12.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@LedByDonkeys).
Bývalý vojak z druhej svetovej vojny sa rozhodol bojovať proti „modernému fašizmu“ spôsobom, ktorý nenechá nikoho chladným.

Foto: youtube.com/@LedByDonkeys
Keď 98-ročný Ken Turner, britský veterán druhej svetovej vojny, nasadol do zreštaurovaného tanku Sherman, nemal v pláne si len zaspomínať na staré časy. Namiesto toho namieril svoj historický stroj priamo na zaparkovanú Teslu Model 3 s poznávacou značkou „FASCISM“ a bez zaváhania ju rozmliaždil. Nešlo o akt vandalizmu, ale o premyslený politický protest namierený proti kontroverzným aktivitám Elona Muska a jeho spojenectvu s európskou krajnou pravicou.
„Porazili sme fašizmus raz, porazíme ho znova!“
„Porazili sme fašizmus v minulosti – porazíme ho znova,“ vyhlásil odhodlane Ken Turner, vyznamenaný účastník spojeneckej kampane v Európe, krátko pred tým, než sa tank dal do pohybu. Tento jednoduchý, no silný odkaz jasne naznačuje, že podľa neho súčasné aktivity Elona Muska predstavujú ohrozenie hodnôt, za ktoré bojoval pred takmer 80 rokmi.
Protest zorganizovala aktivistická skupina Led By Donkeys, ktorá chcela upozorniť na Muskove prepojenia s európskymi krajne pravicovými skupinami, najmä s nemeckou Alternative für Deutschland (AfD). Aktivisti obviňujú miliardára z využívania svojho bohatstva a vplyvu na podporu autoritárskych ideológií a zdôrazňujú, že „peniaze pochádzajú z Tesly“.

Foto: youtube.com/@LedByDonkeys
Z technologického génia kontroverzná postava
Dlhé roky sa zdalo, že pozícia Elona Muska ako génia a vizionára je neotrasiteľná. Zakladateľ úspešných a inovatívnych spoločností ako Tesla, SpaceX či Neuralink však od prevzatia Twitteru čelí čoraz väčším kontroverziám. Spolupráca so súčasným americkým prezidentom Donaldom Trumpom a prevzatie vedenia nového poradného orgánu americkej administratívy s názvom Oddelenie vládnej efektívnosti ešte viac prehĺbili odpor voči nemu.
Muskove rozhodnutia vyvolávajú minimálne pochybnosti – možno napĺňajú Trumpove predvolebné sľuby o výrazných rozpočtových škrtoch vo vládnych agentúrach. No zároveň devastujú mnohé dôležité inštitúcie ako NASA, Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS), Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) či Úrad pre potraviny a lieky (FDA).
Európa sa obracia proti Tesle
Nejde o prvý prípad, keď sa Elon Musk stal terčom podobných akcií. V roku 2024 nemecký umelecký kolektív Centrum politickej krásy spolu s Led By Donkeys premietol na múr továrne Tesla pri Berlíne obraz miliardára v geste pripomínajúcom nacistický pozdrav s nápisom „Heil Tesla“. Musk to nazval „performatívnym šialenstvom“, no akcia prispela k zhoršeniu imidžu firmy v Európe.
Výsledok? Podľa analytikov predaj Tesly na starom kontinente v prvom štvrťroku 2025 výrazne klesol. Krajiny ako Nemecko, Francúzsko a severské štáty sa od značky čoraz viac odvracajú. Vo Francúzsku ekológovia zo skupiny Dernière Rénovation zablokovali prístup k nabíjacím staniciam Tesly a obvinili firmu zo „zazelenovania fašizmu“. Vo Švédsku zorganizovali odborové zväzy štrajky proti odmietnutiu uznania kolektívnych pracovných zmlúv. Talianske študentské skupiny demonštrovali pred salónom Tesly v Miláne pod heslom „Techno-králi nie sú králi ľudí“.
Tieto aktivity sa výrazne odrazili na finančných výsledkoch Tesly, ktoré od začiatku roka dramaticky klesajú. V apríli 2025 predaj Tesly vo Švédsku medziročne klesol o 80,7 percent, v Holandsku o 73 percent, v Dánsku o 67,2 percent. Vo Francúzsku, jednom z najväčších trhov s elektromobilmi v Európe, dosiahol pokles 59,4 percent. Podobne to vyzerá aj v Nemecku.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Nord Stream 2 ožíva: Americkí investori už striehnu na ruský plynovod
„Nechcem zomrieť bohatý“. Bill Gates plánuje rozdať 99 percent svojho majetku
Najkratšia pristávacia dráha sveta končí útesom. Lietajú sem iba tí najodvážnejší piloti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.