28.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@gmb).
Táto aplikácia vyvoláva veľké emócie u vodičov, pretože umožňuje zmeniť telefón na prenosný fotoradar. Využiť ju môže doslova každý – aplikácia umožňuje nielen meranie rýchlosti prechádzajúcich automobilov, ale aj vyhotovenie správ pre kompetentné úrady. Má však určité obmedzenia.

Foto: youtube.com/@gmb
Smartfóny sú nástroje s mnohými pokročilými funkciami, o ktoré by ste ich ani nepodozrievali. Príklad? Aplikácia SpeedCam Anywhere umožňuje zmeniť nenápadný smartfón na prenosný fotoradar. Aplikácia umožňuje nielen zmerať rýchlosť, ale aj vygenerovať správu pre kompetentné úrady. Zatiaľ nefunguje v našej krajine.
Telefón slúži na telefonovanie a posielanie správ, však? Žijeme v časoch, keď sa smartfón stal nástrojom na všetko. Ba čo viac, nechýbajú v ňom prekvapujúce aplikácie, ako sú tie umožňujúce „vypiť“ pivo či dokonca „zmerať“ hladinu alkoholu vo vydychovanom vzduchu.
Slovenskí vodiči sa nemusia báť „pokuty z telefónu“
Ak niekoho vystrašila informácia o novom nástroji kontroly, hneď vás upokojíme – prenosný fotoradar môžu zatiaľ využiť len používatelia Androidu a to len vo Veľkej Británii. Prečo? Aby Speedcam Anywhere fungoval efektívne, musí mať zabezpečený prístup k miestnej databáze registrovaných vozidiel.
Aplikácia vznikla vo Veľkej Británii a je kompatibilná len s tamojším systémom. Keby fungovala na Slovensku, bola by prepojená s registrom vozidiel. Nikto však nespomína, že by Speedcam Anywhere malo prísť do iných krajín – doteraz sa kontroverzným vynálezom zaujímali len Američania.
Ako funguje prenosný fotoradar SpeedCam Anywhere
Podstatou fungovania aplikácie je algoritmus, ktorý analyzuje video nahrané kamerou smartfónu. Na tomto základe, porovnávaním rázvoru náprav vozidla s jeho pohybom, sa vypočítava rýchlosť automobilu. Výhodou programu je absencia požiadavky na špecializované vybavenie, ako napríklad LiDAR. Stačí ľubovoľný telefón s Androidom vybavený kamerou, takže takýmto „policajtom“ sa môže stať doslova každý.
Ak výpočty ukážu prekročenie rýchlosti, používateľ môže automaticky vygenerovať správu pre kompetentné úrady a to je najkontroverznejší prvok tohto vynálezu. Nie je divu, že v rozhovore s denníkom „The Guardian“ sa tvorcovia aplikácie sťažovali na vlnu kritiky, s ktorou sa stretli na internete.
Kritici tohto riešenia majú dojem, že môže byť zneužívaná občanmi. Obávajú sa, že by mohla viesť k „občianskej polícii“ a zbytočným konfliktom medzi ľuďmi.
Fotoradar vo vrecku, ktorý… má vážny problém
Napriek inovatívnosti aplikácie majú jej merania obmedzenia. Výsledky získané pomocou Speedcam Anywhere nie sú dostatočne presné na to, aby mohli tvoriť základ na potrestanie vodiča pokutou. Merania z kamier v smartfónoch nemôžu konkurovať homologovaným policajným zariadeniam, ktoré spĺňajú vysoké štandardy presnosti.

Foto: shutterstock.com/alexgo.photography
Aplikácia vyvolávajúca u vodičov toľko emócií je momentálne skôr gadgetom ako skutočným nástrojom slúžiacim na boj s pirátmi cestnej premávky. Oveľa populárnejšou formou „občianskeho odporu“ voči zlému správaniu na ceste sú nahrávky z palubných kamier alebo fotografie nesprávne zaparkovaných vozidiel.
Budúcnosť občianskej kontroly
Dnes účastníkov cestnej premávky pozoruje už nielen polícia, ale celá spoločnosť. Smartfóny s kamerami sa stali všadeprítomným nástrojom dokumentovania priestupkov, čo môže mať pozitívny vplyv na správanie vodičov.
Otázkou zostává, či sa podobné aplikácie rozšíria aj do iných krajín a ako budú regulované. Zatiaľ ide skôr o technologickú kuriozitu než o skutočný nástroj presadzovania práva.
Vývojári však pokračujú v zdokonaľovaní algoritmu a nie je vylúčené, že v budúcnosti dosiahnu potrebnú presnosť pre oficiálne použitie.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Dovolenka v Grécku? Pozor, hrozí vám dvojité nebezpečenstvo!
EÚ pracuje na novom opatrení, ktoré môže ovplyvniť mnohých vodičov
Motor zhasína pri voľnobehu? Skontrolujte toto predtým, ako pôjdete do servisu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.