Pravidlá, Tipy,

Čo je to predbiehanie pomaly idúcich vozidiel? Je tu dôležitý rozdiel

30.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Hadrian). Jar je čas, keď sa na cestách objavujú nielen bicykle, ale aj pomaly sa pohybujúce vozidlá. Tie vykonávajú množstvo prác v cestnom pruhu. Je...

30.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Hadrian).

Jar je čas, keď sa na cestách objavujú nielen bicykle, ale aj pomaly sa pohybujúce vozidlá. Tie vykonávajú množstvo prác v cestnom pruhu. Je možné takéto vozidlo bez väčších problémov predbehnúť? Predpisy majú svoj význam.

To znamená, že za pomaly sa pohybujúce vozidlo sa považuje akékoľvek vozidlo, ktoré nemôže ísť rýchlejšie ako 25 km/h.
Foto: shutterstock.com/Hadrian

Na začiatok možno definícia. Čo je to pomaly sa pohybujúce vozidlo?

Podľa § 2 ods. 1 písm. d) zákona o cestnej premávke je pomaly sa pohybujúcim vozidlom „vozidlo, ktorého najvyššia konštrukčná rýchlosť nepresahuje 25 km/h“.

To znamená, že za pomaly sa pohybujúce vozidlo sa považuje akékoľvek vozidlo, ktoré nemôže ísť rýchlejšie ako 25 km/h.

Do tejto kategórie patria napríklad:

 • Traktory
 • Cyklisti
 • Kone
 • Chodci
 • Vozíky
 • Stavebné stroje
 • Elektrické kolobežky

Je dôležité poznamenať, že definícia pomaly sa pohybujúceho vozidla sa môže líšiť v závislosti od miestnych predpisov. Vždy je preto dôležité skontrolovať miestne predpisy, aby ste sa uistili, aké sú požiadavky na pomaly sa pohybujúce vozidlá.

Povinnosti vodiča pomaly idúceho vozidla pri predbiehaní

V praxi táto definícia viac-menej znamená, že pomaly idúcim vozidlom budú okrem iného lesné stroje, bagre, buldozéry, cestné valce alebo dopravné vozidlá. Nebude to však poľnohospodársky traktor. Pokiaľ ide o osobitné pravidlá predbiehania takýchto vozidiel, právna úprava hovorí predovšetkým o povinnostiach, ktoré zostávajú vodičovi pomaly idúceho vozidla. V príslušnom zákona o cestnej premávke „je povinný na uľahčenie predbiehania zachádzať čo najďalej vpravo„.

Okrem toho vodič pomaly idúceho vozidla nesmie ani zvyšovať rýchlosť. Hoci sa tento problém nezdá byť silne reálny pre dopravný prostriedok, ktorý vyvinie maximálnu rýchlosť 25 km/h….

Tu je niekoľko ďalších dôležitých informácií o pomaly sa pohybujúcich vozidlách:

 • Pomaly sa pohybujúce vozidlá musia jazdiť po okraji vozovky.
 • Pomaly sa pohybujúce vozidlá musia dať prednosť rýchlejšie idúcej premávke.
 • V niektorých prípadoch je pre pomaly sa pohybujúce vozidlá povinné používať cyklistické chodníky alebo iné vyhradené trasy.
 • Vodiči pomaly sa pohybujúcich vozidiel musia dbať na bezpečnosť a dávať pozor na ostatných účastníkov cestnej premávky.

Povinnosti vodiča pri predbiehaní pomaly idúceho vozidla

Vodič pomaly idúceho vozidla musí zastaviť pri pravom okraji vozovky. Čo však vodič predbiehajúceho vozidla? Tu predpisy mlčia. Napriek tomu sa oplatí zapojiť predovšetkým zdravý rozum. Preto je potrebné:

 • pozornejšie ako obvykle rozhliadnuť sa po situácii v cestnej premávke. Pomaly idúce vozidlo môže byť napríklad širšie ako nákladné vozidlo. To môže účinne obmedzovať viditeľnosť.
 • dbajte na zvýšenú opatrnosť. Pozorovanie je jedna vec. Pri manévrovaní na úzkej ceste sa vždy oplatí mať na pamäti veľkosť pomaly idúceho vozidla a skutočnosť, že môže mať vyčnievajúce časti.
 • zásada obmedzenej dôvery. V praxi sa totiž niekedy stáva, že vodiči pomaly idúcich vozidiel zabudnú signalizovať manévre.

Pri predbiehaní pomaly idúceho vozidla existuje skutočne len jedna vec, ktorá vám to uľahčí. Poľnohospodárske alebo lesné stroje vyvíjajú rýchlosť do 25 km/h. To znamená, že osobné vozidlo vykoná manéver rýchlo.

Vodič počas jazdy nesmie prekročiť či dokonca vniknúť na čiaru
Foto: pexels.com/Drew Rae

Môžem predbiehať pomaly idúce vozidlá za značkou „Zákaz predchádzania motorových vozidiel“?

Značka zakazuje vodičom motorových vozidiel predbiehať viacstopé motorové vozidlá. Je pomaly idúce vozidlo podchytené v tejto definícii? Určite. Je mu preto zakázané predbiehanie. A dôvod je zrejmý. Značka totiž označuje miesta, kde by sa vozidlá vzhľadom na terén alebo nedostatočnú viditeľnosť nemali predbiehať na opačnej časti vozovky. Toto pravidlo, napríklad v prípade kombajnu, teda platí v plnom rozsahu.

Predbiehanie pomaly idúceho vozidla za touto značkou môže „zabezpečiť“ pokutu 100€.

Môžem predbiehať pomaly idúce vozidlá na dvojitej súvislej čiare?

Vodič počas jazdy nesmie prekročiť ani vniknúť na čiaru namaľovanú na vozovke. Je preto otázne, či sa mu podarí predbehnúť pomaly idúce vozidlo v jednom jazdnom pruhu. Odpoveď teda môže byť len jedna. V 99 percentách prípadov nie je možné predbiehať pomaly idúce vozidlá na dvojitej súvislej čiare. Porušenie tohto zákazu znamená pokutu 50€.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Môžete predbiehať traktor, keď je na ceste dvojitá súvislá čiara? Hrozí pokuta

Cyklista ide na ceste a je tu súvislá čiara.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Najčítanejšie

Odporúčame

Nová Kia Sorento. Má 7 miest na sedenie a pod kapotou skutočný poklad

13.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@GOCARSTV). Faceliftované rodinné SUV sa podobá na ostatné novinky značky a pod kapotou sa skrýva skutočný poklad, ktorý 7-miestnemu vozidlu…

Znaky, ktoré prezradia podvodníka. Ako sa nenechať oklamať podvodníkmi s autami

13.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@theSUVgeek). Kúpa nového auta môže byť radosť, ak sa uskutoční správne. Preto sa musíme mať na pozore pred podvodmi zo…

Dopravná značka, ktorá všetko zmenila. Čo znamená žlté H?

13.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@unsunghistory9018). Málokto si to uvedomuje, ale pravostranná premávka platí vo Švédsku už pomerne krátko. Posledná zmena organizácie dopravy na švédskych…

Je povolené meniť výfukový systém vášho vozidla? V akých situáciách si môžu ponechať doklad o evidencii vozidla

12.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Donut). Niektorí vodiči upravujú výfukový systém svojho vozidla, aby dosiahli hlasnejší zvuk. Ak sa však zákon nedodrží, môže byť vozidlu…

Povinné osvetlenie, bicykel a e-kolobežka

12.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BBCNews). Pri pohybe za volantom bicykla alebo e-kolobežky nezabúdajte, že rovnako ako auto, aj bicykel a e-kolobežka musia mať riadne…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov