26.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ChiccoDodiFC).
V stredu 23. júla 35-ročný muž zomrel v rozpálenom aute počas čakania na manželku, po ktorú prišiel do práce. Spolu s ním v aute bola jeho 3-ročná dcérka. Taliansko zažíva vlnu horúčav a extrémne teploty prispievajú k nárastu počtu úmrtí. Ako chrániť seba a svoje blízke pred nebezpečenstvom prehriatia v aute?

Foto: shutterstock.com/ChiccoDodiFC
Ako došlo k tragédii v rozpálenom aute
Tragédia sa stala v Taliansku. Okolo 16:00 hodiny, keď manželka 35-ročného muža prišla k zaparkovanému autu svojho manžela, našla ho opretého o volant. Privolané záchranné služby konštatovali smrť muža. Podľa talianskeho servisu Il Giornale bola príčinou jeho smrti srdcová príhoda najpravdepodobnejšie vyvolaná vysokou teplotou.
Manželka 35-ročného muža okamžite zalarmovala zdravotnícke služby, ktoré po príchode na miesto podnikli pokus o záchranu muža. Napriek úsiliu záchranárov sa jeho život nepodarilo zachrániť. Jeho 3-ročná dcérka, ktorá sa tiež nachádzala v aute, bola prevezená do nemocnice na pozorovanie. Jej zdraviu a životu nehrozí nebezpečenstvo.
Prípad nie je ojedinelý
Taliansko Apúlia sa už niekoľko dní zmáha s vlnou horúčav, ktorá prináša teploty dosahujúce až 40 stupňov Celzia. V deň tragédie tam bolo 33 stupňov. Extrémne teploty výrazne zvyšujú riziko srdcových príhod. Miestne talianske médiá informujú, že toto nie je prvý prípad tragických následkov horúčav v regióne Salento.
V posledných dňoch až päť osôb zomrelo na plážach tohto regiónu v dôsledku zdravotných problémov súvisiacich s vysokými teplotami. Policajti, ktorí prišli na miesto udalosti, začali vyšetrovanie na objasnenie presných okolností smrti muža. Hoci predbežne ako príčinu smrti uviedli srdcovú príhodu vyvolanú horúčavou, skúmajú sa aj iné možné scenáre.
Ako ochladiť auto počas horúčav
Vysoké teploty v kombinácii so slnečným žiarením spôsobujú, že autá sa rýchlo menia na pekárne. Pre mnohých vodičov a pasažierov je cestovanie v takýchto podmienkach nepríjemným zážitkom. Hoci klimatizácia zostává najúčinnejším riešením, nie každé auto je ňou vybavené a mnoho zariadení predávaných ako alternatíva často sklamú.
Automobilové chladiace príslušenstvo napájané zo zásuvky 12 V, vrátane turistických chladničiek či ventilátorov, sa ukázalo ako málo účinné. Odborníci upozorňujú, že chladničky tohto typu dokážu ochladiť obsah len o 10–12 °C pri okolitej teplote. Termotašky sa osvedčujú hlavne pri preprave vopred ochladených produktov.
Tónované fólie – pohodlie alebo riziko pokuty
Jedným z najúčinnejších a najpopulárnejších riešení sú tónovacie fólie nalepené na sklá. Takéto príslušenstvo výrazne zlepšuje komfort jazdy, chráni pred slnkom a zadržiava časť tepla, ktoré sa dostáva do interiéru vozidla. Bohužiaľ, montáž fólií na predné alebo bočné sklá vpredu auta je v mnohých krajinách nezákonná.
Treba si pamätať, že aj v aute s „legálne“ polepenými sklami môže teplota vo vnútri vozidla klesnúť maximálne o približne 5°C v porovnaní s autom bez fólie. Dobrým doplnkom tohto riešenia je používanie slnečných clôn na predné sklo, ktoré spomaľujú proces ohrievania auta.

Foto: shutterstock.com/FooTToo
Gadgety proti slnku a správne parkovanie
Motoristi si do áut často montujú aj ďalšie populárne príslušenstvá – slnečné rolety, predĺženia striešok či malé ventilátory. V prípade roliet je efekt ochladenia v aute skôr mierny, hoci môžu zvýšiť komfort jazdy obmedzením priameho pôsobenia slnečných lúčov na pasažierov.
Kľúčom k minimalizovaniu horúčavy v aute je zabránenie jeho nadmernému ohrievaniu. Najjednoduchším a najúčinnejším riešením zostává parkovanie v tieni. Treba sa vyhnúť ponechávaniu auta na dlhší čas na otvorenom priestranstve, keď slnko priamo dopadá na karosériu – najmä ak má auto tmavý lak.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Staré autá skutočne boli lepšie. Američania majú dôkazy o dramatickom zhoršení viditeľnosti
Milión dolárov za hodinu! Toyota investuje do inovácií viac ako celé štáty
Chladiaca kvapalina sa varí! Čo robiť a prečo nikdy nedolievať studenú vodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.