Elektro, Novinky, Zaujímavosti,

Vyvinuli revolučné batérie. Je to koniec problémov s elektromobilmi?

4.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@autodriveauto). Batéria s nulovým rizikom samovznietenia, ktorá neexploduje ani pri kontakte s vodou. Podľa austrálskych výskumníkov by sa nová technológia mohla do 5 až 10...

4.3.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@autodriveauto).

Batéria s nulovým rizikom samovznietenia, ktorá neexploduje ani pri kontakte s vodou. Podľa austrálskych výskumníkov by sa nová technológia mohla do 5 až 10 rokov dostať nielen do elektromobilov, ale aj do domácich zásobníkov energie alebo mobilných zariadení. Mohol by to byť prelomový bod v histórii elektromobilov, hoci podľa vedcov ešte potrvá asi 5 až 10 rokov, kým sa nová technológia zdokonalí.

Batéria s nulovým rizikom samovznietenia, ktorá neexploduje ani pri kontakte s vodou.
Foto youtube.com/@autodriveauto

Ide o nový typ „vodnej batérie“, ktorú vyvinuli inžinieri z Kráľovského melbournského technologického inštitútu (RMIT). Austrálski vedci práve vyvinuli vodno-magnéziovo-iónové batérie, ktoré sa nezapália ani nevybuchnú, ani keď sú zaplavené vodou.

Hoci štatistiky nepotvrdzujú tradičný názor na požiare elektromobilov, mnohí vodiči sa stále obávajú takéhoto scenára. Potreba udržiavať požiarmi poškodené batérie dlhodobo chladné, napríklad umiestnením havarovaného vozidla do nádoby zaplavenej vodou, tiež neprispieva k popularite elektromobility.

Vďaka výskumníkom z RMIT by tento problém mohol o niekoľko rokov úplne zmiznúť. Podarilo sa im vyvinúť nový typ batérie, ktorá zostáva stabilná a bezpečná pri kontakte s vodou. Vďaka nim by sa prakticky úplne odstránilo riziko samovznietenia alebo výbuchu batérií.

Voda namiesto elektrolytov? Vedci vytvorili bezpečné batérie

Ako sme sa dočítali na webovej stránke univerzity RMIT, tímu výskumníkov sa podarilo vytvoriť vodno-magnéziovo-iónové batérie, ktoré namiesto organických elektrolytov využívajú vodu, aby umožnili tok elektrickej energie medzi kladným a záporným pólom. Takáto batéria na rozdiel od svojho lítium-iónového náprotivku nemôže spôsobiť požiar ani explóziu, zdôrazňujú zástupcovia RMIT. Ďalšími výhodami sú vraj jednoduchosť konštrukcie a nízky vplyv na životné prostredie.

„Používame materiály ako magnézium a zinok, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode, sú lacné a menej toxické ako alternatívy používané v iných typoch batérií, čo pomáha znižovať výrobné náklady a znižovať riziká pre ľudské zdravie a životné prostredie“

– uvádza sa v oznámení RMIT.

Podľa vynálezcov „jednoduchosť technologických postupov“ umožňuje masovú výrobu „vodných“ batérií. Výskumníci ďalej tvrdia, že nimi vyvinuté vodno-horčíkové-iónové batérie by mohli v krátkom čase nahradiť olovené batérie. Za priaznivých okolností by sa takýto scenár mohol stať realitou už v priebehu nasledujúcich troch rokov.

Nové vodno-magnéziovo-iónové batérie. V čom je háčik?

Žiaľ, v tomto štádiu vývoja sú potrebné ešte roky výskumu a zdokonaľovania procesov, kým sa nové „vodné“ batérie stanú plnohodnotnou konkurenciou batérií, ktoré sa v súčasnosti používajú v automobilovom priemysle.

Nasledujúcich rokoch by tento vynález mohol „potenciálne nahradiť lítium-iónové batérie“.
Foto: youtube.com/@autodriveauto

„Magnézium je ľahší ako alternatívne kovy vrátane zinku a niklu, má vyššiu potenciálnu hustotu energie a umožní batériám rýchlejšie nabíjanie a lepšie zvládanie energeticky náročných zariadení a aplikácií“

– tvrdia výskumníci z RMIT.

Austrálčania tiež zmierňujú náladu tým, že batéria s vodnými a magnéziovými iónmi, ktorú vyvinuli, má energetickú hustotu 75 Wh na kilogram. To je približne 30 % výsledku, ktorým sa môže pochváliť najnovšia batéria automobilu Tesla. To znamená, že priemerná batéria do elektromobilu s kapacitou 75 kWh by musela vážiť tonu.

Tvorcovia novej technológie však predpokladajú, že v priebehu nasledujúcich piatich až desiatich rokov by ich vynález mohol „potenciálne nahradiť lítium-iónové batérie“, čo by znamenalo skutočnú revolúciu nielen v automobilovom sektore, ale aj na trhu so všetkými druhmi mobilných zariadení.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Čínsky prielom. Táto batéria by mohla zmeniť elektromobily a ďalšie

Režim „Preteky k nabíjačke“ odteraz v každej Tesle. Už je to tu


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

USA. Polícia s autom za 250 000 dolárov. „Kde na to beriete peniaze?“

14.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NickOFFDuty). Auto za 232 000 eur v rukách polície? To nie je bežná situácia, a ešte menej, ak ide o…

Tragédia v Petrohrade. Autobus náhle zišiel z mosta

14.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@nypost). Po nehode autobusu v Petrohrade zomreli traja ľudia. Vodič stratil kontrolu nad vozidlom a náhle zišiel z mosta do…

Predbehli Teslu a Volkswagen. Teraz sa zamerali na Daciu. BYD chce vyrábať viac áut v Európe

14.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@WION). Jedna továreň v Európe nestačí. Číňania preto už stavajú druhú v Maďarsku. To však nie je koniec príbehu. Najväčší…

Automobilový odpad – ako sa ho zbaviť?

13.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TheFrame). Likvidácia autosúčiastok, prevádzkových kvapalín a ich obalov si zvyčajne vyžaduje použitie špeciálnych zberných miest. Niektoré z nich však môžu…

Vozidlá v testoch neuspeli. Američania len zmenili zadanie

13.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@iihs-hldi). Moderné autá sú vybavené aktívnymi systémami, ktoré korigujú chyby vodiča, takže sú úplne bezpečné, však? Bohužiaľ, nie je to…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov