17.07.2025, Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/bella1105)
V júli 2025 sa opäť rozprúdil konflikt medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a bývalým poradcom Bieleho domu Elonom Muskom. Prezident naznačil, že by mohol zvážiť, či by nemohol Muska deportovať.

Foto: shutterstock.com/bella1105
Konflikt okolo rozpočtového zákona
Spor medzi Trumpom a Muskom sa sústreďuje na Muskovu verejnú kritiku prezidentovho rozpočtového zákona na rok 2025, ktorý Kongres schválil a Trump podpísal 4. júla. Trump tvrdil, že Musk bol nahnevaný kvôli škrtom v daňových úľavách na elektrické vozidlá, ktoré by prospeli jeho spoločnosti Tesla.
Na otázku novinára, či by deportoval Muska, Trump odpovedal: „Neviem. Budeme sa na to musieť pozrieť.“
Muskovo občianstvo a možnosť deportácie
Podľa viacerých správ je Musk občanom USA od roku 2002. Nezisková organizácia Immigrant Defense Project vysvetľuje, že úrady nesmú deportovať občanov USA, vrátane Muska. Osoba však môže stratiť občianstvo za určitých okolností, čo by ju mohlo vystaviť riziku deportácie.
Musk sa narodil v Pretórii v Južnej Afrike 28. júna 1971. Neskôr sa presťahoval do Kanady, kde získal občianstvo prostredníctvom svojej matky. V roku 1992 prišiel do USA študovať na University of Pennsylvania, kde získal bakalárske tituly v máji 1997.
Musk sa stal občanom USA v roku 2002 prostredníctvom procesu naturalizácie po sobáši so svojou prvou manželkou Justine.
Proces denaturalizácie
Občania USA nemôžu byť deportovaní, pokiaľ im nie je odňaté občianstvo. Federálna vláda môže zrušiť občianstvo naturalizovaného imigranta, ak dokáže podvod alebo nesprávne uvedenie údajov počas procesu naturalizácie. Právny proces odňatia občianstva sa nazýva denaturalizácia.
Ak denaturalizačný prípad uspeje, osoba stratí občianstvo a vráti sa k predchádzajúcemu imigračnému statusu, čo ju môže vystaviť riziku deportácie.

Foto: shutterstock.com/Rokas Tenys
História denaturalizácie v USA
Väčšinu histórie USA úrady uskutočňovali denaturalizáciu len zriedka, prevažne v extrémnych prípadoch voči vojnovým zločincom a bývalým nacistom. Federálna vláda však v posledných rokoch zvýšila úsilie o denaturalizáciu.
Počas prvého prezidentského obdobia Trumpova administratíva rozšírila úsilie o denaturalizáciu. V januári 2025 Asian Law Caucus uviedol, že medzi rokmi 2017 a 2020 Trumpova administratíva sledovala oveľa viac prípadov denaturalizácie ako ktorákoľvek predchádzajúca administratíva.
Napriek úsiliu federálnej vlády čelí riziku denaturalizácie len veľmi malé percento naturalizovaných občanov USA.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Najhoršie letecké spoločnosti v Európe: Na vrchole známe mená
Ochranca letísk: Novinka v boji proti zvieracím narušiteľom
Čína sa stavia proti technológii „One-Pedal“ v elektromobiloch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.