24.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/dvlcom – Shooting Studio).
Fascinujúci fyzikálny princíp, o ktorom ste možno ani netušili, vám denne zachraňuje život. Keď do vášho auta udrie blesk s napätím milión voltov, práve on je tým neviditeľným ochrancom, ktorý vás udrží v bezpečí. Napriek tomu vaše auto nemusí mať také šťastie.

Foto: shutterstock.com/dvlcom – Shooting Studio
Blesky sú fascinujúcim, ale aj desivým prírodným úkazom. Každú sekundu zasiahne Zem približne 44 bleskov, no do automobilov udierajú len zriedkavo. Keď sa to však stane, médiá a sociálne siete zaplavia dramatické zábery. Čo presne sa vtedy deje a prečo cestujúci v aute prežijú túto extrémnu skúsenosť?
Tajomná Faradayova klietka v každodennom živote
Možno ste o nej počuli naposledy na hodinách fyziky, no Faradayova klietka vás obklopuje prakticky každý deň. Vždy, keď nastúpite do auta, stávate sa súčasťou tohto geniálneho vynálezu. Kovová karoséria vozidla funguje ako dokonalý ochranný štít proti elektrickým výbojom.
Tento fyzikálny princíp, ktorý objavil Michael Faraday v 19. storočí, spôsobuje, že elektrický náboj sa koncentruje len na povrchu vodiča a nie v jeho vnútri. Jednoducho povedané – elektrina steká po vonkajšom povrchu kovovej konštrukcie a vnútorný priestor zostáva bezpečný.
Blesk udrel! Čo sa deje s vaším autom?
Keď blesk zasiahne vaše auto, scéna vyzerá ako z katastrofického filmu – oslepujúci záblesk, ohlušujúci hrom a možno aj panika posádky. Realita je však prekvapivo pokojnejšia, aspoň čo sa týka bezpečnosti cestujúcich.
Elektrický výboj s napätím milión voltov a prúdom okolo 30 000 ampérov sa po údere okamžite presunie cez karosériu, výfuk a vlhké pneumatiky do vozovky, kde sa rozptýli. Cestujúci sú v bezpečí, pokiaľ sa nedotýkajú kovových častí vozidla – a to je jeden z dôvodov, prečo automobilky čoraz viac používajú plasty a iné nevodivé materiály v interiéroch.
Napriek tomu, že Faradayova klietka ochráni posádku, vaše auto nemusí mať také šťastie. Obrovské množstvo energie uvoľnenej pri zásahu blesku zanechá svoje stopy:

Foto: Súkromný archív
Elektronika v ohrození
Vysoký výboj môže dočasne vyradiť alebo úplne zničiť elektroniku vo vozidle vrátane riadiacej jednotky, rádia, GPS a ďalších prvkov infotainmentu. V moderných autách plných elektroniky to môže znamenať drahé opravy.
Pneumatiky na hranici prasknutia
Elektrický výboj dosahuje extrémne vysoké teploty. Ak si blesk vyberie cestu cez vlhké pneumatiky, môže ich roztaviť alebo spôsobiť, že prasknú v dôsledku prudko zahriateho vzduchu vnútri.
Jazvy na karosérii
Spáleniny a stopy po blesku na laku sú jasným dôkazom, že Faradayova klietka auto chráni len čiastočne. Posádka zostane v bezpečí, no vozidlo bude niesť trvalé stopy po dramatickom zážitku.
Pozor na zbytkový výboj – nevystupujte hneď!
Najnebezpečnejší moment môže nastať bezprostredne po zásahu blesku. Na karosérii môže zostať zbytkový elektrický náboj. Ak posádka okamžite vystúpi z vozidla, hrozí prenos tohto výboja na človeka s potenciálne smrteľnými následkami. Preto je dôležité zostať vo vozidle a počkať niekoľko minút, kým sa situácia stabilizuje.
Nielen autá – Faradayova klietka všade okolo nás
Tento geniálny princíp nachádzame v mnohých každodenných predmetoch a stavbách:
- Mikrovlnná rúra funguje ako obrátená Faradayova klietka – kovové opláštenie zabraňuje úniku elektromagnetických vĺn smerom von
- Lietadlá s kovovým trupom rozvedú pri zásahu bleskom prúd po povrchu
- Nemocnice a laboratóriá využívajú princíp Faradayovej klietky na ochranu citlivých prístrojov
- Tienené káble (napríklad pre prenos zvukového signálu) majú kovový plášť fungujúci ako Faradayova klietka
Chráni váš dom Faradayova klietka?
Záleží od konštrukcie. Moderné panelové a bytové domy princíp Faradayovej klietky využívajú. Rodinné domy chráni skôr bleskozvod, ktorý funguje trochu inak – zachytí úder blesku do objektu a zvádza výboj do zeme, kde sa elektrický prúd rozptýli.
Ak nechcete riešiť klasický bleskozvod, projektant môže navrhnúť dom s kovovou konštrukciou, ktorý funguje ako Faradayova klietka. V každom prípade, letné búrky sa blížia a s nimi aj riziko zásahu bleskom – je váš majetok dostatočne chránený?
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Alarmujúce zvuky v aute: Prečo vaše auto kričí o pomoc?
TDI: Turbodieseloví králi ciest, ktorí píšu motoristickú históriu už viac ako tri desaťročia
Odhalený trik na lacné letenky: Odborníčka prezrádza, čo skutočne funguje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.