05.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/DimaBerlin).
Každý vodič má zákonnú povinnosť zabezpečiť, aby bol schopný bezpečne šoférovať. Tehotenstvo, zdravotné problémy, lieky či pokročilý vek môžu výrazne ovplyvniť vašu schopnosť riadiť vozidlo. Kedy je lepšie nechať auto doma a kedy môžete pokračovať v jazde? Prinášame odpovede na najdôležitejšie otázky.

Foto: shutterstock.com/DimaBerlin
Môžem šoférovať počas tehotenstva?
Tehotenstvo nie je prekážkou pre šoférovanie počas väčšiny obdobia. Podľa lekárov môžete bezpečne šoférovať až do konca tehotenstva, pokiaľ sa cítite dobre. Existuje však niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať.
V prvých mesiacoch môžete trpieť rannou nevoľnosťou. Ak sa počas jazdy začnete cítiť zle, ihneď zastavte na bezpečnom mieste. Extrémna únava tiež znižuje koncentráciu, preto šoférujte len vtedy, keď sa cítite plne bdelo.
V pokročilom štádiu tehotenstva vám môže rastúce bruško prekážať pri šoférovaní. Ak sa cítite nepohodlne za volantom, radšej prestante šoférovať. Zákon vás k tomu nenúti, ale bezpečnosť je priorita. Nezabúdajte na správne zapnutie bezpečnostného pásu – spodný pás pod bruško, horný cez bruško.
Môžem šoférovať so slabým zrakom?
Slabý zrak je vážny problém – odhaduje sa, že až 230 000 vodičov má zrak pod minimálnou zákonnou úrovňou. Je nezákonné šoférovať, ak neviete prečítať štandardnú poznávaciu značku zo vzdialenosti 20 metrov.
Zmeny zraku prichádzajú s vekom. Sivý zákal, glaukóm či cukrovka môžu výrazne ovplyvniť vašu schopnosť vidieť. V noci vás môžu oslepovať svetlá protiidúcich vozidiel a pouličné lampy.
Odborníci odporúčajú vyšetrenie zraku každé dva roky. Ak nosíte okuliare alebo kontaktné šošovky, skontrolujte si predpis. Pri nehode s nenahláseným zdravotným problémom vám môže poistenie odmietnuť plnenie.
Môžem šoférovať s prechladnutím alebo chrípkou?
Šoférovanie s vážnym prechladnutím môže byť rovnako nebezpečné ako jazda pod vplyvom alkoholu. Výskum ukázal, že koncentrácia klesá o viac ako 50%.
Príznaky ako nádcha, bolesť hlavy, únava a podráždenie očí znižujú pozornosť. Reakčný čas sa výrazne predlžuje a vodiči častejšie prudko brzdia, pretože si nevšímajú okolie. Navyše majú o 30% vyššiu pravdepodobnosť nárazu do obrubníka.
Ak sa cítite chorí a unavení, radšej si zavolajte taxík alebo požiadajte niekoho o odvoz. Vaše zdravie aj bezpečnosť ostatných účastníkov premávky sú dôležitejšie než pohodlie.
Môžem šoférovať pri užívaní liekov?
Mnohé lieky ovplyvňujú schopnosť šoférovať. Lieky proti prechladnutiu môžu spôsobiť ospalosť, rozmazané videnie a slabú koncentráciu. Kodeín, bežný liek proti bolesti, spomaľuje reakcie a znižuje pozornosť.

Foto: shutterstock.com/CGN089
Antihistaminiká proti sennej nádche môžu vyvolať ospalosť a závrate. Ak vás polícia zastaví a podozrieva, že nie ste spôsobilí šoférovať, môžu vás testovať na drogy. Odsúdenie za jazdu pod vplyvom drog znamená veľké nepríjemnosti.
Vždy si prečítajte etiketu liekov a poraďte sa s lekárnikom. Ak sa cítite ospalo alebo máte závrate, radšej nešoférujte. Lepšie je prísť neskôr než vôbec.
Môžem šoférovať vo vyššom veku?
Neexistuje zákonný vek, kedy musíte prestať šoférovať. S vekom sa však spomaľujú reakcie a kĺby sú menej pohyblivé.
Udržiavajte sa fyzicky aktívni pre zachovanie sily a flexibility. Pomôcť môže menšie auto s automatickou prevodovkou, vysokou pozíciou sedenia a veľkými zrkadlami. Ak máte pocit, že vaše šoférovanie už nie je také dobré, prestante skôr, než dôjde k nehode.
Čas prestať šoférovať môže prísť, ak máte výrazne pomalšie reakcie, premávka vás stresuje viac než predtým, nevidíte semafory a značky, alebo máte zdravotný problém ovplyvňujúci šoférovanie.

Foto: shutterstock.com/And-One
Môžem šoférovať s poruchami spánku?
Jeden z dvadsiatich vodičov trpí spánkovou apnoe, čo zvyšuje riziko zaspania za volantom. Pri tejto poruche sa dýchacie cesty uzatvárajú počas spánku, čo narúša spánkový cyklus a spôsobuje dennú únavu.
Nikdy nešoférujte, ak sa cítite ospalo. Ak začnete zaspávať za volantom, ihneď zastavte na odpočinok alebo si dajte povzbudzujúci nápoj.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Ktorých je desať najnebezpečnejších miest v Európe? Výsledky vás prekvapia
Digitálny vodičský preukaz prichádza: Slováci budú môcť jazdiť s preukazom v telefóne do roku 2030
Zips: Prečo by ste mali využívať oba pruhy až po miesto zúženia?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.