Pravidlá, Zaujímavosti,

Je používanie služobného vozidla na osobné účely legálne? Kedy ide o trestný čin

9.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BenHardyCars). Mnohí zamestnanci na Slovensku majú k dispozícii pracovné vozidlo na rôzne cesty. Používanie služobného vozidla na osobné účely je legálne. Závisí to od povolenia...

9.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BenHardyCars).

Mnohí zamestnanci na Slovensku majú k dispozícii pracovné vozidlo na rôzne cesty. Používanie služobného vozidla na osobné účely je legálne. Závisí to od povolenia zamestnávateľa a dodržiavania stanovených pravidiel.

Mnohí zamestnanci na Slovensku majú k dispozícii pracovné vozidlo na rôzne cesty.
Foto: youtube.com/@BenHardyCars

Podľa slovenského daňového zákona používanie firemného majetku zamestnancom na osobné účely predstavuje mzdové zvýhodnenie podliehajúce dani.

Ak sa vozidlo používa výlučne na služobné účely, je možné plne odpočítať výdavky na auto a DPH. To znamená, že v prípade automobilu, ktorý zamestnanec používa na výkon podnikateľskej činnosti zamestnávateľa, sa neplatí žiadna daň.

Je používanie služobného vozidla na osobné účely legálne?

Spoločnosti, ktoré sa rozhodnú pre plný odpočet výdavkov a DPH na nákup vozidiel a výdavky, musia zdôvodniť výlučné používanie vozidiel na podnikanie.

Preto sú povinné predložiť tieto finančné a účtovné doklady:

  • delegáciu alebo potvrdenie o zaplatení;
  • cestovný príkaz, ktorý musí obsahovať:
  • kategóriu použitého vozidla;
  • účel a miesto cesty;
  • počet najazdených kilometrov;
  • vlastnú spotrebu paliva na kilometer jazdy.

Spoločnosti sú tiež povinné zdôvodniť účel činnosti:

  • domáce alebo zahraničné cesty k zákazníkom/dodávateľom na účely prieskumu trhu;
  • cesty na miesta, kde sa nachádzajú pracovné stanice;
  • cesty do bánk, na colné úrady, pošty, daňové úrady atď.

Za akých podmienok môžete používať služobné vozidlo na osobné účely

Výdavky súvisiace s vozidlami, ktoré sa nepoužívajú výlučne na služobné účely, sú odpočítateľné vo výške 80 %. (interná smernica)

Zamestnanci môžu tieto vozidlá používať aj na osobné účely. V tomto prípade nepotrebujú vyhotovovať žiadne cestovné príkazy.

Tieto pracovné vozidlá nesmú presiahnuť 3,5 tony a nesmú mať viac ako 9 miest na sedenie, 8 pre cestujúcich a 1 pre vodiča.

Ide teda o vozidlo, ktoré môžu riadiť vodiči s vodičským preukazom skupiny B.

Používanie služobného vozidla bez vedomia a súhlasu vedenia sa môže považovať za porušenie dôvery.
Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Používanie vozidla na osobné účely môže predstavovať trestný čin.

Používanie služobného vozidla bez vedomia a súhlasu vedenia sa môže považovať za porušenie dôvery.

Tento trestný čin sa podľa Trestného zákona trestá odňatím slobody na 3 mesiace až 2 roky alebo pokutou.

„Najlepšie je, ak zamestnanec dostane od vedenia spoločnosti písomný súhlas na používanie vozidla aj na súkromné účely. Takto bude môcť napríklad v prípade kontroly preukázať, že majetok poskytnutý spoločnosťou nezneužil. A spoločnosť mu nebude môcť vyrubiť prípadnú daňovú pokutu,“

– vysvetlil právnik.

To platí aj vtedy, keď správca spoločnosti zverí auto, ktoré spoločnosť zakúpila, inej osobe, ktorá v spoločnosti nepracuje.

Dôležité:

Pred tým, než použijete služobné vozidlo na súkromné účely, si najskôr prečítajte pravidlá zamestnávateľa a následne ich dôsledne dodržiavajte. V prípade akýchkoľvek pochybností by ste sa mali obrátiť na svojho nadriadeného.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Získajte inštruktáž – čo povedať a čomu sa počas kontroly radšej vyhnúť?

Jazdíte autom a nemáte zapnutý bezpečnostný pás?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Novinka na štyroch kolesách: Stellantis štartuje novú éru batérií

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Up2Mails). Automobily s prelomovou technológiou už na obzore! Prvá flotila vozidiel vybavených revolučnými batériami so stabilným elektrolytom vyrazí na cesty…

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Tynka). Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v skutočnosti má veľmi konkrétny…

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Saskiautami). Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no zároveň kľúčových súčastí je…

Polícia vytiahla špeciálne nástroje: Motorkári s ohnutými tabuľkami majú problém!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Haggardous50000). Naši severní susedia zaviedli odvážny pilotný projekt, ktorý cieli na motorkárov s podozrivo upravenými tabuľkami. Pomocou špeciálnych uhlomerov kontrolujú,…

Automobilka v kríze: Nové auto len na fotkách, masívne škrty v plánoch a prepúšťanie

1.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheWheelNetwork). Švédska automobilka Volvo čelí najväčšej výzve za posledné roky. So 60-percentným poklesom ziskov, tvrdými clami v USA a dramatickým…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov