstavovať reálne nebezpečenstvo.

Foto: youtube.com/@NextAnimationNews
Namiesto Venuše smeruje na Zem
V marci roku 1972 odštartovala z bývalého ZSSR kozmická misia Kosmos 482, ktorá mala dodať vyspelý modul na povrch Venuše. Tento modul bol navrhnutý tak, aby odolal extrémne vysokým teplotám a tlakom na planéte známej svojou nehostinnou atmosférou. Žiaľ, misia zlyhala kvôli technickým problémom – horný stupeň rakety Blok L sa vypol predčasne, čo spôsobilo, že sonda nikdy neopustila obežnú dráhu Zeme.
Pád na Zem po viac ako polstoročí
Dnes, po 53 rokoch, sa Kosmos 482 stal opäť predmetom záujmu. Marco Langbroek, odborník na kozmické objekty, upozornil, že modul z tejto misie sa pravdepodobne v máji 2025 nečakane zrúti na Zem. Hoci presné miesto dopadu zostáva neznáme, odborníci varujú, že tento takmer 500-kilogramový modul môže prežiť vstup do atmosféry v pomerne nepoškodenom stave.
Tento fakt je spôsobený jeho konštrukciou, ktorá bola prispôsobená na prežitie drsných podmienok na Venuši. Kovová škrupina a robustný dizajn zabezpečili, že modul by mohol vydržať nielen extrémne tlaky, ale aj opätovný vstup do zemskej atmosféry.
Zrúti sa Kosmos 482 blízko vás?
Otázkou však zostáva, kde presne fragmenty modulu dopadnú. Predpokladá sa, že proces vstupu do atmosféry bude nepredvídateľný a zvyšky modulu môžu skončiť kdekoľvek na našej planéte. Pre zvedavých čitateľov je fascinujúce, že Kosmos 482 je už druhým pokusom o misie Sovietskeho zväzu k Venuši, ktoré zlyhali a zanechali po sebe pozostatky na Zemi.
Cenné dedičstvo z vesmíru
Akékoľvek zvyšky tejto sondy, ktoré sa podarí nájsť, môžu byť mimoriadne cenné. Nielenže poskytnú pohľad na odolnosť materiálov, ktoré strávili viac ako polstoročie vo vesmíre, ale môžu tiež poskytnúť cenné údaje o technologickom pokroku bývalého ZSSR. Ak sa podarí fragmenty Kosmosu 482 nájsť, môžu sa stať jedným z najzaujímavejších historických artefaktov spojených s kozmickým výskumom.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Rýchlosť, akú na českej železnici ešte nevideli: 200 km/h je tu!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.