31.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: facebook.com/supercarblondie).
NASA a Goodyear vytvorili pneumatiku, ktorá nepotrebuje vzduch, je odolná voči prepichnutiu a dokáže sa prispôsobiť akémukoľvek terénu. Pneumatika bola vyvinutá pre vesmírne misie, ale nie je vylúčené, že sa v budúcnosti bude používať aj na Zemi.
Pneumatiky sú jedným z najdôležitejších prvkov našich vozidiel, pretože sú jediným povrchom, ktorý prichádza do kontaktu s vozovkou a zabezpečuje potrebnú priľnavosť. V priebehu rokov sa technológia pneumatík výrazne vyvinula, aby zabezpečila optimálnu priľnavosť, odolnosť, účinnosť a bezpečnosť.
Inžinieri z Glennovho výskumného centra NASA vyvinuli pneumatiku bez vzduchu, ktorá sa dokáže prispôsobiť akémukoľvek terénu. Inovácia s názvom Super Elastic Tyre, vyvinutá pre budúce misie na Mesiac a Mars, je vhodnou alternatívou k pneumatikám aj tu na Zemi.
NASA vytvorila revolučnú pneumatiku
Táto technológia je najnovším vývojom pneumatiky, ktorú vynašli spoločnosti NASA Glenn a Goodyear, inšpirované mesačnými pneumatikami Apollo. Výsledkom nového použitia zliatin s tvarovou pamäťou, ktoré sú schopné odolať vysokému namáhaniu, je pneumatika, ktorá vydrží nadmernú deformáciu bez trvalého poškodenia.
Použitím zliatiny s tvarovou pamäťou NiTi sa vytvorila superpružná pneumatika, ktorá je prakticky odolná voči plastickej deformácii. Okrem toho použitie zliatiny s tvarovou pamäťou poskytuje lepšiu kontrolu nad efektívnou tuhosťou v závislosti od deformácie. To ponúka väčšiu všestrannosť konštrukcie. Superelastická pneumatika Glenn môže byť napríklad pružnejšia, čím sa znižuje množstvo energie prenášanej na vozidlo počas udalostí s vysokou deformáciou. Okrem toho použitie zliatin s tvarovou pamäťou vo forme radiálnych výstuh, na rozdiel od pružín. Ponúka ešte väčší potenciál prenášania zaťaženia a lepšiu flexibilitu konštrukcie. Tento typ pneumatiky by umožnil zvýšenie cestovnej rýchlosti v terénnych aplikáciách.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Najrýchlejšie lietadlo na svete vo vzduchu. Prvý krát hore
Prvá súkromná spoločnosť začne ťažiť prírodné zdroje na Mesiaci.