18.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Art of pixels).
Robyn Denholm zarobila za sedem rokov neuveriteľných 530 miliónov dolárov na pozícii, ktorú Elon Musk označil za „nepodstatnú“. Teraz sa ukázalo, že ide o najlepšie platený neexekutívny post v celých Spojených štátoch.

Foto: shutterstock.com/Art of pixels
Keď musel Elon Musk v roku 2018 opustiť kreslo predsedu predstavenstva Tesly po obvinení z podvodu zo strany americkej Komisie pre cenné papiere, málokto tušil, aký zlatý poklad prenecháva svojej náhradníčke. Robyn Denholm, ktorá po ňom prevzala túto pozíciu, dokázala za sedem rokov zbohatnúť o astronomických 530 miliónov dolárov – a to na poste, ktorý sám Musk verejne označil len za „čestný a nepodstatný“.
Miliónové zárobky z „nepotrebnej“ funkcie
Podľa informácií, ktoré zverejnil New York Times, si predsedníčka Tesly prilepšila predajom akcií spoločnosti, ktoré vlastnila. Systematicky ich predávala najmä od polovice roka 2024, ale aj v období medzi koncom roka 2020 a polovicou 2022. Denholm týmto spôsobom získala neuveriteľných 473,5 milióna eur, čím sa stala najlepšie plateným neexekutívnym predstaviteľom v USA za posledné roky.
Najzaujímavejšie na celej situácii je, že táto suma je päťnásobne vyššia než zárobok druhého najlepšie plateného predstaviteľa v podobnej funkcii – Stephena Hemsleyho, predsedu poisťovne UnitedHealth. Hoci je Musk najbohatším človekom sveta, aj jeho musí šokovať, koľko peňazí zarobila žena na pozícii, ktorú on sám v roku 2018 podcenil.
Muskov „čestný post“ priniesol multimilióny
V čase, keď musel Musk pod tlakom amerických finančných úradov odstúpiť z funkcie predsedu Tesly, reagoval na správu Bloombergu slovami: „Je to len čestný, neexekutívny post, čo znamená, že nie je v Tesle potrebný. Tento titul z Tesly odstránim do troch rokov.“
Sedem rokov po tomto vyhlásení sa však situácia vyvinula úplne inak. Napriek Muskovmu bagatelizovaniu funkcie a dokonca aj napriek klesajúcim predajom elektrických vozidiel značky Tesla, Denholm si naďalej pripisuje astronomické zisky. Z „nepotrebného“ postu sa tak stal jeden z najlukratívnejších v celom americkom biznise.

Foto: youtube.com/@teslanorth
Ďalšie problémy pre Muska a Teslu
Popri finančných šokoch musí Elon Musk aktuálne riešiť aj ďalšie prekážky. Americký úrad pre patenty a ochranné známky (USPTO) zamietol žiadosť Tesly o registráciu názvu „Robotaxi“ pre autonómne vozidlá s odôvodnením, že tento termín je príliš všeobecný. Rozhodnutie padlo 7. mája, hoci samostatná žiadosť o použitie tohto názvu pre plánovanú dopravnú službu je stále v procese posudzovania.
Tesla má tri mesiace na odvolanie, inak bude žiadosť definitívne zamietnutá. Problémy však nekončia – komplikácie sa objavili aj pri názvoch „Cybercab„ a „Robovan“. Musk použil oba výrazy počas prezentácie prototypov v októbri 2024, no spoločnosť nepodala žiadosť o ochrannú známku pre „Cybercab“.
Názov „Robovan“ si už v roku 2019 zaregistrovala spoločnosť Starship Technologies, ktorá vyvíja doručovacie roboty, čo Tesle bráni používať toto označenie bez rizika právnych sporov. Napriek tomu Tesla podala nové žiadosti o registráciu ochranných známok „Robobus“ a opätovne „Robotaxi“, ktoré by mali pokrývať elektrické vozidlá aj súvisiace dopravné služby.
Anketa pre čitateľov:
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Kačica prichytená radarom: Lietala príliš rýchlo a nie je to jej prvý priestupok!
Hybridné SUV dobývajú trh! Najdostupnejšie full-hybrid modely v roku 2025
Šok pre európskych motoristov: Čínske automobilky nás predbehli o viac než desaťročie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.