03.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/FP_Detectives).
V brazílskej časti Amazonského pralesa došlo k výnimočnému objavu. Sedem obrovských urn, ukrytých pod povrchom zeme, odhalilo fascinujúce detaily o pohrebných rituáloch predkolumbovských kultúr. Archeológovia označili tento nález za „bezprecedentný“.

Foto: x.com/FP_Detectives
Prevrátený strom odhalil tajomstvo minulosti
V odľahlej oblasti pralesa Solimões, v hornej časti Amazonky, rybár náhodne narazil na neobvyklý predmet pripomínajúci gigantické vajce. Po bližšom preskúmaní sa ukázalo, že ide o urnu, ktorá bola ukrytá pod povrchom zeme. Po privolaní archeológov sa zistilo, že podobných urn je na mieste až sedem.
Tieto urny, vyrobené zo vzácnej zelenkavej hliny, boli zakopané v hĺbke približne 40 cm. Obsahovali nielen ľudské pozostatky, ale aj zvyšky rýb, žiab, korytnačiek a rôznych semien. Archeológovia z Inštitútu udržateľného rozvoja Mamirauá (IDSM) potvrdili, že urny boli súčasťou zložitých pohrebných rituálov.
Pohrebné rituály a unikátne techniky
Podľa odborníkov sa telá najskôr ukladali do rieky, kde ryby oddelili mäkké tkanivá. Následne sa kosti očistili, spálili a umiestnili do urny, ktorá sa potom zakopala pod obydlia. Tento proces bol typický pre domorodé kultúry obývajúce Amazóniu.
Dve z najväčších urn mali priemer až 90 cm a obsahovali ľudské kosti. Zaujímavosťou je, že urny nemali keramické pokrievky, čo naznačuje, že sa používali organické materiály, ktoré sa časom rozložili.
Sídlo na umelom ostrove
Objav bol vykonaný na umelom ostrove, ktorý bol vytvorený človekom pred stovkami rokov. Archeológovia predpokladajú, že ostrov mohol byť dielom kultúry, ktorá urny vyrobila. Podľa odborníkov ide o dôkaz vyspelej techniky domorodých obyvateľov, ktorí dokázali efektívne spravovať pôdu a vytvárať husté osídlenia.
Výzvy pri výskume
Dostať sa na miesto objavu nebolo jednoduché. Tím archeológov musel najskôr stráviť viac ako 24 hodín na lodi, plaviac sa krivolakými ramenami Amazonky. Následne prešli 18 kilometrov zaplaveným terénom na kajakoch a poslednú časť cesty absolvovali pešo, vedení miestnymi sprievodcami.
Na mieste si vedci postavili špeciálnu platformu z dreva a lian, ktorá im umožnila vykonávať vykopávky. Tento spôsob práce bol pre nich úplnou novinkou. Získaný materiál sa teraz analyzuje v laboratóriu v meste Tefé, kde odborníci dúfajú, že odhalia vek urn a identifikujú kultúru, ktorá ich vytvorila.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Kamión visel nad priepasťou! Vodič uviazol v kabíne smrti
Manspreading v doprave: Prečo muži rozťahujú nohy v doprave a ako to riešiť
Strach z jazdy: Ako prekonať úzkosť za volantom a získať sebadôveru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.