14.5.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Gravicapa).
Nevieme, kedy treba niekoho pustiť pred seba a kedy máme prednosť? Pravidlá jazdy na zips nie sú zložité, no stále ich mnohí vodiči ignorujú. Prinášame vám informácie, ktoré vás ochránia pred chaosom a pokutami.

Foto: shutterstock.com/Gravicapa
Jazda na zips, metóda, ktorá na západe funguje už roky, sa stala bežnou aj u nás. Každý vodič má povinnosť dodržiavať toto pravidlo počas dopravných obmedzení. Napriek tomu sa stále vyskytujú chyby. Pozrime sa, ako to robiť správne.
Prečo by ste mali zvládnuť jazdu na zips? Môže vám ušetriť peniaze!
Jazda na zips nie je len o slušnosti na cestách. Je to zákonom stanovená povinnosť, ktorej nedodržanie môže vyústiť do pokuty! Okrem toho správne aplikovanie tohto pravidla výrazne urýchľuje premávku v zápchach a zvyšuje bezpečnosť na cestách.
Základný princíp je jednoduchý: vodič na končiacom sa pruhu by mal dôjsť až na jeho koniec a až potom sa zaradiť do susedného pruhu. Vodiči na pokračujúcom pruhu majú povinnosť umožniť zaradenie jedného vozidla z končiaceho sa pruhu.
Kedy musíte jazdiť na zips? Štyri kľúčové situácie
1. Musí byť zápcha – predpisy hovoria o výraznom znížení rýchlosti na vozovke. Ak nie je kolóna, nemôžete očakávať, že vás niekto pustí. Ak vbehnete niekomu pred auto a dôjde k nehode, bude to vaša vina.
2. Musíte dôjsť až na koniec pruhu – len vtedy môžete vyžadovať, aby vás pustili na susedný pruh.
3. Dodržiavajte poradie – jeden automobil na „pokračujúcom“ jazdnom pruhu povinne pustí len jedno vozidlo, ktoré chce na tento pruh vojsť.
4. Pri troch pruhoch platí špeciálne pravidlo – ak sa končia dva krajné pruhy v rovnakej úrovni, vodič idúci v strednom pruhu pustí najprv jedno auto sprava, potom jedno zľava, a až potom pokračuje sám.
Kedy neplatí jazda na zips? Dôležité výnimky
Jazda na zips neplatí v nasledujúcich prípadoch:
- Keď nie je „výrazné zníženie rýchlosti na vozovke“ – teda keď nie je zápcha. Keby niekto chcel v rámci „jazdy na zips“ vbehnúť bez ohľadu z končiaceho sa pruhu na diaľnici na susedný jazdný pruh, mohlo by dôjsť k nebezpečnej nehode.
- Keď je možnosť pokračovať v jazde jazdným pruhom – napríklad keď obchádzame zápchu pruhom na odbočenie vpravo, ale v skutočnosti mierime rovno. Povinnosť jazdy na zips sa netýka tejto situácie!
- Keď ste ešte nedošli na koniec pruhu a pred vami sú vozidlá, ktoré majú prednosť podľa princípu jazdy na zips.

Foto: shutterstock.com/Andrey Mihaylov
Čo robiť, keď sa končí pruh a nie je zápcha?
Ak je premávka normálna, bez spomalenia alebo zápchy, vodič nachádzajúci sa na zanikajúcom pruhu by mal dať prednosť tým, ktorí sa nachádzajú na susednom pruhu. V prípade vynútenia si prednosti a prípadnej kolízie ponesie vinu práve vodič z končiaceho sa pruhu.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Pokuty a trestné body na Slovensku v roku 2025: Čo vás čaká, ak porušíte pravidlá?
Pozor, vodiči! Tieto priestupky vás pripravia o vodičák
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.