5.7.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/zelvan)
Zdalo by sa, že v roku 2025 už neexistujú žiadne miesta neprístupné pre vedcov a každý kút sveta bol dôkladne preskúmaný. To však nie je pravda. Niektoré miesta sú pre výskumníkov stále záhadou a priblíženie sa k nim môže dokonca viesť k smrti. Zatiaľ čo niektorí milujú all inclusive a luxusné hotelové dovolenky, iní uprednostňujú dobrodružstvá na menej obľúbených miestach na mape. Stále existuje veľa krásnych miest bez turistov, ale nie všetky sa dajú navštíviť. Existujú ostrovy, kde pobyt môže dokonca skončiť smrťou.

Foto: shutterstock.com/zelvan
Severný Sentinel: Ostrov smrti v Bengálskom zálive
Jedným z najnebezpečnejších miest na svete je Severný Sentinel, jeden z ostrovov Andamanského súostrovia v Bengálskom zálive. Na prvý pohľad sa zdá byť jednoducho rozprávkový – je malý, zo všetkých strán obklopený krištáľovo čistou tyrkysovou vodou a v jeho centrálnej časti sa nachádza hustý les. Cestovné kancelárie však na toto miesto neorganizujú žiadne výlety kvôli nebezpečným domorodcom. Ostrov je už stáročia obývaný Sentineľanmi, ktorí nechcú mať žiadny kontakt s vonkajším svetom a zostávajú jedným z posledných kmeňov nedotknutých modernou civilizáciou.
Tragický osud amerického misionára
Hoci už dlho platí úplný zákaz priblíženia sa k ostrovu na vzdialenosť menšiu ako 5 kilometrov, niektorí sa ho snažili porušiť. Jeden takýto prípad sa stal v roku 2018, keď na Sentineli pristál John Allen Chau, americký misionár, ktorý chcel miestnych obyvateľov obrátiť na kresťanskú vieru. Muž nelegálne pristál a miestni ho zavraždili. Jeho telo sa nikdy nepodarilo získať späť, pretože akýkoľvek pokus o záchrannú operáciu by znamenal ďalšie obete. Sentineľania používajú luky a šípy a sú mimoriadne zruční v boji. Ich agresivita voči cudzincom je výsledkom stáročí izolácie a strachu z vonkajšieho sveta.
Poveglia: Európsky ostrov hrôzy
V Európe existuje aj miesto, ktoré je napriek svojej krásnej scenérii oplotené pred turistami. Je to Poveglia, malý ostrov nachádzajúci sa medzi Benátkami a Lidom v severnom Taliansku. Niektorí ho nazývajú „ostrovom hrôzy“ kvôli temným príbehom, ktoré okolo neho kolujú z dávnych čias. Keď na prelome 18. a 19. storočia vypukol v Taliansku mor, hromadne tam posielali chorých ľudí, aby ich izolovali od zvyšku spoločnosti a zabránili šíreniu choroby. Odhaduje sa, že na ostrove zomrelo viac ako 160-tisíc ľudí. Ich telá boli spaľované na obrovských hraniciach, čo zanechalo v pôde vysoké množstvo ľudského popola.

Foto: shutterstock.com/NorthSky Films
Psychiatrická liečebňa plná hrôz
Toto miesto zostalo roky neobývané, no v 20. storočí bola na Poveglii otvorená psychiatrická liečebňa. Rýchlo však vyšlo najavo, že v jednej z budov sa vykonávali kontroverzné „liečby“, ktoré pripomínali skôr mučenie než liečebné metódy. Pacienti boli vystavovaní brutálnym experimentom a mnohí z nich zomreli v strašných mukách. Centrum bolo definitívne zatvorené v roku 1968 a ostrov bol úplne opustený. Miestni rybári tvrdia, že v sieťach často nachádzajú ľudské kosti a odmietajú sa k ostrovu priblížiť. Poveglia je považovaná za jedno z najstrašidelnejších miest v Európe a mnohí veria, že je prekliata dušami obetí.
Ďalšie zakázané destinácie sveta
Okrem týchto dvoch ostrovov existuje na svete niekoľko ďalších miest, kam sa turisti nemôžu dostať. Ostrov Surtsey pri Islande je chránený kvôli vedeckému výskumu a prístup majú len vybraní vedci. Heard Island v Antarktíde je prakticky neprístupný kvôli extrémnym poveternostným podmienkam. V Brazílii sa nachádza Ilha da Queimada Grande, známy ako Hadí ostrov, kde žije najjedovatejší had na svete. Jeden štipnutie dokáže zabiť človeka do hodiny. Brazílska vláda prístup na ostrov úplne zakázala. Farallon Islands pri San Franciscu sú zakázané kvôli ochrane vzácnych druhov vtákov a morských cicavcov.
Prečo sú tieto miesta uzavreté
Dôvody uzavretia týchto miest sú rôzne – od ochrany domorodých kmeňov cez vedecký výskum až po bezpečnosť návštevníkov. Niektoré lokality sú nebezpečné kvôli jedovatým zvieratám, iné kvôli nestabilnému terénu alebo extrémnym poveternostným podmienkam. Časť miest je uzavretá z historických dôvodov – ako v prípade Poveglii, kde temná minulosť robí z ostrova nevhodné miesto pre turizmus. Vlády týchto krajín majú právo chrániť svoje územie a rozhodnúť o tom, kto a za akých podmienok môže tieto oblasti navštíviť. Porušenie zákazov môže viesť k vysokým pokutám, väzeniu alebo dokonca smrti.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Táto európska krajina je najlepšia pre život v dôchodku podľa najnovšej správy
Na grécke ostrovy sa môžete dostať vlastným autom
Koľko stojí cesta do Grécka? Ktorá je najlepšia trasa
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.