Správy, Zaujímavosti,

Výstavba priehrad posunula severný pól o viac ako 1 meter

16.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Nurettin Taha Ozdengelen). Od roku 1835 ľudstvo postavilo tisíce priehrad, ktoré zadržali také obrovské množstvo vody, že to spôsobilo posun severného pólu o viac ako...

16.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Nurettin Taha Ozdengelen).

Od roku 1835 ľudstvo postavilo tisíce priehrad, ktoré zadržali také obrovské množstvo vody, že to spôsobilo posun severného pólu o viac ako 1 meter. Vedci varujú, že priehrady ovplyvňujú nielen lokálne klímy, ale aj geometriu Zeme a môžu skresľovať skutočné tempo rastu hladiny morí.

Priehrada Turecko
Výstavba priehrad posunula severný pól o viac ako 1 meter.
Foto: shutterstock.com/Nurettin Taha Ozdengelen

Ako priehrady menia geometriu Zeme?

Štúdia publikovaná 23. mája v časopise Geophysical Research Letters odhalila, že výstavba 6862 priehrad od roku 1835 zmenila rozloženie hmoty na povrchu Zeme. Tento presun hmoty spôsobil posun severného pólu o 1,1 metra.

„Každý pohyb hmoty na povrchu alebo vo vnútri Zeme mení orientáciu osi rotácie voči zemskému plášťu. Tento jav nazývame skutočným putovaním pólov,“ vysvetlili autori štúdie.

Priehradné nádrže, ktoré zadržiavajú obrovské objemy vody, menia rozloženie hmotnosti na povrchu planéty. To ovplyvňuje orientáciu osi rotácie Zeme voči jej kôre.

Dve fázy putovania pólu

Vedci identifikovali dve hlavné fázy tohto posunu:

1. Prvá fáza (1835 – 1954): Intenzívna výstavba priehrad v Európe a Severnej Amerike spôsobila posun pólu o 20 centimetrov smerom k poludníku 103° východnej zemepisnej dĺžky (prechádzajúceho cez Rusko, Mongolsko a Čínu).

2. Druhá fáza (1954 – 2011): Dynamická výstavba hydrologickej infraštruktúry v Ázii a východnej Afrike posunula pól o ďalších 57 centimetrov smerom k poludníku 117° západnej zemepisnej dĺžky (prechádzajúceho cez západnú časť Severnej Ameriky a južný Pacifik).

Putovanie pólov však neprebieha lineárne. Je to skôr „opitá“ cesta než priamy pohyb, takže jednotlivé posuny sa presne nesčítajú na konečných 1,1 metra.

Vplyv priehrad na hladinu morí

Hoci samotný posun pólu nemá okamžitý vplyv na počasie či stabilitu planéty, zadržiavanie vody v priehradách má významné dôsledky. Podľa štúdie voda zadržiavaná za priehradami (jej objem by zaplnil dva Veľké kaňony) znížila globálnu hladinu morí o 23 milimetrov.

Tento efekt by mal byť zahrnutý do klimatických modelov, pretože môže viesť k podhodnoteniu tempa rastu hladiny oceánov.

„Neprejdeme do novej doby ľadovej len preto, že sa pól posunul o meter, ale má to význam pre hladinu morí,“ zdôraznila vedkyňa Valencic.

Severný pól polárna žiara
Výstavba priehrad od 19. storočia spôsobila posun severného pólu o viac ako 1 meter.
Foto: shutterstock.com/muratart

Lokálne a globálne dôsledky

V 20. storočí sa globálna hladina oceánov zvýšila o 12 až 17 centimetrov. Priehrady aktuálne zadržiavajú približne štvrtinu tejto vody. To znamená, že v závislosti od regiónu môžu priehrady lokálne zmierňovať alebo zosilňovať dôsledky klimatických zmien.

„Je to ďalší faktor, ktorý musíme zohľadniť, pretože tieto zmeny môžu byť naozaj významné,“ dodala Valencic.

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Čo si myslíte o vplyve priehrad na geometriu Zeme?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Prečo sa stanica metra Můstek volá Můstek? Tajomstvo stredovekého mosta pod Václavským námestím

Táto krajina nemá letisko, vlastný úradný jazyk ani menu. Predsa sú tu ľudia najbohatší v Európe

Pravidlo troch štvrtín: Bez dostatku paliva hranice neprekročíte


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Nissan ukončí výrobu áut v továrni po 64 rokoch

17.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/knyazevfoto). Nissan, známy japonský výrobca automobilov, oznámil ukončenie výroby áut v továrni Oppama, ktorá existuje už 64 rokov. Tento krok…

Nehoda Porsche Carrera GT v Alpách: Vozidlo skončilo medzi stromami

17.07.2025, Redakcia Auto trendy (Foto: facebook.com/FFStrobl) Jazda s Porsche Carrera GT môže byť úžasným zážitkom, najmä v Alpách. Bohužiaľ, jeden majiteľ sa ocitol v menej…

Kuriózne video: Auto s akváriom na kapote

17.07.2025, Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SouthChinaMorningPost) Na internete sa objavilo zvláštne video auta, ktorého predná časť bola premenená na akvárium. Kuriózne video: Auto s akváriom…

Obnovený konflikt medzi Trumpom a Muskom: Hrozba deportácie?

17.07.2025, Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/bella1105) V júli 2025 sa opäť rozprúdil konflikt medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a bývalým poradcom Bieleho domu Elonom Muskom.…

Dacia Spring: Elektrický experiment, ktorý nenachádza svojich kupcov

17.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@DaciaUK) Ak hľadáte dôkaz, že niektorým ľuďom jednoducho elektrické auto nepredáte, bez ohľadu na cenu, Dacia Spring je tým dôkazom.…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov