Správy, Zaujímavosti,

Umelá inteligencia: Pomocník alebo zlodej kritického myslenia?

25.3.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@FutureBusinessTech). V dobe, keď sa technológie stávajú neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania, čoraz viac odborníkov upozorňuje na temné stránky ich používania. Umelá inteligencia, ktorá mala byť nástrojom...

25.3.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@FutureBusinessTech).

V dobe, keď sa technológie stávajú neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania, čoraz viac odborníkov upozorňuje na temné stránky ich používania. Umelá inteligencia, ktorá mala byť nástrojom na uľahčenie života, môže paradoxne ochromiť schopnosti, ktoré sú pre budúcnosť kľúčové – samostatnosť a kritické myslenie. Ako sa to môže dotknúť našej spoločnosti a pracovného trhu?

Umelá inteligencia
Umelá inteligencia: Pomocník alebo zlodej kritického myslenia?
Foto: youtube.com/@FutureBusinessTech

Príliš veľká závislosť na umelej inteligencii?

Umelá inteligencia má potenciál výrazne urýchliť proces učenia a spracovania informácií. Mnohí študenti ju využívajú na písanie esejí, vypracovanie analýz či dokonca na riešenie matematických úloh. Jej výhodou je rýchlosť a presnosť, ale kde je hranica, kedy sa z praktického pomocníka stáva prekážka osobného rozvoja?

Experti varujú, že prílišné spoliehanie sa na AI môže mať negatívne dôsledky na schopnosť študentov kriticky myslieť. „Kritické myslenie je jednou z najdôležitejších kompetencií budúcnosti,“ upozorňuje profesor Andrew Moran z Londýnskej metropolitnej univerzity.

Kreativita na ústupe: Strácame niečo nenahraditeľné?

Písanie a tvorenie textov je považované za jednu z najsofistikovanejších foriem myslenia. Keď však študenti delegujú túto úlohu umelej inteligencii, vzdávajú sa procesu, ktorý je kľúčový pre ich rozvoj.

„V ére, kde obdivujeme výsledok a nie proces, sa stráca pravá hodnota písania. Mladí ľudia zanedbávajú vlastnú kreativitu a schopnosť samostatne uvažovať,“ dodáva doktor Ben Wilkinson z Univerzity v Bolton. Kritické a originálne myslenie sa čoraz rýchlejšie vytráca, čo môže mať katastrofálne následky na spoločnosť aj pracovný trh.

Budúcnosť bez kvalifikovaných pracovníkov?

World Economic Forum uvádza, že schopnosť riešiť problémy a kriticky myslieť bude v budúcnosti rozhodujúca na pracovnom trhu. Avšak, ak sa študenti spoliehajú výlučne na umelú inteligenciu, môže to viesť k úpadku ich kvalifikácie.

„Získanie titulu alebo absolvovanie skúšky nemusí nutne znamenať, že sú pracovníci naozaj pripravení. Ak im však chýbajú základné schopnosti, ako je samostatnosť a analytické myslenie, môže to byť problém,“ konštatujú odborníci.

Chlapec notebook robot
Písanie prác s pomocou umelej inteligencie šetrí čas, ale čo rozvoj osobnosti?
Foto: youtube.com/@FutureBusinessTech

Umelá inteligencia: Priateľ či hrozba?

Aj keď nemožno poprieť výhody AI, najmä pri vedeckých výskumoch či analýze dát, jej nadmerné využívanie nesie riziká. Nejde len o to, že AI môže v budúcnosti nahradiť niektoré pracovné pozície, ale najmä o to, že samotní ľudia nebudú dostatočne pripravení na výzvy moderného sveta.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Myslíte si, že používanie umelej inteligencie vo vzdelávaní ohrozuje rozvoj kritického myslenia?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Tajné funkcie Google Maps a Waze, ktoré vám zaručia viac súkromia!

Mobilné aplikácie, čo menia jazdu: Váš nový spolujazdec na ceste

Zapnete smerovku vpravo alebo vľavo? Jednoduchá chyba môže viesť k nehode


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Šéf Toyoty: „Športové auto musí voňať benzínom!“ Elektrické modely ho nechytili za srdce

2.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/El editorial). Akio Toyoda, legendárny šéf japonskej automobilky, zostáva verný benzínovým motorom a hlučným výfukom. Elektromobilita ho ako vášnivého jazdca…

Ferrari 296 Speciale: Rýchlosť, ktorá berie dych, a dizajn z iného sveta

2.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Ferrari). Ferrari opäť posúva hranice možného. Model 296 Speciale, najnovší prírastok do exkluzívnej rodiny Speciale, prináša takmer 900 koní, revolučný…

Američania v šoku: Rebelanti z Jemenu utopili stíhačku za 67 miliónov dolárov!

2.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ABCNews). Americké námorníctvo zažíva ťažké chvíle v Červenom mori, kde pri manévri na únik pred útokmi jemenských povstalcov Húsí prišlo…

Obľúbené SUV v novom šate a terénnou verziou

2.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Honda). Obľúbené rodinné SUV Honda CR-V prichádza s dlho očakávanou inováciou. Bezdrôtové pripojenie telefónu už nebude výsadou len drahších modelov.…

Najvšestrannejší model Dacie má vo svojej ponuke aj naftový motor.

2.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@AutoInsightHub). Najpraktickejší model rumunskej značky skrýva tajomstvo, o ktorom mnohí slovenskí motoristi ani netušia. Dacia Jogger s dieselovým motorom existuje,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov