29.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NextAnimationNews).
Ide o jedno z najdôležitejších pravidiel cestnej premávky a polícia nikoho nenechá na holičkách. Až 300 eurová pokuta má upozorniť na to, aké nebezpečné môže byť nezodpovedné správanie na priechodoch.
Existujú pokuty, ktoré sú široko propagované, ale vodičom sa ukladajú len zriedkavo a často sú len teoretické. Sú však aj také, kde si polícia vôbec nič nedovolí a trestá vodičov aj za menšie dopravné priestupky. To je prípad všetkých priestupkov na železničných priecestiach. Neexistuje žiadne zatváranie očí. Polícia trestá priestupky veľmi prísne a takéto prípady zverejňuje na výstrahu. Prečo? Auto a ľudia v ňom nemajú proti rýchlejšiemu vlaku najmenšiu šancu.
Princíp pravého uhla – o čo ide?
Často sa označuje ako pravidlo pravého uhla, pretože je to chytľavý a ľahko zapamätateľný názov. Zároveň veľmi elegantne zdôrazňuje najdôležitejšie pravidlo na železničných priecestiach. Slovenské predpisy jasne stanovujú, že cez železničné priecestie môžete prechádzať len vtedy, keď sú závory úplne otvorené na 90 stupňov. V tomto prípade polícia uplatňuje nulovú toleranciu a skutočne trestá vodičov, ktorí závory ignorujú – niekedy začínajú príliš skoro alebo vchádzajú na poslednú chvíľu, keď sa závory začínajú spúšťať. To si koleduje o tragédiu.
Možno si myslíte, že rozbiehanie, keď sa už rampa otvára, alebo prechádzanie, keď začne klesať, nie je nič nebezpečné, ale to je mylná predstava. Vytvárame si zvyk, ktorý môže viesť k tragédii na ceste. Policajné webové stránky sú plné záberov vodičov, ktorí si mysleli, že to stihnú, ale nestalo sa tak a uviazli medzi závorami alebo mali bližšie k stretnutiu s uháňajúcim vlakom.
Raz alebo dvakrát im to možno prejde, ale rýchlik jednoducho zmetie auto z cesty a šanca na prežitie v aute sa blíži k nule. Na priecestiach je potrebné odstrániť všetky zlé návyky, pretože tam nie je priestor ani na malú chybu. Každá nehoda predstavuje riziko smrti.
Pokuta za ignorovanie pravidla pravého uhla je až 300 eur
Sadzobník pokút pristupuje k priestupkom na železničných priecestiach veľmi prísne a s vodičmi nemá žiadne zľutovanie. Podľa sadzobníka pokút:
- vstup na železničné priecestie, keď sú závory už spustené, začalo sa ich spúšťanie alebo sa ešte neskončilo ich zdvíhanie,
- vstupovať na železničné priecestie, keď na svetelnej signalizácii svieti červené svetlo,
- vchádzanie na železničné priecestie, keď na druhej strane priecestia nie je miesto na pokračovanie v jazde,
sa trestá pokutou vo výške od 60 do 300 eur. Pri čítaní policajných oznámení ľahko dospejeme k záveru, že ide o jednu z tých situácií, keď sa pokuty naozaj sypú hneď, ako je vodič prichytený. A my sa tomu vôbec nečudujeme.
Na železničných priecestiach pravidelne dochádza k tragickým nehodám. Jedenapoltonové auto, resp. jeho cestujúci, nemajú absolútne žiadnu šancu, ak do boku vozidla narazí nákladný vlak s hmotnosťou napríklad 4 000 ton, ktorý zrýchľuje na niekoľko desiatok km/h. Vozidlo je doslova rozdrvené a vlečené niekoľko desiatok metrov po koľajniciach.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Zabudnuté predpisy – ani neviete, že vám hrozí pokuta!
Cyklista ide na ceste a je tu súvislá čiara. Je ho možné predbiehať bez pokuty?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.