19.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@The.Futurist).
Nemeckí a americkí vedci pripravujú unikátny projekt, ktorý môže navždy zmeniť spôsob, akým skladujeme obnoviteľnú energiu. Namiesto drahých batérií stačí betónová guľa a morská voda. Ako je to možné?

Foto: youtube.com/@The.Futurist
Vyzerá to ako scéna z vedecko-fantastického filmu – masívna betónová guľa klesá do temných hlbín oceánu. No nejde o zbraň ani o sci-fi rekvizitu. Táto 400-tonová betónová konštrukcia predstavuje revolučnú technológiu skladovania energie, ktorá by mohla vyriešiť jeden z najväčších problémov obnoviteľných zdrojov – ich nepredvídateľnosť.
Moderná batéria v oceáne? Jednoduchý princíp, geniálne riešenie
Systém nazývaný StEnSea, vyvíjaný nemeckým inštitútom Fraunhofer IEE, využíva princípy, ktoré pochopí aj laik. Prázdna guľa na dne oceánu predstavuje plne nabitú batériu. Keď otvoríte ventil, morská voda sa pod tlakom hrnie dovnútra, roztáča turbínu a vyrába elektrinu. Potrebujete energiu uložiť? Jednoducho zapnete čerpadlo, ktoré vodu vytlačí späť von.
„Princíp je podobný klasickým prečerpávacím vodným elektrárňam, ale s obrovskou výhodou – nepotrebujete hory ani údolia. Stačí vám oceán,“ vysvetľuje koncept jeden z vedcov.
Prvé reálne testy v plnej veľkosti sa uskutočnia do konca roku 2026 pri pobreží Kalifornie v hĺbke 500-600 metrov pod hladinou. Predchádzali im úspešné skúšky s menším trojmetrovým modelom v Bodamskom jazere.

Foto: youtube.com/@The.Futurist
Výhody, ktoré prekonávajú klasické riešenia
Prečo by sme mali veriť betónovým guliam? Čísla hovoria jasnou rečou. Šesť takýchto konštrukcií dokáže vytvoriť energetický park s výkonom 30 megawattov a kapacitou 120 megawatthodín. Cena za uskladnenie jednej kilowatthodiny? Približne 4,6 centa – čo je porovnateľné s dnešnými veľkoobchodnými cenami elektriny v Európe.
Životnosť betónovej konštrukcie sa odhaduje na ohromujúcich 60 rokov, pričom čerpadlá a generátory bude potrebné vymeniť raz za dve desaťročia. V porovnaní s litiovými batériami ide o oveľa trvácnejšie a ekologickejšie riešenie.
Najväčšou výhodou je však neobmedzený priestor. Zatiaľ čo tradičné prečerpávacie elektrárne zaberajú obrovské plochy a vyžadujú vhodný terén, oceány ponúkajú takmer neobmedzené možnosti. Analýza pomocou geografických informačných systémov (GIS) identifikovala stovky vhodných lokalít po celom svete – od Nórska až po Japonsko. Do úvahy prichádzajú dokonca aj hlboké jazerá či zatopené bane.
Obrovské ambície pre zelenú budúcnosť
Inštitút Fraunhofer nemá malé plány. V budúcnosti chcú vyrábať gule s priemerom až 30 metrov, ktoré by dokázali uskladniť násobne viac energie. Podľa výpočtov by globálny potenciál tejto technológie mohol dosiahnuť neuveriteľných 817 tisíc gigawatthodín – čo by stačilo na celoročné napájanie 75 miliónov domácností v Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii dohromady.
„Tento systém by mohol byť chýbajúcim dielikom skladačky, v ktorej slnko a vietor dodávajú elektrinu, ale nie vždy vtedy, keď ju potrebujeme,“ dodávajú odborníci.
Či sa tieto ambiciózne plány naplnia, ukážu až testy v Kalifornii. Jedno je však isté – betónové gule na dne oceánu nie sú len zaujímavou inžinierskou kuriozitou, ale potenciálnym prelomom v oblasti uskladňovania obnoviteľnej energie.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Šéf Dacie šokuje: „Nebeháme za hviezdičkami Euro NCAP!“ Čo to znamená pre vašu bezpečnosť?
Šokujúci pohľad do dubajských autovrakovísk: Luxusné vraky, o ktorých sa vám ani nesnívalo!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.