8.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov).
Dlhý let nemusí znamenať nevyspatú a unavenú tvár. Stačí poznať pár overených trikov, ktoré vám pomôžu zaspať aj tisíce metrov nad zemou.

Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov
Poznáte ten pocit – dlhá cesta lietadlom a po nej nevyspané oči, boľavý chrbát a obrovská únava. Nemusí to tak byť. Existuje niekoľko psychologických trikov a jednoduchých postupov, ktoré môžu urobiť zázraky s vašim spánkom počas letu.
Cítite sa po lete ako zombie?
Predstavte si: lietadlo práve vzlietlo, svetlá stíšili, sused pri okne začal chrápať, a vy? Sedíte so zatvorenými očami a snažíte sa myslieť na to, ako veľmi chcete spať. V hlave máte víziu 10-hodinového letu, počas ktorého ani raz nezatvoríte oči. Ak patríte medzi ľudí, ktorí po dlhom lete vyzerajú ako zombie, máme pre vás dobré správy. Pokojný spánok v lietadle nie je mágia, ale výsledok dobre nastavených myšlienok, pohodlného oblečenia a vyhýbania sa letiskovým cestovinám v podozrivej omáčke.
Prečo nespíme v lietadle, aj keď sme unavení?
Je to predsa ideálny moment na zdriemnutie. Máte niekoľko hodín voľného času, nikto od vás nič nechce, a napriek tomu spánok neprichádza. Vinníkov je viacero: nepohodlné sedadlá, hluk, suchý vzduch, otravní a hluční spolucestujúci. Ale jedným z najčastejších sabotérov je náš vlastný mozog!
Psychológ Dr. Adolph Brown upozorňuje, že ľudia, ktorí majú tendenciu nadmerne analyzovať a premýšľať, často nedokážu vypnúť a uvoľniť sa, čo je nevyhnutné pre zaspatie. Ide o takzvaný „overthinking“. Poznáte to? „Čo ak som zabudol zavrieť dvere? Prečo sa ten človek na mňa tak pozrel? Zabalil som si určite nabíjačku? Zdá sa mi to, alebo v tomto lietadle cítiť spáleninu?“ – a spánok je preč. Nekonečné analyzovanie účinne znemožňuje zaspatie.
Psychologické triky pre lepší spánok v lietadle
Na pomoc prichádza trik priamo z kognitívnej psychológie – tzv. „cognitive shuffling“, čiže premiešanie myšlienok. Znie to zvláštne, ale funguje to. Namiesto rozvinutia mentálnej drámy začnite predstavovať pozitívne scény a obrazy, najlepšie v spojení s príjemnou vôňou či zvukom: záhrada starých rodičov voňajúca orgovánom, v pozadí spievajúce vtáky, babka pečúca jablkový koláč v nedeľné ráno, vaša mačka pradúca na vašom lone, milovaný partner, ktorý vás objíma, posledný výlet na pizzu s priateľmi… Je to trochu ako prepínanie kanálov v televízii. Mozog sa tým zaoberá, nemá čas na starosti a analyzovanie… ľahšie sa uvoľní a odplaví.
Môžete tiež siahnuť po ďalších trikoch, napríklad zastavenie myšlienok a upokojujúce rozprávanie, akoby ste hovorili s dieťaťom: „Pokojne, všetko je v poriadku, môžem sa úplne uvoľniť. Som teraz v lietadle a nemám na nič vplyv, môžem sa úplne zrelaxovať. Nemám tu signál. Nikto mi nebude volať a rušiť ma. Nebudem teraz premýšľať, či som zamkol dvere. Nemá to v tejto chvíli zmysel. Keď pristánem, zavolám sestre, aby skontrolovala, či sú dvere zamknuté. Nič zlé sa nestane. V tejto chvíli už nemám na nič vplyv. Určite je všetko v poriadku.“
Let nie je čas na hostinu
Ďalšia rada pochádza od niekoho, kto strávil viac času nad oblakmi než v posteli – stewarda s 20-ročnými skúsenosťami. Kris Major v rozhovore pre CNN Travel radí jedno: nejedzte v lietadle príliš veľa. Zjedzte niečo ľahké pred nástupom na palubu, vypite vodu (ale nie príliš veľa, aby ste nemuseli každú polhodinu vstávať na toaletu) a dajte svojmu telu šancu na oddych.
Jedzte výlučne ľahko stráviteľné, jemné jedlá. Neprejedajte sa sladkosťami, slanými pochutinami a nepite alkohol! – aj keď sa vám zdá, že po ňom určite zaspíte. Nie je to dobrý nápad, situáciu to len zhorší. Budete dehydrovaní, bude vás bolieť hlava, soľ zo slaných pochutín zadrží vodu v organizme a sladkosti spôsobia výkyvy hladiny glukózy, ktoré vás ešte viac „zamoria“.
Stavte na sendvič z celozrnného chleba s chudou šunkou, hummusom alebo syrom, k tomu zelenina. Môže to byť tortilla s grilovaným kuraťom, zeleninou a kôprovým dressingom. Vezmite si proteínový tyčinku, jablko či banán, ovsené sušienky, kefír, pitný skyr, orechy, horkú čokoládu… Možností je naozaj veľa.
Umenie výberu: miesto, čas a oblečenie
Ak môžete, plánujte dlhé lety v noci – vtedy je ľahšie synchronizovať sa s prirodzeným denným rytmom. Vyberte si miesto pri okne – opriete sa o stenu a nikto do vás nebude štuchať. Vyhýbajte sa tiež miestam pri toaletách.

Foto: shutterstock.com/Matej Kastelic
Oblečte sa pohodlne: mäkké, pružné oblečenie je nevyhnutnosťou. Čím dlhší let, tým pohodlnejšie oblečenie. Navyše: maska na oči, štuple do uší alebo slúchadlá s redukciou hluku a malý cestovný vankúšik dokážu robiť zázraky. Ak je let veľmi dlhý, môžete si vziať aj malú deku – v lietadlách je často chladno.
Spánok v lietadle je umenie… ale zvládnuteľné
Nie každý bude spať ako dieťa medzi Frankfurtom a Bangkokom, ale každý môže zvýšiť svoje šance na kvalitný spánok vo vzduchu. Je to ako skladačka: pohodlné oblečenie, šikovný výber miesta, múdry výber jedla, vyhýbanie sa alkoholu, odrezanie sa od nadmerných podnetov a hluku, a asi najťažšie: zvládnutie mysle a prílivu myšlienok.
A ak všetko zlyhá – zostáva klasika: audiokniha s nudnou školskou literatúrou alebo čokoľvek iné, o čom viete, že vás uspí za 15 minút.
Takže nabudúce, namiesto nervózneho pozerania na hodinky a počítania hodín do pristátia, vyskúšajte tieto triky. Môže sa stať, že sa zobudíte krátko pred pristátím – oddýchnutí, zrelaxovaní a pripravení na ďalšie dobrodružstvo.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Google Maps vás podvádza? Prečo vás nevedie najkratšou cestou
Ako sa mení prvá trieda v leteckých spoločnostiach?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.