22.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Teddy Leung).
Elon Musk a jeho Tesla čelia najväčšej kríze za posledné roky. Prezident Donald Trump zrušil štátne dotácie na elektrické autá a Tesla tak môže prísť o miliardy dolárov. Bez tejto podpory by firma dokonca mohla skončiť v strate. Čo to znamená pre budúcnosť najznámejšieho výrobcu elektromobilov?

Foto: shutterstock.com/Teddy Leung
Trump udrel po Tesle cez peňaženku
Prezident zrušil federálne daňové úľavy vo výške 7 500 dolárov pre kúpu elektrických áut. Navyše odňal Kalifornii právo podporovať elektromobilitu na úkor tradičných spaľovacích motorov. Tieto kroky môžu Teslu pripraviť o miliardy dolárov ročne. Trumpova administratíva sa rozhodla presmerovať peniaze na boj proti nelegálnej imigrácii a obranu.
Situáciu zhoršuje aj osobný konflikt medzi Trumpom a Muskom. Prezident sa rozhodol zasiahnuť nielen proti federálnym, ale aj štátnym zdrojom financovania. Kalifornia tak stratila možnosť stanoviť si vlastné ciele pre výrobu elektrických vozidiel. Pre Teslu to znamená koniec lukratívneho biznisu s predajom emisných kreditov iným výrobcom áut.
Bez dotácií Tesla nevie zarábať
Najnovšie čísla odhaľujú alarmujúcu pravdu o Tesle. V roku 2024 tvorili príjmy z štátnych dotácií najmenej 38 percent celkových ziskov firmy, ktoré dosiahli 7,1 miliardy dolárov. Samotný obchod s regulačnými kreditmi priniesol Tesle 2,8 miliardy dolárov. V prvom štvrťroku tohto roku firma zarobila na kreditoch 595 miliónov dolárov, čo bolo viac ako jej čistý zisk 409 miliónov dolárov.
Tieto čísla jasne ukazujú, že bez štátnej podpory by Tesla mohla vykazovať straty. Firma sa v poslednom čase musela uchýliť k opakovanému znižovaniu cien svojich áut, aby udržala konkurencieschopnosť. Zisky z výroby a predaja automobilov tak klesajú, zatiaľ čo dotácie túto dieru v rozpočte zatiaľ dokázali zaplátať s rezervou.
Európa tiež odvracia tvár od Tesly
Problémy Tesly sa netýkajú len amerického trhu. V Európe sa situácia tiež komplikuje kvôli novému rozhodnutiu Európskej komisie. Výrobcovia si teraz môžu rozložiť plnenie prísnejších emisných noriem na tri roky namiesto jedného. To znamená, že európske koncerny už nemusia tak naliehavo kupovať emisné kredity od Tesly. Navyše sa európske elektrické autá predávajú na domácom trhu čoraz lepšie.
Tesla tak prichádza o dôležitý zdroj príjmov aj za oceánom. Americká firma sa dlhé roky spoliehala na to, že európski výrobcovia budú nútení kupovať jej kredity. Teraz sa však situácia mení a Tesla musí hľadať nové spôsoby, ako nahradiť tieto stratené milióny eur. Konkurencia z Európy navyše rastie a ponúka čoraz kvalitnejšie alternatívy.

Foto: youtube.com/@business
Musk platí za politické angažovanie
Za súčasnými problémami Tesly stojí aj Muskovo intenzívne politické angažovanie. Miliardár sa dostal do otvoreného konfliktu s Trumpovou administratívou, čo sa teraz odráža na jeho biznise. Prezident sa rozhodol udrieť práve tam, kde to Muska bolí najviac – po peňaženke. Zrušenie dotácií nie je len ekonomické rozhodnutie, ale aj politický signál voči neposlušnému podnikateľovi.
Tesla tak čelí bezprecedentnej situácii. Firma, ktorá sa roky spoliehala na štátnu podporu, musí teraz dokázať, že vie zarábať aj bez nej. Otázkou zostáva, či sa jej to podarí, alebo či bude musieť výrazne zmeniť svoj obchodný model. Budúcnosť najznámejšieho výrobcu elektromobilov visí vo vzduchu.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
EÚ plánuje povinné elektromobily pre firmy už od roku 2027
Zdriemnutie v aute môže skončiť pokutou: Jedna chyba stojí desiatky eur
Najlepšie žiarovky H7 pre auto: Test a porovnanie top modelov 2025
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.