4.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: google.com/maps).
Na Slovensku je veľa vodičov, ktorí si, žiaľ, nezapamätali význam všetkých dopravných značiek. Nehovoriac o ceste k moru, kde v Rumunsku vidia nové značenie. Keď vidia značku s bielou šípkou na modrom pozadí, nevedia, čo presne znamená. Tento symbol má totiž dva rôzne významy v závislosti od tvaru značky.
Vodičský preukaz získa len ten, kto podrobne pozná dopravné značky. Niektoré z týchto značiek sú si podobné a pri neznalosti zákona si ich vodiči môžu ľahko pomýliť.
Jedna biela šípka, dva rôzne významy
Jednou z najčastejších zámen medzi vodičmi je zámena „jednosmernej“ a „prikázaný smer jazdy“.
Obe značky obsahujú bielu šípku na modrom pozadí, líši sa len tvar dopravnej značky.
Značka „Jednosmerka“ má obdĺžnikový tvar a montuje sa na vjazd na cesty, kde sa premávka uskutočňuje len v jednom smere.
Namiesto toho je značka „prikázaný smer jazdy“ okrúhla a umiestňuje sa v blízkosti križovatiek. Ako už názov napovedá, zaväzuje vodičov pokračovať v jazde len v smere dopredu, takže odbočovanie doľava, doprava alebo otáčanie bude zakázané.
Význam týchto dvoch ukazovateľov je teda veľmi odlišný a vyjadruje dve úplne odlišné informácie. Obdĺžnikový je informatívny, zatiaľ čo okrúhly je povinný.
„Jednosmerná cesta“ a „Prikázaný smer jazdy“, čo by mali vodiči robiť, keď sa s nimi stretnú
Značka „Jednosmerná cesta“ sa nachádza pri vjazde na jednosmernú cestu. Na opačnej strane sa nachádza značka „Zákaz vjazdu“.
Pozdĺž tejto cesty, keď sa križuje s inými cestami, môže byť umiestnených niekoľko takýchto značiek. Tak, aby všetci účastníci cestnej premávky bez ohľadu na to, z ktorého smeru prichádzajú, videli, kadiaľ majú ísť.
Na týchto cestách je zakázané odbočovať. Cúvanie je však povolené na vzdialenosť maximálne 50 metrov a zastaviť alebo zaparkovať môžete na oboch stranách cesty.
Značka „Prikázaný smer jazdy“ zaväzuje vodičov, aby na nasledujúcej križovatke neodbočovali doľava ani doprava. To znamená, že môžu pokračovať v jazde len v smere dopredu.
Taktiež na križovatke vodič nesmie odbočiť.
Aké sankcie hrozia vodičom, ak nedodržia tieto dopravné značky
Podľa zákona o cestnej premávke je nedodržanie povinností týkajúcich sa otáčania, cúvania, zmeny jazdného pruhu alebo smeru jazdy priestupkom a trestá sa pokutou vo výške 2 bodov.
Ak teda vodič nerešpektuje značku „Jednosmerná cesta“, riskuje pokutu 660 lei (približne 130 eur). Okrem toho mu môžu byť uložené 2 alebo 3 trestné body.
Ak však z tohto dôvodu dôjde k dopravnej nehode, vodičovi hrozí pokuta až do výšky 825 lei (približne 160 eur).
Na druhej strane, nedodržanie významu povinných značiek priťahuje vyššiu pokutu. Značka „Prikázaný smer jazdy“ sa totiž osádza pred križovatkou s cestou, na ktorú je vjazd zakázaný. A nedodržanie značky „Zákaz vjazdu“ sa trestá až 8 trestnými bodmi. To predstavuje pokutu vo výške viac ako 1 300 lei (približne 260 eur). Samozrejme body platia len pre domácich motoristov.
Ako to je na Slovensku
Na „prikázaný smer jazdy“ máme odlišnú značku ale na prikázaný smer jazdy rovno používame … (na fotografii pod textom).
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Šípky na týchto značkách mätú vodičov. Čo znamenajú značky 203 a 304?
Nová značka na diaľniciach v Európe. Jej ignorovanie znamená pokutu až do výšky 135€