Pravidlá, Zaujímavosti,

Jedna biela šípka, dva rôzne smery. Dopravná značka, ktorá mätie vodičov na ceste po Rumunsku

4.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: google.com/maps). Na Slovensku je veľa vodičov, ktorí si, žiaľ, nezapamätali význam všetkých dopravných značiek. Nehovoriac o ceste k moru, kde v Rumunsku vidia nové značenie....

4.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: google.com/maps).

Na Slovensku je veľa vodičov, ktorí si, žiaľ, nezapamätali význam všetkých dopravných značiek. Nehovoriac o ceste k moru, kde v Rumunsku vidia nové značenie. Keď vidia značku s bielou šípkou na modrom pozadí, nevedia, čo presne znamená. Tento symbol má totiž dva rôzne významy v závislosti od tvaru značky.

Tento symbol má totiž dva rôzne významy v závislosti od tvaru značky.
Foto: google.com/maps

Vodičský preukaz získa len ten, kto podrobne pozná dopravné značky. Niektoré z týchto značiek sú si podobné a pri neznalosti zákona si ich vodiči môžu ľahko pomýliť.

Jedna biela šípka, dva rôzne významy

Jednou z najčastejších zámen medzi vodičmi je zámena „jednosmernej“ a „prikázaný smer jazdy“.

Značka – Jednosmerná cesta.
Foto: Súkromný archív

Obe značky obsahujú bielu šípku na modrom pozadí, líši sa len tvar dopravnej značky.

Značka „Jednosmerka“ má obdĺžnikový tvar a montuje sa na vjazd na cesty, kde sa premávka uskutočňuje len v jednom smere.

Značka – Prikázaný smer jazdy.
Foto: Súkromný archív

Namiesto toho je značka „prikázaný smer jazdy“ okrúhla a umiestňuje sa v blízkosti križovatiek. Ako už názov napovedá, zaväzuje vodičov pokračovať v jazde len v smere dopredu, takže odbočovanie doľava, doprava alebo otáčanie bude zakázané.

Význam týchto dvoch ukazovateľov je teda veľmi odlišný a vyjadruje dve úplne odlišné informácie. Obdĺžnikový je informatívny, zatiaľ čo okrúhly je povinný.

„Jednosmerná cesta“ a „Prikázaný smer jazdy“, čo by mali vodiči robiť, keď sa s nimi stretnú

Značka „Jednosmerná cesta“ sa nachádza pri vjazde na jednosmernú cestu. Na opačnej strane sa nachádza značka „Zákaz vjazdu“.

Pozdĺž tejto cesty, keď sa križuje s inými cestami, môže byť umiestnených niekoľko takýchto značiek. Tak, aby všetci účastníci cestnej premávky bez ohľadu na to, z ktorého smeru prichádzajú, videli, kadiaľ majú ísť.

Na týchto cestách je zakázané odbočovať. Cúvanie je však povolené na vzdialenosť maximálne 50 metrov a zastaviť alebo zaparkovať môžete na oboch stranách cesty.

Značka „Prikázaný smer jazdyzaväzuje vodičov, aby na nasledujúcej križovatke neodbočovali doľava ani doprava. To znamená, že môžu pokračovať v jazde len v smere dopredu.

Taktiež na križovatke vodič nesmie odbočiť.

Aké sankcie hrozia vodičom, ak nedodržia tieto dopravné značky

Podľa zákona o cestnej premávke je nedodržanie povinností týkajúcich sa otáčania, cúvania, zmeny jazdného pruhu alebo smeru jazdy priestupkom a trestá sa pokutou vo výške 2 bodov.

Ak teda vodič nerešpektuje značku „Jednosmerná cesta“, riskuje pokutu 660 lei (približne 130 eur). Okrem toho mu môžu byť uložené 2 alebo 3 trestné body.

Ak však z tohto dôvodu dôjde k dopravnej nehode, vodičovi hrozí pokuta až do výšky 825 lei (približne 160 eur).

Na druhej strane, nedodržanie významu povinných značiek priťahuje vyššiu pokutu. Značka „Prikázaný smer jazdy“ sa totiž osádza pred križovatkou s cestou, na ktorú je vjazd zakázaný. A nedodržanie značky „Zákaz vjazdu“ sa trestá až 8 trestnými bodmi. To predstavuje pokutu vo výške viac ako 1 300 lei (približne 260 eur). Samozrejme body platia len pre domácich motoristov.

Ako to je na Slovensku

Značka 210 – Prikázaný smer jazdy.
Foto: Súkromný archív

Na „prikázaný smer jazdy“ máme odlišnú značku ale na prikázaný smer jazdy rovno používame … (na fotografii pod textom).

„Prikázaný smer rovno“ na Slovensku.
Foto: google.com/maps
Značka 211 – Prikázaný smer odbočenia.
Foto: Súkromný archív
Značka 212 – Prikázaný smer obchádzania.
Foto: Súkromný archív

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Šípky na týchto značkách mätú vodičov. Čo znamenajú značky 203 a 304?

Nová značka na diaľniciach v Európe. Jej ignorovanie znamená pokutu až do výšky 135€


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Najčítanejšie

Odporúčame

Používate aplikácie v aute? Nemáme dobré správy

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Lesics). Predseda Úradu pre elektronické komunikácie oznámil, že nulová sadzba pre niektoré aplikácie nebude povolená. Vyplýva to z nariadení EÚ…

Čínsky bestseller v Európe. Ford sa obáva novej konkurencie

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Auto_4K). BYD Seagull by mal byť cenovým knokautom pre západných výrobcov, hoci sankcie EÚ to môžu zmeniť. Niektorí z nich…

Najkratšia diaľnica na svete. Je dlhá len jeden meter!

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cars and Travels). Najkratšia diaľnica na svete sa nachádza v Európe, hoci hneď na začiatku treba zdôrazniť, že nejde o…

Čo znamená uterák na prístrojovej doske auta?

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Covercraft1965). V krajinách, kde je všeobecne vyššia teplota ako na Slovensku, si vodiči áut rozprestierajú na palubných doskách uteráky, ktoré…

Aká je životnosť pneumatík. Musíte ich meniť po 100 000 km?

27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Mr.Anuwat Rumrod). Pneumatiky majú obmedzenú životnosť a môžu sa opotrebovať, aj keď sa vôbec nepoužívajú. Musíte ich však meniť, ak…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov