19.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Tatyana Druzhinina)
V samom strede etiópskej depresie Danakil sa skrýva jedno z najneobyčajnejších a najnepriateľskejších miest na Zemi – aktívny vulkán Erta Ale. Je to jedno z mála miest, kde môžete vidieť stále jazero lávy, ktoré vrie a bublá nepretržite už desaťročia. Priemerná teplota v Danakilskej kotline dosahuje takmer 35 stupňov Celzia a nikdy neklesne pod 23 stupňov. Často však stúpa okolo 50 stupňov. Napriek extrémnym podmienkam to neodrádzajú vedcov ani cestovateľov od návštevy tejto „Brány do pekla“. Vulkán má obrovský náboženský a kultúrny význam pre miestny ľud Afar.

Foto: shutterstock.com/Tatyana Druzhinina
Góra dymu v najhorúcejšej kotline sveta
Danakilská kotlina predstavuje najhorúcejšie miesto na Zemi. Priemerná teplota tam dosahuje takmer 35 stupňov Celzia. Nikdy neklesne pod 23 stupňov. Často však stúpa okolo 50 stupňov. V niektorých horúcich prameňoch voda dosahuje bod varu. Najslávnejším vulkánom v kotline je Erta Ale. Vypína sa do výšky približne 600 metrov nad morom. Je to štítový vulkán, ktorý vyvrhuje lávu s nízkou obsahom kremičitanov. Táto láva je riedka a tekutá. Nezastydne príliš rýchlo a vytvára jemné svahy. Vulkán leží v severovýchodnej Afrike na území severnej Etiópie.
Jazero lávy, ktoré vrie už viac ako storočie
V jazyku miestneho ľudu Afar znamená Erta Ale „Góru dymu“. Tento názov výnimočne dobre opisuje vulkán. Je to jedno z mála miest na svete, kde môžete pozorovať takúto vulkanickú aktivitu. V jeho kráteri nepretržite bublá láva. Krajina okolo vulkánu sa neustále mení počas rokov kvôli erupciám. Môžeme len odhadovať, odkedy sa v vulkáne nachádza jazero lávy. Niektoré správy ukazujú na rok 1906. To z neho robí jeden z najdlhšie aktívnych vulkánov na svete. Teplota lávy dosahuje až 1200 stupňov Celzia.
Nebezpečné erupcie a evakuácie
Medzi najväčšie explózie Erta Ale patrila erupcia 25. septembra 2005. Láva vytekajúca z vulkánu zabila 250 kusov dobytka. Prinútila tisíce obyvateľov k evakuácii. Ďalšia erupcia nastala v auguste 2017. Opäť prinútila stovky ľudí k evakuácii. Dve osoby vtedy považovali za nezvestné. Až do roku 2017 jeho práca bola takmer nepretržitá. Potom nastala silná erupcia, ktorá dočasne zmenila jeho charakter. Od januára 2017 do marca 2020 sa z puklín vylievala bazaltová láva. Pomaly stekala po svahoch a dosahovala niekoľko desiatok kilometrov dĺžky.
Bráma do pekla bez ochranných bariér
Nedostatok ochranných bariér pri okraji znamená, že môžete nazrieť priamo do stredu ohnivého jazera. Miestni ho poznajú ako „Bránu do pekla“. Pre ľud Afar má tento vulkán obrovský náboženský a kultúrny význam. Stelesňuje mocné sily prírody. Považuje sa za miesto, kde hranica medzi svetom živých a podzemím je veľmi tenká. Aktívne jazero lávy znamená stály zbiorník roztavenej horniny. V kráteri vulkánu sa neustále pohybuje – bublá, parí, vylievajú sa. Hoci sa to môže zdať relatívne pokojné, vulkán zostáva činný a potenciálne nebezpečný.
Extrémne podmienky pre návštevníkov
Stále vieme málo o vulkáne, pretože okolitý terén patrí medzi najmenej pohostinné na Zemi. Vedci sa tam zriedka odvážia. Väčšinu informácií o jeho stave sa dozvedáme zo satelitných snímok. V Danakilskej kotline žijú kočovní pastieri Afar. Majú nepriateľské nastavenie voči príchodzím zvonka. Sprievodcovia preto odporúčajú najať si strážcov ako sprievodcov. V roku 2012 došlo k útoku na turistov. Päť z nich zahynulo, sedem bolo zranených. Dvoch vzali ako rukojemníkov a prepustili ich po takmer troch mesiacoch. Útok vykonal Afarský demokratický front za revolučné zjednotenie.

Foto: shutterstock.com/ChrisLamb
Náročná cesta na vrchol vulkánu
Kvôli tomu, že je to jedno z najťažších prostredí na svete, horúčava spôsobuje, že na vulkán sa môžete vyšplhať len večer. Po západe slnka a zostúpiť skoro ráno. Celá výprava vyžaduje značnú prípravu nielen fyzickú, ale aj logistickú. Celková vzdialenosť túry zo základného tábora Dodom na okraj krátera je približne 10 kilometrov jedným smerom. Výlet začína okolo 19:00. Čas príchodu je približne štyri hodiny pešej túry. Existuje možnosť prenajať si ťavu. Úroveň obtiažnosti trasy je pomerne nízka. To neznamená, že sa na ňu netreba pripraviť. Teplota v noci dosahuje okolo 25 stupňov. Miesto na spanie sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od okraja.
Výskum extrémnych organizmov
Napriek ťažkým podmienkam výskumníkov priťahuje vulkán na pochopenie procesov v riftových oblastiach. Sú to rozsiahle pukliny v zemskej kôre. Litosférické dosky sa od seba vzďaľujú. Región oceňujú aj za výskyt extremofilov. Sú to organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémne nepriaznivých podmienkach prostredia. Bez prístupu k vode a s vysokými teplotami. Vedci študujú tieto organizmy na pochopenie hraníc života. Môžu pomôcť pri hľadaní života na iných planétach. Erta Ale tak slúži ako prirodzené laboratórium pre astrobiológiu.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Ostrov snov: Turisti ho korunovali za najlepší na svete a nachádza sa blízko!
Najhoršie letecké spoločnosti v Európe: Na vrchole známe mená
Táto krajina nemá letisko, vlastný úradný jazyk ani menu. Predsa sú tu ľudia najbohatší v Európe
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.