Správy, Zaujímavosti,

Rakety ničia ozónovú vrstvu! Vedci varujú pred katastrofou, ktorá môže trvať desaťročia

23.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/SpaceX). Boom vesmírnych štartov má temnejšiu stránku, o ktorej sa hovorí prekvapivo málo. Nové výskumy ukazujú, že emisie z rakiet a horiacich satelitov môžu spomaliť...

23.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/SpaceX).

Boom vesmírnych štartov má temnejšiu stránku, o ktorej sa hovorí prekvapivo málo. Nové výskumy ukazujú, že emisie z rakiet a horiacich satelitov môžu spomaliť obnovu ozónovej vrstvy dokonca o desaťročia. Počet štartov rastie závratným tempom a vedci z ETH Zurich bijú na poplach. Čo sa deje v atmosfére po každom štarte rakety?

StarShip pripravený na štart
Rakety ničia ozónovú vrstvu! Vedci varujú pred katastrofou, ktorá môže trvať desaťročia.
Foto: x.com/SpaceX

Explózia vesmírnych štartov ohrozuje planétu

Donedávna bol problém marginálny. Rakety štartovali zriedka a ich vplyv na životné prostredie sa zdal zanedbateľný. Dnes však situácia vyzerá úplne inak. Počet orbitálnych štartov rastie závratným tempom. V roku 2019 ich bolo 97, v roku 2024 už 258. Do konca dekády ich môže byť viac ako dvetisíc ročne. Vedci z ETH Zurich varujú, že tento nárast môže výrazne spomaliť obnovu ozónovej vrstvy.

Štartujúca raketa nie je len podivuhodné predstavenie a technologický pokrok. Sú to aj emisie plynov a častíc do strednej atmosféry, teda tam, kde sa nachádza ozónová vrstva chrániaca život na Zemi pred UV žiarením. Autor štúdie Sandro Vattioni vysvetľuje: „Emisie z rakiet a znovu vstupujúceho vesmírneho odpadu môžu zostať v atmosfére dokonca 100-krát dlhšie ako emisie z povrchu Zeme.“

Chlór a sadze sú najväčšími nepriateľmi

K najnebezpečnejším zložkám týchto emisií patria chlór a sadze. Chlór, uvoľňovaný predovšetkým z motorov rakiet na tuhé palivo, katalyticky ničí molekuly ozónu. Sadze zase ohrievajú stratosféru a zrýchľujú chemické reakcie ničiace ozón. Najbezpečnejšie sú raketové motory založené na kvapalnom vodíku a kyslíku, ale používa ich len 6 percent štartov.

Dôvod je jednoduchý – sú ťažko ovládateľné a nákladné. Väčšina súkromných spoločností preto volí lacnejšie alternatívy, ktoré však výrazne viac poškodzujú ozónovú vrstvu. SpaceX, Blue Origin a ďalší giganti tak v snahe znížiť náklady ohrozujú budúcnosť planéty. Ekonomické záujmy tak prevažujú nad ochranou životného prostredia.

Horenie satelitov je ešte horší problém

Ešte menej preskúmaný je vplyv horenia satelitov pri opätovnom vstupe do atmosféry. Vedci zdôrazňujú, že ide o potenciálne veľký problém, pretože tento proces generuje dodatočné znečistenie ako oxidy dusíka a častice kovov. Vedci hovoria: „Hoci sme sa v našej štúdii zamerali výlučne na emisie počas štartu, sme presvedčení, že pri rastúcom počte satelitných konštelácií budú mať emisie spojené s opätovným vstupom do atmosféry ešte väčší vplyv na ozónovú vrstvu.“

Podľa ich modelu, ak sa súčasný trend udrží a v roku 2030 dôjde k približne 2040 štartom ročne, globálna hrúbka ozónovej vrstvy môže klesnúť priemerne o 0,3 percenta. Nad Antarktídou dokonca sezónne až o 4 percentá. Pre porovnanie, ozónová vrstva je dnes stále približne o 2 percentá tenšia ako pred priemyselnou epochou.

Raketa Falcon 9
Emisie z rakiet môžu zostať v atmosfére 100-krát dlhšie ako emisie z povrchu Zeme a ničiť ozónovú vrstvu.
Foto: x.com/SpaceX

Obnova ozónu sa môže oddialiť o desaťročia

Úplná obnova ozónovej vrstvy sa predpokladá približne na rok 2066. Emisie z rakiet však môžu tento proces oddialiť o mnoho rokov, možno dokonca o celé desaťročia. To znamená, že naše deti a vnúčatá budú vystavené vyššiemu UV žiareniu, čo zvyšuje riziko rakoviny kože a poškodenia zraku.

Paradoxne, zatiaľ čo sa ľudstvo snaží kolonizovať vesmír a hľadať nový domov, ničí si ten súčasný. Potrebujeme naliehavé regulácie vesmírneho priemyslu a prechod na ekologickejšie palivá. Inak sa môže stať, že keď konečne dosiahne Mars, Zem už nebude obyvateľná kvôla poškodenej ozónovej vrstve.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Myslíte si, že by sa mal regulovať počet raketových štartov?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Historický objav môže zmeniť energetickú mapu Európy

1,6 milióna kilometrov na jednom motore: Toyota kúpila legendárnu Tundru

Digitálne ŠPZ končia s podvádzaním motorkárov: Koniec éry ohýbania značiek


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Návrat Concorde sa blíži! NASA testuje nadzvukové lietadlo X-59

24.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NASAArmstrong) X-59 je nadzvuková stíhačka, ktorú NASA buduje s firmou Lockheed Martin. Stroj má umožniť návrat do prevádzky osobných lietadiel…

5 skrytých funkcií Google Maps, ktoré vám zachránia letnú cestu

24.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Alex Photo Stock). Google Maps ukrývajú niekoľko šikovných nástrojov, o ktorých mnohí vodiči nevedia. Pomôžu vám vyhnúť sa pokute, oznamovať…

Videá v CarPlay už čoskoro: iOS 26 prinesie AirPlay len na parkovisku

24.07.2025 Foto: shutterstock.com/oasisamuel Majitelia iPhone s iOS 26 si budú môcť cez CarPlay bezdrôtovo streamovať videá z AirPlay, no len keď auto stojí. Apple zatiaľ…

Vedci odhalili najnebezpečnejšie piesne za volantom! Green Day môže spôsobiť nehodu

24.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Bfast-stock). Počúvanie hudby počas jazdy spríjemňuje cestu mnohým vodičom, ale výber konkrétnych skladieb má obrovský význam pre bezpečnosť. Vedci analyzovali…

EÚ chystá revolúciu v opravách áut! Nové pravidlá zmenia celý automobilový priemysel

24.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/SvitlanaRo). Európska únia pripravuje prelomové nariadenie, ktoré zmení celý životný cyklus vozidiel - od návrhu až po konečnú likvidáciu. Nové…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov