10.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@CBSEveningNews).
Nešťastná vesmírna loď Starliner sa vrátila na Zem po 93-dňovej misii, ktorá mala trvať len osem dní. Prázdna kapsula bezpečne pristála 7. septembra 2024 o 12:01 EDT vo vesmírnom prístave White Sands v Novom Mexiku.
Za normálnych okolností je odlet vesmírnej lode z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v týchto dňoch sotva hodný pozornosti. Keď však prvá návšteva Boeingu Starliner s posádkou v orbitálnom laboratóriu vyústi do uviaznutia dvojice astronautov NASA na osem mesiacov bez možnosti návratu domov, vzbudí to pozornosť.
Odlet, ktorý sa uskutočnil 6. septembra o 18:04 EDT, sa niesol v znamení nechcenej drámy napriek tomu, že NASA trvala na tom, aby sa to zľahčovalo, akoby išlo o rutinnú záležitosť.
Starliner sa vracal prázdny
Starliner sa vracal prázdny kvôli chybnému systému pohonu, ktorý zlyhal v júni minulého roka, a vesmírna agentúra a inžinieri spoločnosti Boeing nemohli zaručiť, že počas odpojenia nedôjde k ďalšej poruche. Horšie bolo, že počítače kapsule sa museli pre tento manéver preprogramovať a jediným spôsobom, ako ho skutočne otestovať, bolo vyskúšať ho v reálnom svete.
V dôsledku toho bolo v živom prenose NASA z tohto podujatia cítiť výrazné napätie. Už predtým sa objavili špekulácie, že Starliner sa v súčasnom stave nedokáže samostatne odpojiť a že by mohol poškodiť alebo dokonca zablokovať dokovací mechanizmus.
Nakoniec sa vesmírna loď odpojila od ISS podľa plánu, ale ešte nebola z metaforického lesa von. Prvých 10 minút letu strávila cúvaním, kým sa nedostala mimo bezpečnostnej zóny okolo stanice. Potom zapálila svoje trysky, aby sa dostala na mierne vyššiu obežnú dráhu a zabránila tak zrážke s ISS v prípade úplného zlyhania pohonu.
Dočasne stratený kontakt s loďou
O 23:17 EDT vykonal Starliner 60-sekundový deorbitálny zážih a zorientoval sa na návrat do atmosféry. Pri dopade do zemskej atmosféry nad južným Tichým oceánom sa dočasne stratil kontakt s loďou, pretože teplota okolo kapsule dosiahla 3 000 °F (1 600 °C). Po vstupe do nižších vrstiev atmosféry a pri rýchlostiach, ktoré už boli podzvukové, sa rozvinuli padáky, aby sa kapsula ešte viac spomalila.
Vo výške 900 m sa odrazil tepelný štít a automaticky sa nafúkli štyri airbagy, aby absorbovali náraz pri pristátí.
Po bezpečnom návrate Starlinera bude ďalšou úlohou vrátiť ho spoločnosti Boeing na kompletné preskúmanie. A to nebude jediná vec, ktorá sa bude skúmať. Keďže dvaja astronauti sú stále na obežnej dráhe, celý projekt Starliner je teraz v nedohľadne. NASA určite neschváli plavidlo do prevádzky, kým úspešne neabsolvuje aspoň jednu misiu s posádkou. Keďže Boeing pracuje na základe zmluvy s pevnou cenou, spoločnosť je už teraz takmer dve miliardy dolárov v mínuse a ďalšia misia k tomu ľahko pridá 100 miliónov dolárov v čase, keď sa bohatstvo Boeingu už vážne oslabilo.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Kolosálna 20-megawattová veterná turbína je (zatiaľ) najväčšia na svete
10 pravidiel bezpečnej jazdy na motocykli