Správy, Zaujímavosti,

Tento nákladný gigant zachytáva a ukladá vlastné emisie CO2!

8.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TomasstbergJacobsen). Doprava na mori patrí medzi najväčších znečisťovateľov planéty, no technológia Clipper Eris môže tento nepriaznivý trend zvrátiť. S revolučným systémom na zachytávanie a skladovanie...

8.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TomasstbergJacobsen).

Doprava na mori patrí medzi najväčších znečisťovateľov planéty, no technológia Clipper Eris môže tento nepriaznivý trend zvrátiť. S revolučným systémom na zachytávanie a skladovanie CO2 má tento obrovský nákladný kolos potenciál zmeniť pravidlá hry v ekologizácii lodnej dopravy.

Clipper Eris nákladná loď na mori
Tento nákladný gigant zachytáva a ukladá vlastné emisie CO2!
Foto: youtube.com/@TomasstbergJacobsen

Lodná doprava: Skrytý znečisťovateľ našej planéty

Námorná doprava, hoci pre mnohých neviditeľná, patrí medzi najväčších pôvodcov emisií CO2 na svete. Ročne je zodpovedná za približne 3 % celosvetových emisií, čo sú alarmujúce čísla. Medzinárodná námorná organizácia (IMO) sa preto už roky snaží redukovať emisie v tomto odvetví, pričom najnovším cieľom je uhlíková neutralita do roku 2050.

Napriek snahám o zavedenie alternatívnych palív alebo elektrických lodí sú investície do nových jednotiek náročné, zdĺhavé a drahé. Preto sa do popredia dostávajú inovácie, ktoré by mohli znížiť emisie už na existujúcich lodiach. A práve tu prichádza na scénu Clipper Eris.

Clipper Eris: Zachytáva 70 % emisií už na palube

Nórska spoločnosť Solvang ASA vyvinula technológiu, ktorá umožňuje zachytávať až 70 % emisií CO2 priamo na palube lode. Tento prelomový systém nesie názov Onboard Carbon Capture and Storage (OCCS) a kombinuje moderné technológie čistenia výfukových plynov s tzv. scrubbermi.

Ako to funguje? CO2 sa zachytáva z výfukových plynov obrovského 7-megawattového motora, následne sa chladí až do skvapalnenia a ukladá v špeciálnych nádržiach na palube lode. Ide o dôležitý krok smerom k dekarbonizácii lodnej dopravy.

Začiatok ekologickej revolúcie na mori?

Clipper Eris sa vydal na dvojročnú testovaciu plavbu zo Singapuru vo februári tohto roka. Ak testy potvrdia úspešnosť tejto technológie v reálnych podmienkach, spoločnosť Solvang plánuje modernizáciu ďalších siedmich lodí.

Podľa Fleet Directora Solvang ASA, Tora-Øyvinda Aska, má zachytené CO2 široké využitie. Môže slúžiť na výrobu zelených syntetických palív, ako aj v potravinárskom a nápojovom priemysle. Navyše, zavedenie OCCS na existujúce lode je oveľa rýchlejšie a lacnejšie než stavba úplne nových bezemisných lodí.

Clipper Eris: Nádej pre čistejší oceán

Technológia OCCS môže byť jedným z najefektívnejších riešení pre ekologizáciu morskej dopravy. Znižuje emisie priamo pri zdroji a otvára cestu k rýchlejšej transformácii odvetvia. Clipper Eris tak predstavuje prvý krok k čistejšiemu oceánu a udržateľnejšej budúcnosti.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Myslíte si, že technológia na zachytávanie CO2 na lodiach je budúcnosťou námornej dopravy?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Hit modernej turistiky: Plavby ponúkajú dobrodružstvo, pohodlie aj luxus

Kia prináša život do nehostinnej Sahary: Daruje vodu a nádej

Štyri autá, žiadne značky: Ako zvládnuť križovatky bez pravidiel?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Jednoduchšie, rýchlejšie, ekologickejšie – budúcnosť leteckej dopravy!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Oleg Elkov). Predstavte si svet, kde vás pri letiskovej kontrole nesprevádza stres z hľadania palubného lístka či pasu. Technologická revolúcia…

Budúca generácia BMW i3 bude dostupná aj vo verzii Touring, čím poteší rodinných vodičov.

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@carintos). Fanúšikovia rodinných modelov od BMW majú dôvod na radosť! Nemecký automobilový gigant potvrdil, že jeho nové elektrické vozidlo i3…

Novinka na štyroch kolesách: Stellantis štartuje novú éru batérií

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Up2Mails). Automobily s prelomovou technológiou už na obzore! Prvá flotila vozidiel vybavených revolučnými batériami so stabilným elektrolytom vyrazí na cesty…

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Tynka). Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v skutočnosti má veľmi konkrétny…

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Saskiautami). Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no zároveň kľúčových súčastí je…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov