13.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: facebook.com/celebrityvautoskole)
Keď sa vám stane porucha na diaľnici, máte len niekoľko sekúnd na správne rozhodnutie, ktoré môže zachrániť váš život. Či už ide o pichnuté koleso, poruchu motora alebo akýkoľvek iný technický problém, dodržanie základných bezpečnostných pravidiel je kľúčové. Mnoho vodičov robí fatálne chyby – vystupujú z auta na nesprávnej strane, zabúdajú na reflexnú vestu alebo sa neschovajú za zvodidlá. Každý rok na slovenských diaľniciach zomierajú ľudia práve kvôli nesprávnemu správaniu pri poruchách vozidiel. Pritom stačí dodržať niekoľko jednoduchých krokov a riziko tragédie sa výrazne zníži.

Foto: facebook.com/celebrityvautoskole
Prvé sekundy rozhodujú o živote
Keď pocítite, že s autom nie je niečo v poriadku, okamžite zapnite výstražné svetlá a snažte sa zastaviť čo najbližšie ku krajnici. Každá sekunda je dôležitá – čím dlhšie budete váhať, tým väčšie je riziko nehody. Nezastavujte na jazdnej dráhe ani v stredovom páse, aj keby ste mali pocit, že auto už nepôjde ani meter. Radšej riskujte poškodenie motora než vlastný život. Ak sa vám podarí zastaviť na krajnici, neopúšťajte vozidlo bez reflexnej vesty. Podľa slovenského zákona je povinná aspoň jedna reflexná vesta pre vodiča, ale odporúčame mať ich v aute viac pre všetkých pasažierov. Bez reflexnej vesty ste na diaľnici prakticky neviditeľní.
Nikdy nevystupujte na ľavej strane vozidla
Najčastejšou a najfatálnejšou chybou je vystúpenie z auta na ľavej strane priamo do jazdnej dráhy. Mnoho ľudí automaticky otvorí vodiče dvere a vystúpi, kam sú zvyknutí. Na diaľnici to však môže znamenať istú smrť. Vždy sa presuňte na pravú stranu vozidla a vystúpte smerom od premávky. Je jedno, či musíte preliezť cez celé auto – váš život je dôležitejší než pohodlie. Existuje nespočetne prípadov, keď vodič otvoril dvere do vozovky a prechádzajúce vozidlo ho usmrtilo na mieste. Rýchlosť na diaľnici je taká vysoká, že ostatní vodiči nemajú šancu zareagovať včas. Pamätajte – každé auto, ktoré vás míňa, ide rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu.
Za zvodidlá – najbezpečnejšie miesto na diaľnici
Hneď po vystúpení z vozidla okamžite bežte za zvodidlá. Toto je najbezpečnejšie miesto na celej diaľnici, kde vás nemôže zasiahnuť žiadne vozidlo. Nikdy sa nezdržiavajte pri svojom aute ani na krajnici – aj tam môže prísť vozidlo, ktoré stratí kontrolu. Za zvodidlami ste v relatívnej bezpečnosti, ale dávajte pozor na špeciálne situácie. Ak ste na moste, zvodidlá môžu byť nízke a hrozí pád do hĺbky. V tme si svietite mobilom alebo baterkou, aby ste videli, kam stúpate. Mnohí ľudia sa už zranili alebo dokonca zahynuli pádom z mosta, keď sa snažili dostať za zvodidlá v tme.
Výstražný trojuholník – 100 metrov za vozidlom
Zostávajúc za zvodidlami, opatrne sa presuňte smerom dozadu a umiestnite výstražný trojuholník aspoň 100 metrov za svoje vozidlo. Táto vzdialenosť je kľúčová – dáva ostatným vodičom dostatok času na reakciu a obídenie vašej prekážky. Nikdy nekráčajte po krajnici ani po jazdnej dráhe s trojuholníkom v ruke. Vždy sa pohybujte za zvodidlami a trojuholník umiestnite cez zvodidlá. Ak je to možné, požiadajte o pomoc pasažiera – jeden môže držať trojuholník a druhý ho môže umiestniť na správne miesto. V noci alebo pri zlej viditeľnosti je umiestnenie trojuholníka ešte kritickejšie. Bez neho môže vaše vozidlo spôsobiť masívnu nehodu.
Telefonické číslo, ktoré môže zachrániť život
Málokto vie, že od roku 2016 existuje na Slovensku špeciálna služba cestnej pomoci, ktorú môžete zavolať v prípade poruchy na diaľnici. Zapíšte si toto číslo do telefónu a majte ho vždy po ruke. Táto služba nie je klasický autoservis, ale špecializovaná jednotka, ktorá vás označí ako prekážku pomocou šípok alebo kužeľov. Môžu vám pomôcť s jednoduchými úkonmi ako naštartovanie auta, doplnenie paliva alebo zorganizovanie odťahu. Ich hlavnou úlohou je zabezpečiť vašu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov premávky. Prídu vybavení profesionálnym označovacím materiálom a vedia, ako správne zabezpečiť miesto poruchy. Volanie tejto služby môže zachrániť nielen váš život, ale aj životy ostatných vodičov. Diaľničnú patrolu kontaktovať na telefónnom čísle:
0800 100 007

Foto: shutterstock.com/anatoliy_gleb
Povinnosť označiť prekážku a privolať políciu
Podľa slovenského zákona máte povinnosť označiť prekážku, ak ju nemôžete okamžite odstrániť z vozovky. To znamená, že nestačí len zastaviť a čakať na pomoc. Musíte aktívne zabezpečiť bezpečnosť ostatných. Privolanie polície je taktiež povinné, ak prekážka môže ohroziť premávku. Polícia zabezpečí profesionálne označenie a môže regulovať premávku okolo vášho vozidla. Nedodržanie týchto povinností môže mať vážne právne následky, najmä ak dôjde k nehode. Ak niekto narazí do vášho neoznačeného vozidla, môžete byť považovaný za spoluzaviniteľa nehody. Finančné následky môžu byť obrovské – od pokút cez náhradu škôd až po trestné stíhanie v prípade zranenia alebo smrti.
Prevencia je najlepšia ochrana
Najlepšou ochranou pred poruchami na diaľnici je pravidelná údržba vozidla. Kontrolujte stav pneumatík, úroveň olejov a chladiacej kvapaliny pred každou dlhšou cestou. Majte v aute núdzovú výbavu – reflexné vesty pre všetkých pasažierov, výstražný trojuholník, lekárničku a základné náradie. Nabitý mobilný telefón s powerbankou môže byť v núdzi životne dôležitý. Sledujte predpoveď počasia a odložte cestu, ak sa očakávajú extrémne podmienky. Ak sa predsa len dostanete do problémov, pamätajte na základné pravidlo – váš život je cennejší než akékoľvek auto. Radšej nechajte vozidlo na diaľnici a zachráňte si život, než riskujte kvôli materiálnym veciam.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Viete, aký je rozdiel medzi diaľnicou a rýchlostnou cestou? Nielen obmedzenie
Česká republika: Policajný dron „loví“ pomalých vodičov (VIDEO)
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.